Podívejte se na planety v dešti Perseid

datum 11. 8. 2021
Zdroj: Pixabay.com

V noci z 11. na 12. srpna se můžete podívat na tradiční roj padajících hvězd. Letos nebude rušit Měsíc, nebeské kulisy navíc doplní dvě jasné planety: Jupiter a Saturn.

Zdroj: Hvězdárna a planetárium Brno, www.hvezdarna.cz

„Pravdou je, že tento úkaz nemá s hvězdami nic společného,“ komentuje Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno, velitel stroje na zázraky. „Planeta Země na cestě kolem Slunce každý rok mezi 10. a 14. srpnem vletí do proudu drobných prachových částic, které se v minulých staletích uvolnily z jádra komety Swift-Tuttle. Některá tato tělíska se strefí přímo do Země a při průletu její atmosférou se rychle ohřejí natolik, až se vzápětí vypaří. My pak zahlédneme světelný doprovod takového zániku – meteor.“

Srpnové „padající hvězdy“ vylétají díky perspektivě ze souhvězdí Persea, a proto se jim říká Perseidy. První záznamy o jejich průletech pochází z Číny z roku 36 našeho letopočtu. Čínští, japonští i korejští hvězdáři je pak sledovali několik dalších století.

Také v našich zemích se srpen zapsal jako měsíc „hojnosti padajících hvězd“. Pranostika totiž říká: Svatý Vavřinec ohnivých slz napláče. Odtud alternativní název pro Perseidy – „Slzy svatého Vavřince“. Italský mučedník, na kterého vzpomínáme 10. srpna, byl jedním z církevních hodnostářů, kteří strážili majetek v Římské říši. Jelikož ale všechno rozdal chudým, byl za trest popraven císařem Valeriánem docela nepříjemným způsobem – upekli ho na roštu nad žhavým uhlím. Od té doby prý v srpnu padají z nebe jeho třpytivé slzy.

Novodobý příběh Perseid začíná v roce 1862, kdy američtí astronomové Lewis Swift a Horace Parnell Tuttle objevili kometu, která se pohybovala na stejné dráze jako proud Perseid. Romantické představy byly pryč. Perseidy jsou drobné prachové částice, které cestou kolem Slunce trousí právě tato kometa, dnes pojmenovaná Swift-Tuttle.

„Výpočty přitom naznačují, že vlasatice 15. září roku 4479 prolétne těsně kolem Země,“ dodává Jiří Dušek. „Dokonce existuje velmi malá pravděpodobnost, že se kometa Swift-Tuttle promění v tu největší Perseidu, tedy že se srazí se Zemí. Pokud by k tomu došlo, byla by to ničivější katastrofa, než v případě vyhynutí dinosaurů. Jádro Swift-Tuttle má totiž průměr asi 26 kilometrů, takže energie dopadu by byla několikasetkrát větší než u tělesa, které zničilo dinosaury (a dvě třetiny dalších rostlin a živočichů). Ale šance, že k tomu dojde, je – naštěstí – opravdu velmi, velmi malá.“

Tak se určitě podívejte. Když vyjde počasí, bude to stát za to.

Zdroj: Pixabay.com

Vaše Hvězdárna a planetárium Brno.

Jak pozorovat Perseidy?

Nejvíc Perseid bude létat v noci z 12. na 13. srpna 2021.
Vavřinec však bude slzet i několik nocí předtím a potom.
Najděte si místo s dobrým výhledem směrem na východ a jih.
Přímo na Hvězdárně a planetáriu Brno pozorování neorganizujeme, je tady příliš světlá obloha...
Bílé světlo ruší, takže čím dál od pouličního osvětlení budete, tím lépe.
Tlumené, červené světlo naopak neoslňuje.
Hodně meteorů bude létat zejména mezi půlnocí a ránem.
Za ideálních podmínek spatříte až deset meteorů za hodinu. Žádný dalekohled přitom nepotřebujete.
Meteory vypadají jako svítící body, jež během pár sekund proletí částí oblohy. Každé přání je v takovém případě dobré.

 

Zdroj: www.hvezdarna.cz

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico