Půst jako léčba chřipky a nachlazení. Funguje?

datum 15. 1. 2019

Půst je způsob, jak tělu odlehčit a dát mu prostor pro regeneraci. Půst se uvádí jako možnost léčby u řady nemocí. Funguje tedy půst i při léčbě častých zimních onemocněních jako je chřipka a nachlazení?

Půst je doba, kdy se snažíme minimálně jíst, až skoro nejíme. Většinou je období půstu založeno na konzumaci ovocných, zeleninových či kvašených šťáv nebo pouze čisté vody. Čím je kvalita vody vyšší, tím je půst efektivnější.

Existují však půsty, kdy například několik dní po sobě jíme i pijeme a pak následuje několik dní, kdy nejíme ani nepijeme vůbec. Prostě nepřijímáme do těla vůbec nic. Existuje i druh půstu, kdy již od začátku nic nejíme ani nepijeme.

Tyto půsty jsou však již pro zkušenější. Držet půst není těžké, ale chce to chvilku cviku. Většinou se začíná tím, že člověk například jeden den v měsíci pije pouze šťávy či vodu.  Postupně pak období půstu provozuje častěji a intenzivněji.

Ze začátku se mohou objevit i nepříjemné pocity

Ze začátku má člověk stále chuť něco sníst. Není to ale o tom, že to tělo nezvládá. Spíše se jedná o potřebu naší psychiky a mysli produkovat myšlenky na jídlo. Můžou nás ale provázet i jiné nepříjemnosti jako jsou mdloby či nedostatek energie.

Tyto příznaky jsou časté a pro jejich minimalizaci se doporučují procházky na čerstvém vzduchu či pravidelná sprcha. Ze začátku se raději vyhýbáme i náročné fyzické aktivitě či sportu. Půst je navíc vhodné držet pod dozorem odborníka. Je to z důvodu případných komplikací, ať je můžeme s někým zkušeným konzultovat a sdílet.

Půst navrací tělu vitalitu

Jakmile držíme již nějakou dobu půst, tak zjistíme, že to není nic obtížného. Jsme schopni jít klidně i s někým na oběd a sami si jídlo nedáme. Pociťujeme najednou příval energie, lepší čich a kolikrát jsme schopni dělat i náročnější fyzickou aktivitu.

Co je ale těžší než s půstem začít, je ukončit ho a pozvolna zase začít jíst. Člověk má totiž tendenci začít jíst, jako před půstem. Je zde tedy riziko, že neodhadneme pozvolný návrat ke stravě. S tím se pojí i to, že nám může být špatně či můžeme zbytečně přibrat na váze.

Období půstu je založeno na tom, že dokáže tělu odlehčit. Tělo se totiž nemusí zaobírat trávením stravy. Využije rychlou energii z uložené glukózy ve svalech a pak se pustí do využití tukových zásob a všeho, co v těle nemá být.

Půst pomáhá ničit špatné a nefunkční buňky a díky pravidelnému přísunu tekutin vyplavovat škodliviny z těla ven. Člověk má tak během půstu možnost si tělo opravit. Proto se využívá i při léčbě řady závažných onemocnění.

Tělo si umí samo o půst říct

Půst lze využít i při léčbě chřipky a nachlazení. V takovém případě je dobré si půst nasadit, když už cítíme, že na nás „něco leze“. Při tomto pocitu je vhodné i zpomalit, přijímat více tekutin a dopřát si dostatek spánku a odpočinku. Uvědomíme si, zda opravdu stav chřipky a nachlazení potřebujeme, aby nás to donutilo zpomalit a něco si v sobě utřídit, nebo to zvládneme i jinak.

Pokud už je chřipka či nachlazení v plném proudu, tak tělo přirozeně a automaticky odmítá energeticky bohatou stravu a vyhledává spíše ovoce, zeleninu či vývary. Jakoby si tělo samo nasadí tuto variantu půstu. Tělo se totiž potřebuje soustředit na obnovení svého zdravého stavu, a proto člověk chce méně jíst a potřebuje být v posteli, spát a odpočívat.

Půst je tedy tělu přirozený a spolu s několika opatřeními často stačí k návratu ke zdraví. Například s pitím bylinkových čajů, sirupů a užíváním betaglukanů. Betaglukany totiž dokáží imunitu přirozeně stimulovat k větší aktivitě, a to bez vedlejších a nežádoucích účinků. Betaglukany nám pomáhají účinek ostatních opatření ještě zesílit a urychlit.

Darina

 

Zdroj: https://www.energiezivota.com/zdravi-a-nemoci/pust-jako-lecba-chripky/

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico