Projekt Modrá kniha (TV seriál)

datum 13. 9. 2021
Zdroj: www.lionsgatefilms.co.uk

Máte rádi napětí, tajemnou a mysteriózní atmosféru prodchnutou faktickými a podloženými důkazy? Máme pro vás zajímavý tip nejen na podzimní večery, ve kterém společně s hlavními hrdiny poodhalíme řadu záhad spojených s výskytem UFO.

Seriál inspirovaný skutečnými událostmi nás vtáhne do děje již ve svém úvodním dílu, ve kterém se seznámíme s geniálním astrofyzikem doktorem Allenem Hynkem, vysokoškolským pedagogem českého původu, který je za dob studené války přizván k vyšetřování UFO v rámci projektu amerického letectva "Project Blue Book". Společně s důstojníkem letectva kapitánem Michaelem Quinnem mají za úkol vyšetřovat hlášení o výskytu UFO a striktně je vyvrátit, nebo pro ně přinejmenším nalézt racionální vysvětlení.

Začínají se však dít podivné věci a doktor Hynek zjišťuje, že vše bude možná ještě úplně jinak, než si do této doby myslel. Uvědomuje si, že se dostává do soukolí, z něhož je velmi těžké vystoupit a že konspirační teorie nebudou tak liché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jeho přístup a snaha proniknout hlouběji do přísně utajovaných věcí s sebou přináší velké nebezpečí pro něj samotného i pro jeho rodinu.

Zatímco Dr. Allen Hynek rozplétá jednotlivé případy, stává se nepohodlným a vše se začíná velmi rychle zamotávat. Seriál je plný napětí, vtáhne vás do děje hned v prvním dílu a otevře před vámi nový svět možného.

Producent Robert Zemeckis (Návrat do budoucnosti, Forrest Gump, Contact) je zárukou nejen vysoce kvalitně odvedeného filmového díla, ale rovněž i zárukou pečlivé a podložené přípravy ke zpracování jednotlivých epizod seriálů. Přestože k tématu UFO bylo a určitě ještě bude natočeno spoustu filmového materiálu, cítíme, že seriál Projekt Modrá kniha nevytváří samoúčelnou gloriolu UFO, ale poctivým a poutavým zpracováním se snaží o rekapitulaci událostí, o kterých bohužel oficiálně mnoho nevíme.

Příjemnou podívanou. 📺

Za redakci s láskou,

Ilona Šplíchalová 💗

Zdroj videa: YouTube

100+1: Projekt modrá kniha: Některé případy UFO nedokázali objasnit ani experti! 

Armáda Spojených států v 50. a 60. letech minulého století financovala přísně tajný projekt s názvem Projekt Modrá kniha, který se snažil vědecky vysvětlit do té doby zdokumentované případy, kdy lidé tvrdili, že zahlédli UFO.

Ačkoliv mnohé z těchto případů mají přirozené příčiny, jak se nakonec ukázalo, přesto existuje menšina záhadných situací, které se dodnes přesvědčivě objasnit nepodařilo.

Projekt Modrá kniha byl spuštěn v roce 1952. Od počátku ho vedl Dr. Josef Allen Hynek, vysokoškolský pedagog českého původu, který je autorem kategorizace setkání s UFO a před Modrou knihou (Blue Book) vedl také dva jiné projekty americké armády, nesoucí názvy Sign a Grudge. Hynek byl jedním z prvních expertů, kteří se systematicky věnovali vědecké analýze hlášení veřejnosti o spatřených neidentifikovatelných létajících objektech.

Hynkův tým měl kromě zmíněné analýzy za úkol zjistit, zda je UFO rizikem pro národní bezpečnost USA, ostatně právě díky tomu mohl být financován US Army. Za více než 17 let jeho činnosti bylo zdokumentováno několik tisíc hlášení o UFO, a výsledkem bylo minimálně jedno úlevné zjištění, a to že neidentifikovatelné létající objekty riziko pro národní bezpečnost nepředstavují. Kromě toho podle výsledné zprávy Projektu Modrá kniha neexistuje žádný důkaz toho, že by objekty hlášené jako neidentifikovatelné vykazovaly úroveň technologického vývoje přesahující úroveň tehdejšího vývoje lidstva.

Přesto z tisíců zdokumentovaných případů (americké armádě jich bylo v průběhu trvání projektu nahlášeno okolo 12 tisíc) zůstává asi 700 nevyřešených – a nejspíš už je nikdy nikdo nevyřeší, minimálně proto, že většina očitých svědků bude už nějakou dobu po smrti. K desítkám let utajovaným dokumentům se nadšenci z řad veřejnosti zabývající se fenoménem UFO dostali až na počátku 2015, kdy byl na základě zákona o svobodném přístupu k informacím zveřejněn archiv Modré knihy a dalších vládních projektů, čítající 130 tisíc stránek textu.

Projekt Modrá kniha byl zmapován ve stejnojmenném seriálu z loňského roku, kde hlavní roli profesora Hynka ztvárňuje hvězda Hry o trůny Aidan Gillen. Přirozeně se zabývá především těmi tajemnějšími a nevysvětlitelnějšími jevy, aby u diváků udržel napětí. To přináší také hvězdné obsazení a inspirace skutečnými událostmi z období, které patří k těm nejzáhadnějším v dějinách Spojených států amerických.

Samotný Gillen se podle svých slov o UFO přirozeně zajímal už jako dítě narozené v 70. letech, kdy bylo tohle téma především v západním světě dost „horké“. Na svou roli se samozřejmě pečlivě připravoval, a to i tím, že si toho o své postavě, doktoru Hynkovi, dosti nastudoval. Kromě jiného se setkal i s jeho dvěma potomky. Pokud jde o téma seriálu jako takové, zde byla pro Gillena příprava poměrně jednoduchá, neboť informací o UFO je všude k dispozici poměrně dost.

Armádního kapitána Michaela Quinna, který je směsicí postavy skutečného kapitána Edwarda J. Ruppelta a několika dalších lidí z vedení Projektu Modrá kniha, si v seriálu zahrál jeho jmenovec Michael Malarkey, který se v souvisejícím rozhovoru nechal slyšet, že v existenci života mimo naši planetu bezesporu věří. O fenoménu UFO Malarkey něco věděl už dřív, ale Projekt Modrá kniha pro něj byl víceméně novinkou. A to i přesto, že ve státě Ohio poblíž ředitelství Projektu ve Spojených státech dokonce reálně strávil dětství. Na svou roli se pečlivě připravoval také on, mimo jiné přímo na letecké základně Wright-Patterson, kde sídlilo ono zmíněné ředitelství Modré knihy. Hovořil s lidmi z divize vzdušných sil US Army a spolupracoval taktéž s vojenským poradcem.

V seriálu Projekt modrá kniha, který v Americe lámal rekordy sledovanosti, si od 19. září ve 21.00 hodin rozhodně přijdou na své jak záhadologové, tak skeptici. Otázka tak zůstává - jsou opravdu mezi námi?

Zdroj: www.stoplusjednicka.cz

Hodnocení seriálu na ČSFD 76 %

Více informací o seriálu najdete i na www.edna.cz

 

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico