Praktické tipy na to, jak si vyprodukovat vlastní, zdravé a kvalitní domácí vajíčka

datum 23. 3. 2021
Zdroj: Pixabay.com

Domácí vajíčka si snad přeje úplně každý, ale né každý má odvahu na to, se do chovu slepic pustit. Pro ty, co uvažují o chovu slepic, máme jednoduchý návod na to, jak mít kvalitní domácí vajíčka a nezbláznit se z toho.

Může to znít jako klišé, ale všichni bychom měli brát zdraví jako prioritu. Když kupujete vajíčka v obchodech, drtivá většina ještě pochází z klecových chovů. Slepice zde nemají dobré podmínky pro život a často onemocní. Navíc tyto vajíčka často bývají napuštěná vodou. Nejenže když jsme neopatrní může dobrá vajíčková snídaně přinést řadu nemocí, ale také nikdy nebude chutnat tak dobře, jako když si na pánvičku rozklepnete právě sebrané vajíčko. Mnoho lidí proto dnes vyhledáva biopotraviny.

Zvládnu to?

Tohle je ta první otázka, kterou byste si měli položit, když uvažujete o chovu slepic. Přeje jen to jsou živí tvorové a mají své potřeby.

Slípky budou vyžadovat váš čas minimálně 2x denně, kdy je nakrmíte, vypustíte a večer zase zaženete do kurníku.

Slepice jsou stejně jako lidi společenští tvorové, proto se produktivita vajec zvyšuje s počtem slepic. Osamělá slepice moc neponese.

Tím se také dostáváme k prostorovým možnostem. Čím víc slepic, tím víc místa je potřeba, na kurník i na výběh.

Je dobré se také zamyslet nad sousedy. I když budete živobytí slepic udržovat v naprosté čistotě, budou stále cítit. A třeba takový kohout může být nechtěným budíčkem, za který vám sousedi nepoděkují.

Jaké plemeno?

Můžete narazit na nespočet plemen. Každé plemeno má specifické požadavky, vlastnosti, chuť vajíček a jinak nese, to je dobré si pozorně nastudovat. Proto je potřeba dobře zvážit vlastní možnosti, které máte k dispozici a co od chovu očekáváte.

Tip: Pořizovat si kohouta není nutnost. Avšak slepice potřebují řád a dohled. Když mají kohouta, nemají potřebu se toulat daleko od kurníku.

Jaké mají slepice potřeby?

Jak již bylo řečeno potřeby jednotlivých slepic se liší plemeny, nicméně obecně se udává, že jedna slepice potřebuje zhruba 10m2 volného výběhu. Slepice potřebují běhat, hrabat, popelit se a moc rády se baví vyzobáváním zvířat a dalšího hmyzu.

I když může slepice být užitečná a zbavit vás škůdců jako jsou slimáci apod., umí také nadělat ze zahrádky paseku. Proto je určitě dobré zvážit vlastní výběh s ohrádkou. To poskytne ochranu nejen vaší zahrádce, ale také slepičkám před okolními dravci.

A protože ochrana především, slepice by také měli mít svoje “obydlí”. Hotový kurník pro slepice najdete na internetu během pár vteřin. Pokud jste kutil a máte dostatek času, kurník zvládnete vyrobit i doma. Při výběru i stavbě dejte ovšem pozor, aby měl dobré zabezpečení, nechcete přece, aby vám slepice odtáhli např. lišky.

Jestliže máte psa a neplánujete pro slepice dělat ohrádku, může se stát, že pejsek bude slepice honit, což pro ně není nic dobrého. Z toho důvodu buď pořiďte kotec pro psa, naučte ho se s nimi kamarádit nebo znovu uvažujte o ohrádce pro slepice.

Kurník by měl být se suchou podlahou a jako podestýlku si připravte dostatek sena nebo slámy. Dalším důležitým prvkem je také teplo a zabezpečení proti průvanu. Pokud chcete, aby byli slepičky spokojené a hodně nesly, tyto věci zajistěte.

A nakonec počítejte s tím, že alespoň jednou týdně bude kurník vyžadovat vaši péči, úklid a výměnu podestýlky. Nechcete přece na zahradě nadměrný zápach a nemocné slepice.

Čím je krmit?

Slepice jsou všežravci, takže nepohrdnou takřka ničím. Na trhu můžete narazit na granule z míchárny nebo zvolit pšenici či vlastní šrot. S výběhem se nějaké starosti zbavíte, protože část potravy si zajistí sami. Spokojí se i se zbytky z kuchyně (zbytky ovoce, zeleniny nebo dokonce vnitřnosti).

Často lidé dávají slepicím skořápky od vajíček, aby jejich vejce měli tvrdé skořápky. Má to ovšem svá pravidla! Skořápky musí být suché a rozdrcené, aby si slepička nevytvořila návyk pojídat vlastní vejce.

Dalším nešvarem je krmení starým pečivem. Je důležité si pozorně nastudovat potřeby plemene, i když pro žádné z nich není pečivo ideální volbou. Jsou sice najezené, ale nutričně strádají.

Tip: Slepice samozřejmě časem přestanou vajíčka nést a je potřeba pořídit nové. Nejvíce slepice nesou v druhém roce života (to se ovšem může lišit plemenem). Slepice, která nenese je nejlepší v polévce.

Martin Balko

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico