Požár pavilonu v německé zoo zabil přes třicet opic a lidoopů. Oheň zřejmě způsobily lampiony

views 327 datum 4. 1. 2020

Při požáru, který v noci na středu zasáhl zoologickou zahradu v západoněmeckém Krefeldu, shořel pavilon opic, kde uhynulo přes třicet opic a lidoopů. Informuje o tom agentura DPA. Příčinou požáru byly zřejmě létající lampiony, kterých policisté našli na spáleništi několik.

„Naplnily se naše nejhorší obavy. V pavilonu opic nezůstala naživu žádná zvířata,“ uvedla ráno zoo na svém facebookovém profilu. Později se ukázalo, že oheň zabil celkem třicet opic a lidoopů. Nedotkl se goril v přilehlém výběhu a neštěstí přežili přímo v pavilonu i dva šimpanzi.

Podle německého deníku Bild dostali hasiči v Krefeldu hlášení čtyřicet minut po půlnoci, s ohněm bojovali několik hodin, ale neúspěšně. Požár způsobily zřejmě létající lampiony, policisté jich u spáleniště našli hned několik. Vypouštění takzvaných lampionů přání je přitom skoro v celém Německu zakázané.

„Zatím zjišťujeme, o jaké konkrétní lampiony šlo a odkud se vzaly. Byly na nich osobní vzkazy, ale nejdřív je musíme trošku rekonstruovat. Jsou přirozeně poničené,“ řekl šéf krefeldské kriminální policie Gerd Poppmann s tím, že technici našli v sutinách hned tři takové exempláře.

Uhynula mimo jiné i celá gorilí rodina a taky ptáci z nedalekých klecí. Správci zahrady označují za zázrak, že přežili alespoň dva šimpanzi, kteří jsou jen lehce popálení. Oheň vedle toho způsobil škody v přepočtu za více než čtvrt miliardy korun.

Vybudovat pavilon trvá roky

„Je to samozřejmě ohromná tragédie, já osobně to vnímám prizmatem ztráty těch lidoopů, i když samozřejmě pro zoologickou zahradu je ztráta pavilonu ohromná rána,“ řekl Radiožurnálu ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Pavilon opic ve stylu tropického skleníku se pro veřejnost otevřel v roce 1975. Žili v něm orangutani, šimpanzi, gorily, kosmanovití nebo různé druhy ptáků. Vybudovat nový nebude podle Bobka nic jednoduchého, získat do něj nová zvířata už by ale takový problém být neměl.

„To je na celá léta, protože ho musíte vymyslet, vyprojektovat, získat povolení, postavit ho a tak dále. Pokud by šlo o získání zvířat, tak chovná skupina je jinde a je v pořádku. Takže kdyby šlo třeba o získání gorilích samců pro samice, to by nebyl problém, protože v Evropě je přebytek gorilích samců,“ řekl Bobek.

Zdroj: www.irozhlas.cz

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico