Studentky a studenti z iniciativy Fridays for Futura ve svém prohlášení vyzvali své vrstevnice a vrstevníky k další stávce za klima. Učinili tak na tiskové konferenci ke konci dvoutýdenního ultimáta. Tu dali politikům na stávce 15. března. V rámci ultimáta požadovali záruku řešení klimatické krize. Podle jejich slov se jim však dostalo pouze výsměchu a ignorace. 15. března se středoškolské stávky za klima účastnilo po celé republice asi deset tisíc studenteka studentů. Následující stávky studenti vyhlásili na dny 3. a 24. května.

“15. března tisíce středoškoláků a středoškolaček šlo místo školy stávkovat do ulic. Stávka za klima se uskutečnila ve dvaceti městech České republiky. Proč bychom se měli připravovat na budoucnost, která nás možná ani nečeká? Změny klimatu jsou pro nás čím dál tím větším ohrožením. Extrémní výkyvy počasí, ničivé sucho, katastrofální povodně a hurikány. S tím se pojí i další problémy. Oteplování planety má přitom z velké části na svědomí člověk.
Pokud celkové oteplení planety přesáhne 1,5°C, může dojít k nezvratným změnám. Pokud chceme oteplení zabránit, musíme okamžitě začít snižovat množství skleníkových plynů, které vypouštíme do atmosféry. Máme přibližně 12 let na to, abychom začali jednat.
Na vypouštění emisí skleníkových plynů se podílí i Česká republika. V rámci Evropské unie jsme v přepočtu na obyvatele jsme 4. největším znečišťovatelem. Jako rozvinutá země máme přitom možnosti jak emise snižovat. Jako země, která nese historickou odpovědnost za skleníkové plyny v atmosféře, máme dokonce tu povinnost.
15. března jsme dali politikům dvoutýdenní ultimátum. Chtěli jsme, aby začali jednat a dali nám záruku řešení klimatické krize. Namísto zájmu a starosti o naši budoucnost, pokračovali politici v ignoraci tohoto problému. Premiér Andrej Babiš se na jednání představitelů států Evropské unie vystoupil proti bezemisní Evropě do roku 2050.
Minulou středu v reakci na naši stávku řešila Poslanecká sněmovna změny klimatu. Hned na začátku jednání opustilo mnoho poslanců a poslankyň sál. Z jednání nevyšlo nic konkrétního. Žádali jsme záruku řešení klimatické krize. Dostalo se nám výsměchu a ignorace.
Naši politici a političky klimatickou krizi ignorují. Zavírají před ní oči a nedělají ani to, k čemu se zavázali v Pařížské dohodě. Rozhoduje se přitom o naší budoucnosti. My jsme ti, na které dopadnou změny klimatu nejvíce a jsme to my, kdo se s jejich následky bude muset potýkat. Vy, kteří můžete jednat, svou nečinností znemožňujete záchranu naší budoucnosti. Zavíráte oči, bojíte si přiznat své chyby a svou odpovědnost.
Politici říkají, že se změnami klimatu nic nezmůžou. Když ne oni, tak kdo? V situaci, kdy nejvíce emisí skleníkových plynů produkuje úzká skupina bohatých lidí a korporátů, nezachrání nás nic jiného, než systémová a politická řešení. Politici mohou jednat. Mohou například zastavit rozšiřování těžby uhlí na dole Bílina. Místo odprodeje nejstarších a nejšpinavějších uhelných elektráren, je mohou zavřít. Mohou začít plně rozvíjet potenciál obnovitelných zdrojů. Obchod s fosilní energií je také obchodem s naší budoucností.
My se jejich ignorací zastavit nenecháme. Budeme dál bojovat za řešení klimatické krize a budeme to dělat tak dlouho, jak to bude potřeba. Pokud politici odmítají dělat to, co se od nich očekává, my budeme dál odmítat to, co se očekává od nás. Budeme dál stávkovat. 3. a 24. května vyrazíme opět do ulic. Do té doby budou probíhat akce s podobnou tématikou na lokální úrovni. Čím méně máme času na řešení klimatické krize, tím je naše hnutí silnější a tím je nás více. Připojte se k nám, ať je náš hlas silnější a silnější.”

 


Předešlá pozvánka:

Dobrý den,

tímto si Vás dovolujeme pozvat na tiskovou konferenci iniciativy Fridays For Future v Praze.

Na 1. dubna 2019 svoláváme tiskovou konferenci. Hnutí Fridays For Future dalo dne 15. března politikům dvoutýdenní ultimátum s požadavkem záruky řešení klimatické krize a prvních kroků, které povedou ke snížení emisí skleníkových plynů a odvrácení klimatické krize. Celé znění prohlášení z 15. března lze najít na našich webových stránkách.

Na tiskové konferenci mluvčí hnutí shrnout průběh uplynulých dvou týdnů a oznámí další postup.

Tisková konference proběhne 1. dubna 2019 ve studiu pražského Skautského institutu na adrese Staroměstské nám. 1/4, 110 00 Staré Město ve 14:30 hodin.

 

Kontakt pro média

Petr Doubravský
+420 724 396 896
media@fridaysforfuture.cz

——

Fridays For Future je iniciativa studentů a studentek, kteří kritizují nečinnost politiků ve věci změn klimatu. Odvolávají se na loňskou zprávu Mezivládního panelu pro změny klimatu při OSN. Z té vyplývá posledních 12 let na to, abychom začali dělat opatření nezbytná k odvrácení ekologického kolapsu. Studentské stávky za klima probíhají po celém světě od loňského podzimu.
Ke konci letošního února vydali čeští středoškoláci a středoškolačky na webových stránkách iniciativy prohlášení, ve kterém vyzvali ke středoškolské stávce na 15. března. Pod prohlášení se během prvních několika týdnů podepsalo bez mála 6000 studentů a studentek. Stávky za klima 15. března se odehrály ve více než 17 městech po celé republice a zúčastnili se jich tisíce studentů a studentek.

www.fridaysforfuture.cz


Není v našich silách ručit za všechny obsahy videí, názory a jednání jednotlivců.
Přejeme vám všem mnoho lásky v této transformační době.


Líbí se vám, co děláme?
Rádi byste podpořili provoz internetové televize Cesty k sobě?

200,-

Platba

300,-

Platba

500,-

Platba

1000,-

Platba

Za veškeré příspěvky předem děkujeme!

Zasláním daru dochází k uzavření darovací smlouvy dledarovacích podmínek.
Prohlášení o ochraně osobních údajů darujícího. Platba probíhá prostřednictvím služby

géčko.png verified_by_visa-full-colour.png Mastercard_SecureCode [Převedený].png visa-full-colour-rgb.png visa_electron_2015.png mc_accpt_match_eps.png me_accpt_match_eps.png ms_accpt_match_eps.png