PORTA APERTA otevře už příští sobotu brány dílen, farem a výroben dokořán

views 262 datum 19. 9. 2021

PORTA APERTA otevře už příští sobotu brány dílen, farem a výroben dokořán
25. září 2021 pořádá Asociace regionálních značek první celostátní den otevřených dílen, farem a výroben. PORTA APERTA otevře brány téměř osmdesáti řemeslných dílen, zemědělských farem a výroben potravin či nápojů, které spojuje to, že v nich vyráběné produkty byly oceněny některou z regionálních značek kvality.

Asociace regionálních značek už patnáct let zviditelňuje kvalitní regionální výrobky, služby a zážitky. Aktuálně sdružuje 29 regionů po celé České republice, v nichž je certifikováno přes tisíc kvalitních místních produktů. Certifikát regionální značky garantuje místní původ a kvalitu řemeslného výrobku či potravin a přírodních produktů, služeb v cestovním ruchu a zážitků.
PORTA APERTA se koná letos poprvé, na podrobnosti o akci jsme se zeptali národní koordinátorky ARZ Kateřiny Čadilové.

Co je PORTA APERTA?

PORTA APERTA neboli brány dílen, farem a výroben dokořán je den otevřených dveří u výrobců – držitelů certifikátu regionálních značek kvality. Vymysleli ji koordinátoři těchto značek v době nejtužšího lockdownu jako příležitost, jak nakouknout „pod pokličku“ vzniku kvalitních lokálních výrobků. Výrobky s regionální značkou se od těch anonymních ze supermarketů liší především tím, že mají svého konkrétního výrobce. A PORTA APERTA nám dá možnost mnoho z nich poznat osobně a vidět na vlastní oči, jak jejich výrobky vznikají.

Kdy a kde se koná? 

PORTA APERTA se koná v sobotu 25. 9. Do prvního ročníku se přihlásilo téměř 80 výrobců z celé republiky. Přehlednou mapu a podrobné informace o jednotlivých zapojených místech najdete na www.porta-aperta.cz. I když pokrytí není rovnoměrné, zajímavou trasu pro sobotní výlet si může najít snad opravdu každý.

Jak bude akce probíhat? 

Dílny, farmy a výrobny by měly být otevřené od 10 do 17 hodin, není-li na www.porta-aperta.cz uvedeno jinak. Konkrétní průběh záleží na charakteru provozu. Tam, kde je návštěva možná pouze formou organizované exkurze, si hostitelé mohou stanovit konkrétní časy jejich začátků. Na řadě míst bude možné si výrobu i vyzkoušet, u výrobců potravin budou připravené ochutnávky a mnoho zapojených slibuje i speciální program pro děti.

Co na ní uvidíme? 

Stručně řečeno průřez portfoliem certifikovaných výrobků. Bude možno navštívit dílny keramiků, sklářů, kovářů, mýdlařů, přadlen, švadlenek, výtvarníků i fotografky. A také včelařů, producentů sýrů a masa, pěstitelů květin, česneku i levandule, a také samozřejmě vinaře a malé pivovary.

Kdo by si ji neměl nechat ujít? 

Bez nadsázky kdokoli, koho zajímá, kdo dokáže ještě dneska vlastníma rukama vyrobit kvalitní produkty pro každodenní život i potěchu oka a srdce. Děti uvidí, že krávy nejsou fialové a sýry nevznikají v regálu supermarketu, nebo si vyzkouší rukodělné činnosti, které je mohou v budoucnu bavit a jednou třeba i živit. Rodiče mohou kromě atraktivního programu na jednu sobotu načerpat inspiraci, kde hledat zajímavé produkty po celý rok. A ti dříve narození třeba rádi zavzpomínají na své vlastní mládí, kdy bylo setkávání s přímými producenty daleko běžnější než dnes. A i když většinou nestihneme navštívit více než jednu až dvě místa, není třeba zoufat, věřím, že brány do všech přihlášených dílen, farem a výroben zůstanou tak trochu pootevřené už napořád.

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova „Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR::
107-7380440287/0100 s uvedením „Dar“ do zprávy pro příjemce.

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
logo Cesty k sobě 2021