Přejaté slovo „holistický“ mám raději než český výraz „celostní“. Možná proto, že v něm vidím kousek anglického slova „svatý“ (holy) a spojení našeho těla, mysli a duše by pro nás přeci mělo být svaté.

Potíž je v tom, že na nás ze všech stran doléhají tisíce možností a zaručených návodů, často rozporuplných. Jak a co jíst. Jak a jak hodně cvičit. Jak meditovat a relaxovat. Jak žít bez obalů a minimalizovat dopady naší existence na naši planetu. Také se v tom občas ztrácíte? Také jste občas ve stresu, že jste porušili zdravou životosprávu? Že jste zase necvičili? A že se vaše meditace proměnila v pár minut, kdy se vám hlavou honí vše možné, jen ne klid a to krásné NIC?

Dívat se na svět holisticky ale není žádá věda. Když se zamyslíme nad tělem, můžeme například začít každé ráno hned po probuzení kratičkým cvičením. Já cvičím jednu sadu (tj. 7 opakování) Pěti Tibeťanů a 7 pozdravů slunci. Zabere mi to maximálně 10 minut, a tak to stihnu skoro vždycky. A když se vám to bude dařit, můžete přidávat aktivity a četnost. Vždyť i pravidelná procházka je skvělý způsob pohybu a pokud se vám podaří jít do parku či do lesa, dá se krásně spojit i s meditací.

Co se týče jídla, mnohem snazší je zavádět jakákoliv zlepšení pomalu a po malých krůčcích, abychom viděli, jak na to naše tělo reaguje a abychom dosáhli stálých změn. Rozhodli jste se jíst více zeleniny? Tak prostě do svého jídelníčku přidejte každý den jeden salát. Nic nemusíte ubírat. Jen přidávejte ty dobré věci a ty horší časem budou muset ustoupit, protože na ně nebudete mít chuť ani místo.

Pro mysl a duši se toho také dá udělat hodně a bez zbytečných komplikací. Já se snažím meditovat aspoň 5 minut každý den. Pokud se ptáte, co je pro mě meditace, tak to jsou různé věci. Někdy se mi daří v klidu sedět a soustředit se na dech třeba půl hodiny. Někdy se mi honí myšlenky hlavou a nedaří se mi nic jiného, než alespoň pár minut jen tak sedět a prostě se snažit. Někdy je to chvíli ležet a poslouchat krásnou hudbu. Pravidelnost a trpělivost ovšem ovoce přináší a už se mi to daří čím dál tím lépe a déle.

O naši mysl i duši lze ale také pečovat tím, že budeme trávit čas činnostmi, které nás baví a těší. Že budeme trávit čas s lidmi, se kterými se cítíme dobře a kteří nás někam posouvají. Někdy se stačí na sebe jen usmát do zrcadla nebo se usmát na lidi kolem sebe a hned je den veselejší. Opravdu to funguje a dá se to dělat pravidelně a cíleně.

A propos, s tím zrcadlem se dá dělat spousta věcí. Učitel budhismu Vivek říká, že bychom neměli používat zrcadlo k tomu, abychom zkontrolovali, jestli nám drží účes nebo nemáme šmouhu na obličeji. Měli bychom ho používat, abychom se na sebe usmáli a řekli si, jak úžasně vypadáme a jak skvělí jsme. Jeremie Mercier se zase každé ráno na sebe do zrcadla šklebí a pitvoří, aby se zábavnou formou zbavil vnitřního stresu. Tereza Winklerová je zase o pohybu a o těle. Podle ní máme: „Být pevní ve svých kořenech a zároveň flexibilní a jít s prouděním neustále se měnících podmínek. Je to základní princip přírody. I strom má pevné kořeny, ale zároveň je v něm pohyb orientovaný směrem vzhůru i do stran, pulzuje v něm míza a jeho kmen i koruna je pružná a tvarovaná dle podmínek místa, kde se nachází.„ MUDr. Jan Vojáček věří, že se nemáme bát změn, že změna léčí. A díky Mnislavu Zelenému Atapanovi mě napadla ta analogie se svatostí ve slově „holistický“. Atapana inspiruje lidi k tomu, aby stejně tak jako jihoameričtí indiáni vnímali vše kolem sebe jako svaté – zvířata, rostliny, lidi, ale i kameny či vodu.

Mé pojetí holistického přístupu k životu možná právě proto zahrnuje i životní prostředí. Bez čisté vody a vzduchu přeci nemůžeme být zdraví a šťastní. Vlastně bez toho nemůžeme žít. A když se budeme bavit o naší planetě, tak se mi někdy stává, že si vyčítám, že jsem musela vyhodit plastový obal do standardního odpadkového koše. Nebo, že jsem vypotřebovala moc vody a nesehnala svůj ekologický prostředek na mytí nádobí. Většinou to ale zvládnu udělat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. A to je přeci lepší než nic.

Když se budeme zajímat o to, jak pomáhat sami sobě, druhým nebo přírodě a když budeme dělat správné věci jak nejlépe umíme, budete to určitě někde vidět. Není třeba se stresovat, když se nám to nedaří. Je třeba to zkoušet znovu a znovu. Není šílené se stresovat, protože nám nejde meditace!:-)

Je snadné podlehnout. Jak zaručeným novým návodům, tak naší práci a každodennímu kolotoči. Je ale také snadné se dívat na svět holisticky a nezbláznit se z toho. Opakování je matka moudrosti a v jednoduchosti je krása.

S námi všemi uvedenými v tomto článku se můžete osobně setkat na Holistic Europe 2019.

Těší se na vás

Kamila Roberts

www.holistic-europe.com


Není v našich silách ručit za všechny obsahy videí, názory a jednání jednotlivců.
Přejeme vám všem mnoho lásky v této transformační době.


Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat a velmi nás mrzí, že se mnoho vašich chtěných plateb neuskutečnilo vzhledem k potížím funkčnosti platební brány. GoPay muselo přijmout nové podmínky bank, kdy spolkům neumožní on-line platby kartou. Prosíme o znovu zaslání/zasílání vašich příspěvků, prozatím přes klasický bankovní převod:

Pro platby v ČR: 107-7380440287/0100 s uvedením slova „Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí: IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287, BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX

Snažíme se pro vás najít jiné zjednodušující služby pro vaše platby. Děkujeme za pochopení i za podporu.

S láskou Cesty k sobě