Rozhovor s autorkou kultovního románu

Autorka knihy Řasnatci Dana Kellnerová v rozhovoru objasňuje, jaké důvody ji vedly k napsání tohoto vztahového románu ze současnosti, jenž bude pro velký zájem čtenářek v blízké době vycházet už ve třetím vydání.

Děj knihy nám představuje hlavní hrdinku Hanu, která po rozchodu s přítelem potkává okouzlujícího muže a díky nekritické zamilovanosti přehlíží všechny varovné signály. Čtenář se musí prokousat přes její naivitu a přes všechna příkoří, které s pokorou přijímá až do doby, než jí zkušená psycholožka vysvětlí, co je její partner za člověka a podle jakého vzorce si oběti psychického či fyzického násilí vybírají nevhodné partnery.

  • Román Řasnatci vyšel již ve dvou vydáních a momentálně se uvažuje o vydání třetím, své místo na knižním trhu si tedy již evidentně našel. Máte představu o tom, kdo jsou jeho nejčastější čtenáři?

Ano, první vydání bylo velmi rychle rozebráno a ohlasy čtenářů jsou vesměs pozitivní. Proto mi nakladatelství CLEVER TOYS nabídlo vydání druhé a v současnosti jednám s novým nakladatelstvím o vydání třetím. Nejčastější čtenáři jsou samozřejmě ženy, protože statisticky čtou beletrii z 80 procent. Rozhodně však knížka nezaujme všechny čtenářky. Ženy, které nemají vůbec žádné zkušenosti s domácím násilím, ať už psychického nebo fyzického charakteru, hlavní hrdinku lehce odsoudí a celou knížku pak označí za nereálnou. Říkají něco ve smyslu, že žádná žena přece není tak hloupá, aby si takové věci nechala od svého manžela líbit. Avšak těm, které se alespoň v některých situacích najdou, může příběh otevřít oči. Svědčí o tom desítky emailů, které denně dostávám a v nichž mi děkují za to, že jsem jim změnila život. Nejčastěji se mi svěřují s tím, že dokud moji knihu nečetly, myslely si, že partnerův alkoholizmus, nevěry, dluhy a psychické či fyzické násilí jsou normální jev a že podobně to mají ve vztazích i všechny ostatní ženy. Ozývají se i takové, které si uvědomovaly, že jejich vztah je nenormální, ale stejně neodešly. Myslely si, že lepšího partnera si prostě nezaslouží, protože chyba je v nich. Měly strach, že pokud se s tím svým psychopatem rozejdou, nikdo jiný je nebude chtít a zůstanou po zbytek života samy. Často se víc než fyzické bolesti a ponížení bojí samoty. Děkují mi za to, že si konečně uvědomily, že jediné, co mohou se svým patologickým vztahem udělat, je odchod od svého tyrana, a to i za cenu, že by měly být nějakou dobu samy. Mám radost z každého dopisu, z něhož se dozvím, že Řasnatci někomu pomohli k probuzení. Potěšilo mě například, když jedna z postižených žen, co po přečtení mé knihy odešla od svého psychopata, nazvala moji knihu “biblí týraných žen”.

  • Přiznám se, že mě zarazil samotný název knihy. Se slovem řasnatci jsem se nikdy nesetkala. Kdo jsou?

Dá se říci, že je to zcela nové slovo a určitě nemá nic společného s biologií, jak se někteří domnívají.  Řasnatec je muž s hustými a dlouhými řasami. Podle těchto znaků lze poznat muže, kteří mají psychopatickou osobnost a nejsou z toho důvodu vhodní pro partnerský vztah, jsou manipulativní, mají sklony k násilí, různým závislostem, promiskuitě.

  • Takže fenomén řasnatců není pouze literární fantazie?

To rozhodně ne. Stačí, když se podíváte kolem sebe. I zkušení psychologové a psychiatři o těchto fyziognomických znacích vědí, avšak v praxi je nepoužívají, aby nebyli nařčeni z diskriminace.

  • Jaký důvod vás tedy přivedl k napsání knihy?

Prvním motivem bylo odhalení existence řasnatců v mém životě a potom v životech mých klientek v rámci poradenské činnosti, kterou jsem se zabývala. Najednou jsem viděla, že velké množství žen prožívá ve vztahu s řasnatcem opravdové peklo a začala jsem si uvědomovat, že aspoň některé z nich by mohly být ušetřeny tomu psychickému či fyzickému teroru, kdyby věděly o těchto poznávacích znacích. Proto jsem se rozhodla celé téma literárně zpracovat. Dle některých odhadů v České republice zažívá fyzické nebo psychické násilí v partnerském vztahu minimálně milion žen. Tohle obrovské množství obětí domácího násilí bylo pro mě největší motivací k napsání knihy.

  • Knížka působí autenticky někdy však až příliš neuvěřitelně. Inspirovala jste se nějakým skutečným příběhem nebo jste čerpala jen z vlastní fantazie?

Všechny situace popisované v knize se skutečně staly. Jsou to příběhy mých klientek poskládané do jednoho celku. Všem čtenářům, kterým se zdá, že není možné, aby tak naivní žena opravdu existovala, doporučuji otevřít si jakoukoliv rubriku krimi zpráv, kde se to jen hemží podobnými případy, popřípadě prostudovat si psychologii týraných a zneužívaných žen. Nejběžnější odpovědi týraných žen na otázku, proč si to nechaly líbit, zní: “Já jsem si myslela, že jsem si ty facky zasloužila.” nebo “Já jsem si myslela, že je to moje chyba, že je mi partner nevěrný.” nebo “Myslela jsem si, že si lepšího partnera nezasloužím.” nebo “Ale on mě miluje a vždycky když mě zbije, tak ho to potom mrzí a slibuje, že už to neudělá.” Všechny týrané a zneužívané ženy mají dva společné znaky: nízké sebevědomí a tendenci dívat se na svého tyrana přes růžové brýle.

  • Vzhledem k tomu, že Řasnatci se dobře prodávají, plánujete v psaní pokračovat?

Pracuji na dalším románu, tentokrát na úplně jiné téma. Doufám, že se mi podaří to dotáhnout ke zdárnému konci.


Není v našich silách ručit za všechny obsahy videí, názory a jednání jednotlivců.
Přejeme vám všem mnoho lásky v této transformační době.


Líbí se vám, co děláme?
Rádi byste podpořili provoz internetové televize Cesty k sobě?

200,-

Platba

300,-

Platba

500,-

Platba

1000,-

Platba

Za veškeré příspěvky předem děkujeme!

Zasláním daru dochází k uzavření darovací smlouvy dledarovacích podmínek.
Prohlášení o ochraně osobních údajů darujícího. Platba probíhá prostřednictvím služby

géčko.png verified_by_visa-full-colour.png Mastercard_SecureCode [Převedený].png visa-full-colour-rgb.png visa_electron_2015.png mc_accpt_match_eps.png me_accpt_match_eps.png ms_accpt_match_eps.png