Často slýchám otázku: „Jak se zbavit toho strachu? Jak odstranit ty nepříjemné emoce?“ Nijak! Nikdy je neodstraníme. A ani to nechtějme. Ony jsou naše, jsou to naše části, které jsme někdy v minulosti v nejrůznějších situacích zavrhli nebo je uvěznili v sebelítosti.

A tak jako vše uvnitř nás a kolem nás, tyto části nechtějí nic jiného, než být námi přijaty, než pocítit, že je bereme za své, že k nám patří. Právě v důsledku jejich pocitu nepřijetí se snaží na sebe různými způsoby upozornit kdykoliv je příležitost. To jsou pak ty stavy, které popisujeme jako nepříjemné emoce, strachy, atd.

Já se nějaký čas pomalu loučím s autoritami všeho druhu. Ve smyslu, se všemi, kdo mi kdy říkali, jak co je a není. A tedy, i se všemi přesvědčeními rodičů, sourozenců, učitelů, jiných odborníků, partnerů a přátel. Přesněji, opouštím postupně vše, co jsem jen slepě převzala a co sama nemám na sobě vyzkoušeno, že funguje, nebo, co uvnitř sebe aktuálně necítím pro sebe jako pravdu.

A tak mi před nějakou dobou došlo, že stejně tak jako cokoliv jiného, i emoce, které uvnitř nás svírají svaly v břiše, někdo označil za špatné, nebo za něco, co má být nepříjemné.

Zkuste alespoň na chvíli si představit a vžít se do toho, že ty vaše strachy, ta zlost, závist, výčitky atd. není nic nepříjemného. Zkuste alespoň na chvíli změnit zcela úhel pohledu na tyto emoce. Místo toho, že je budete vnímat jako nepříjemné, zkuste z nich mít radost a užít si je. Když něco označíme za nepříjemné, ihned máme tendenci se tomu stavět na odpor, odmítat to a nemít to rádi. Zkuste to změnit. Zkuste z těch nepříjemných emocí mít radost pokaždé, když se objeví. A pozorujte. Po chvíli pocítíte, že už vás tak nezlobí. Už vás tak neděsí. Už nejsou tak nepříjemné. Proč? Vy jste je začali více přijímat. Ony cítí více vaši lásku a o tu jim šlo.

S nepříjemnými emocemi je to podobné jako s přáteli. Naši přátelé mají spoustu zvláštností, ale to jsou oni. Vzpomněla jsem si nyní na jednu osobu, kterou znám. Já sama mnohokrát zažila, že tento člověk z ničeho nic se zvedl od stolu v restauraci a aniž by pověděl cokoliv svým přátelům, prostě se sbalil, zaplatil za sebe u kasy a odešel. A přesto ho jeho přátelé mají rádi, je důležitou součástí jejich života. A ta jeho „otočka“ to je on, ta k němu prostě patří. A přesně tak to je s našimi strachy a jinými emocemi.

S láskou Peťa

Velice děkuji za všechny finanční příspěvky, které mi byly od některých z vás zaslány na účet, za vaše maily, reakce u článků, sdílení mých článků a jiné dary. Slova jsou málo na to vyjádřit, jak moc si toho vážím.

Pokud vám články mnou psané na www.jinypristup.cz pomáhají a chtěli byste mě podpořit v tomto mém psaní pro vás všechny, šiřte mé články a povědomí o webu Jinypristup.cz mezi další lidi, objednejte si moji knihu, nebo mi zašlete dobrovolný finanční příspěvek na číslo účtu 1462136038/3030, variabilní symbol: 123, do zprávy pro příjemce uveďte „Dar“. I ten nejmenší příspěvek je stejně hodnotný jako ten největší. Všichni jste totiž učinili stejné rozhodnutí přispět něčemu, co má podle vás smysl.

Zdroj: http://www.jinypristup.cz


Není v našich silách ručit za všechny obsahy videí, názory a jednání jednotlivců.
Přejeme vám všem mnoho lásky v této transformační době.


Líbí se vám, co děláme?
Rádi byste podpořili provoz internetové televize Cesty k sobě?

200,-

Platba

300,-

Platba

500,-

Platba

1000,-

Platba

Za veškeré příspěvky předem děkujeme!

Zasláním daru dochází k uzavření darovací smlouvy dledarovacích podmínek.
Prohlášení o ochraně osobních údajů darujícího. Platba probíhá prostřednictvím služby

géčko.png verified_by_visa-full-colour.png Mastercard_SecureCode [Převedený].png visa-full-colour-rgb.png visa_electron_2015.png mc_accpt_match_eps.png me_accpt_match_eps.png ms_accpt_match_eps.png