Poselství koronaviru – duchovní pohled na současnou situaci

datum 15. 3. 2020
Zdroj: Pixabay.com

Zkouška sirén, zkouška sirén“ , burácí každou první středu v měsíci hlas z ampliónu. Je potřeba vyzkoušet zda je vše připraveno na mimořádné situace. Stát se ubezpečuje, že má vše připravené pro případ něčeho nečekaného. Teď tady mimořádná situace je. Koronavirus. Nebezpečí nákazy novým virem, nebezpečí epidemie. Jsme připraveni? A co pro nás tahle zkušenost znamená?

Ač je to překvapivé, přesto koronavirus dává do pohybu děje, které jsou ve svém důsledku pozitivní. Co dělá? Nabourává zavedené pořádky, lidi zneklidňuje – a zároveň otevírá cestu zásadním změnám v lidském myšlení. Dosavadní představa světa, kde je vše ohromně daleko a nás se to netýká, ta nyní padla. To, co se dělo jen před několika dny v Číně, pak v Itálii, se nás velice rychle dotýká! Svět je jeden propojený celek! A my si můžeme zcela jasně uvědomit to neoddělitelné spojení s lidmi na celém světě. Je tady náhle virus, mrňavý nepřítel, proti kterému se mají státy sjednotit: domlouvat se, vyměňovat si informace, pomáhat si. To vědomí, že planeta Země je nám všem společná a my všichni řešíme společný problém, je velmi zásadní změnou v našem chápání světa.

Nebezpečí šíření koronaviru je velkou prověrkou fungování státu, zejména komunikace a rozhodování těch, kteří mají zodpovídat za řízení společnosti. Jakpak to zvládáme? Jsme svědky toho, jak mezi sebou příliš nekomunikují jednotlivé složky státní správy, pravá ruka neví co dělá ta levá. Asi by v řízení státu nějaké změny nebyly na škodu... A je tu prověrka vzdělávání a školství. Děti dosud do škol chodily převážně nerady a především proto, že je docházka povinná. A taky učitelkám i učitelům svou nechuť k biflování a zastaralým způsobům výuky dávaly zřetelně najevo. Teď dostaly karanténu – a svobodu! Jak bude probíhat učení doma, se zadáváním úloh od pedagogů přes internet? Najednou to jde! Objevuje se reálně mnohem svobodnější způsob vzdělávání než dosud.

Po koronavirové karanténě už nic nebude jako dřív. Budeme mít zkušenost, že ZMĚNY JSOU MOŽNÉ. A jsou možné ve všech oblastech našeho života. Připravme se, že se zřejmě brzy rozloučíme s finanční hotovostí a budeme platit pouze bezhotovostně. I to bude zřejmě jeden z důsledků současné situace. V dohledné době zjistíme co nám tato zkušenost přinesla. Koronavir není o šíření strachu a pocitů ohrožení, ale o naší transformaci, o vědomí jednoty celého světa i o mnoha změnách, které nás čekají.

Renata Klára
www.terapieruna.cz

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico