Proč je důležité si umět nastavit své osobní hranice a aktivně pracovat se svými emocemi a strachy?

datum 2. 6. 2020

Emoce a strach úzce souvisejí. Pokud v nás prožitý strach zanechá stopu, může to vést až k velkému fyzickému nepohodlí, a dokonce ke vzniku traumat. Strach lze propustit slovem v kombinaci s naším tělem a pohybem. Někdy je třeba ho vykřičet, vytancovat nebo jinak pohybem uvolnit. Nechte se inspirovat jednou z metod nebo si ji zažijte na vlastní kůži.

Doba čtení 3 min.

Cesty k sobě


Nic se neděje náhodou a životní kompas „dharmy“ nás vede vždy neomylně. Tento životní kompas si můžete představit, jako takový ten, který má kapitán Jack Sparrow ve filmu Piráti z Karibiku, jenž nikdy neukazuje sever, ale pouze, kam se má plout dál a vždy ho provede tím, čím má projít. Může se nám to líbit, nemusí, ale vždy je to pro naše dobro. Díky tomuto kompasu a jedné osobní situaci, mně do Cesty vstoupil člověk, který je dnes mým přítelem a kamarádem, Martin Srdce. 

Stalo se to těsně po mém posledním rozhovoru na Cestách k sobě, který tak nějak sám zamířil do tématu strachů a emocí, a také do nastavování hranic.

Strach totiž máme každý a ať už jsme si ho vědomi nebo ne, má velký vliv na naše prožívání i zdraví. V rozhovoru jsem dal jen malinký návod, jak se strachy pracovat, ale potom, na základě ohlasů a mnoha e-mailů od diváků, jsem si řekl, že by bylo vhodné toto téma důkladně probrat a lidem dát do ruky komplexní návod, jak pracovat s emocemi a strachy. 

Strach je instinktivní reakce našeho těla na hrozbu a jako taková nám zachraňuje život a zdraví. Ve skutečnosti jde o aktivaci našeho plazího mozku a aktivaci celého těla tak, aby v případě, že se objeví nějaká hrozba, mohlo být pomocí útoku nebo útěku nebezpečí odvráceno. Reakce je tak rychlá (jde o přežití), že si ani nevšimneme, že emoce, které se objevily, přišly až jako druhé v pořadí. Poslední se ozve šedá kůra mozková, ten chytrý neokortex, který přispěchá s pojmenováním situace a zařadí ji do kontextu. Občas se stane, že situace je nad naši kapacitu. Něco překročí naše hranice a zahltí nás nebo velká vlna aktivované energie se nespotřebuje celá na odvrácení hrozby a část se v nás „zasekne“. Mluvíme o vzniku traumatického nebo emočního vzorce. Vzorec se pak spouští během dne v různých situacích a nutí nás reagovat (jednat, mluvit a myslet) stále stejně, tím starým způsobem, který se v nás kdysi silně otisknul.

Pokud si toho všimneme a přestane nám vyhovovat, že nemůžeme na určitou situaci reagovat adekvátním a čerstvým způsobem, tak začneme hledat cesty, jak se z tohoto otroctví a naprogramování vysvobodit. Také tělo nám bolestí a dysfunkcemi připomíná kolik „nedokončených“ situací zůstalo uvězněno v našich tkáních ve formě stažení a napětí. Naštěstí existuje mnoho cest, jak s energií uvězněnou v těle pracovat a jak se z nevyhovujících emočních a traumatických schémat osvobodit.

V těch efektivních způsobech pracujeme nejen s myslí a emocemi, ale i s tělem, pohybem a pociťovaným vjemem. V těle totiž leží to největší „zranění“, a proto je dobré začít právě tam. Době pouhého intelektuálního rozebírání problému a diskutování v pohodlném křesle již dávno odzvonilo. Je třeba zapojit všechny složky našeho složitého organismu a chytré strategie, aby došlo k úplnému vyléčení na všech úrovních.

Jak to pak vypadá? Strach míváme dál, ale jen jako pomocníka v náročných situacích. Nijak nás neomezuje v běžném provozu, komunikaci a rozhodování. Emoce se stanou vítanými projevy tance života a přirozeným projevem vnitřní síly. Mysl je více přítomná a otevřená se učit a kontaktovat. Vše děláme vědoměji a s radostí. A tělo? Je stabilnější, silnější a zároveň uvolněné a plné energie, kterou nic neblokuje.

Jak se můžete naučit tyto dovednosti?

S Martinem Srdce jsme pro vás připravili 7týdenní kurz, kde se daným tématům plně věnujeme a postupujeme po krocích, kdy respektujeme kapacitu každého jedince. Výsledkem práce v kurzu je zlepšení našich osobních vztahů, a to sami se sebou i našimi nejbližšími, nastavení hranic sobě i ostatním, ale třeba i zlepšení vztahů v zaměstnání.  Kurz vám přinese pochopení sebe sama a svého okolí.

Pouze pro diváky Cest k sobě máme 10% slevu platnou do 30. 6. 2020. 

Slevový kód při platbě je: milujemecesty

Odkaz na kurz je zde: ondrejsuchopar.cz/online-kurzy

Těšíme se na vás na vašich obrazovkách.

Ondřej & Martin

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico