Ne nadarmo se dnes o Čertovu brázdu zvedá zájem. Skrývá poselství, které má být odhaleno. Dle pověsti ji vyoral svatý Prokop čertem, kterého zapřáhl a pevně držel na řetěze. Vede ze Sázavy, kde tento svérázný mnich působil, do Chotouně, kde se narodil, a vlastně se tak vracel domů, do svého srdce.

Je to vlastně brázda v brázdě, tzn. Čertova brázda v Blanické brázdě, která jako energetická rozvodna vede středem Čech. Domněnek, proč vznikla, je více. Prý to bývala pravěká dálnice, poutní cesta či sběrna vody. Říká se, že až vyschne voda v Čertově brázdě, nastane období sucha.

Jistě se její pravý účel brzy odhalí, ale již nyní je jasné, že nebyla „vyorána“ jako skládka odpadu. Je třeba ji vyčistit! Je to jako s člověkem, nejdříve musí projít a „vyčistit“ své stíny, a pak se posune dál. Putování brázdou k tomuto procesu napomáhá.

Úklid již započal kolem statného dubu (4,73 m v obvodu) v blízkosti autobusové zastávky Oleška-Krymlov. Zde je zachovaný úsek brázdy a umožňuje si udělat představu, jak asi kdysi vypadala celá. Většinou však byla zničena při rozorávání mezí a zcelování polí, čehož neblahé důsledky dnes každý vidí.

O víkendu 18. – 19. 5. bude úklid tohoto úseku pokračovat. Přistaveny zde budou kontejnery na odpad. Hledají se tedy dobrovolníci, kteří se na úklidu této historické památky chtějí podílet. Hodit se budou pytle, lopaty, hrábě, nůžky na klestí. A hlavně dobrá nálada!

Je to krásná příležitost nejen něco užitečného udělat, ale strávit čas v přírodě a potkat se a propojit s dalšími lidmi.

Posléze nastoupí bagr a vyčistí brázdu od navezené suti.

A dále budou na tomto místě umístěny pro odpočinek poutníků Čertovou brázdou lavičky a povídání o ní. Další nápady na nové tvoření místa jsou vítány. Čertova brázda je totiž zárodek nové tvorby.

Úklid pak bude pokračovat v dalších úsecích. Opodál je další dub (3,33 m v obvodu), který však usychá. Ale snad i jemu se na uklizeném místě začne znovu chtít žít a zazelená se.

Přesná hodina akce není stanovena. Přijeďte či přijďte kdykoli během těchto dvou dní.

Za tímto projektem stojí dobrá vůle lidí, nikoli organizace, ať již zisková či nezisková.

KDY: 18. – 19. 5. 2019
KDE:

Více informací na:
1hananovotna9@seznam.cz

 


Není v našich silách ručit za všechny obsahy videí, názory a jednání jednotlivců.
Přejeme vám všem mnoho lásky v této transformační době.


Líbí se vám, co děláme?
Rádi byste podpořili provoz internetové televize Cesty k sobě?

200,-

Platba

300,-

Platba

500,-

Platba

1000,-

Platba

Za veškeré příspěvky předem děkujeme!

Zasláním daru dochází k uzavření darovací smlouvy dledarovacích podmínek.
Prohlášení o ochraně osobních údajů darujícího. Platba probíhá prostřednictvím služby

géčko.png verified_by_visa-full-colour.png Mastercard_SecureCode [Převedený].png visa-full-colour-rgb.png visa_electron_2015.png mc_accpt_match_eps.png me_accpt_match_eps.png ms_accpt_match_eps.png