(TMU) – Na dánských Faerských ostrovech se před pár týdny uskutečnila staletá tradice zabíjení velryb, po které se voda v zátoce Torshavn změnila z modré barvy na tmavě červenou.

Během každoročního masového lovu bylo brutálně zabito 130-150 kulohlavců a 10-20 pískavic bělobokých.

Po zmasakrování 150 velryb a delfínů se moře barví krví do červena

 

Letní masakr má tohoto roku za následek kolem 500 zmasakrovaných mořských savců – nebo také velryb – během tradičního lovu grindadráp, jak ho nazývá místní dánská komunita.

Pro zabezpečení historické stravy místním obyvatelům živících se masem a tukem mořských savců lidé z Faerských ostrovů zabíjí každoročně až kolem 500 velryb.

Jak uvádí časopis Condé Nast Traveller, každá z nich poskytuje místním obyvatelům několik set kilogramů masa. Pro místní obyvatele jsou tyto lovy společnou aktivitou, o úlovky se dělí a nic za ně neplatí.

Mluvčí ministerstva zahraničí a obchodu Dánského království, Páll Nólsøe, pro Metro UK řekl:

„Velrybářství je přirozenou součástí života Faerčanů. Na mezinárodní úrovni je již dávno prokázáno, že lov kulohlavců na Faerských ostrovech je plně udržitelný.“

Tradice je vlastně příkladem toho, že místní lidé se živí raději z místních přírodních zdrojů, než z kapitálu dotovaného průmyslového zemědělství a průmyslově zpracovanými potravinami, na které se spoléhá většina Evropanů.

Barbarský způsob zabíjení velryb

Lov těchto inteligentních mořských savců probíhá tak, že čluny obklíčí velryby, které se odvážily do blízkosti zátoky, načež je ženou k pobřeží, kde je dostanou na mělčinu a zabijí.

Aby je lidé vytáhli na břeh, vsunou jim do dýchacích otvorů háky a na probodnutí krku a prořezání míchy potom použijí kopí nebo speciální nože.

Velryba hyne v průběhu pár sekund. Za ani ne deset minut lze zabít celé stádo velryb, zvláště když je nasnadě celá komunita, která během zabíjení pomáhá.

Nehledě na tradici, na názorné zobrazení lovu zareagovali jeho odpůrci voláním po zákazu lovení delfínů a malých velryb v zemích, kde je tato tradice rozšířená.

Skupina Společnost za modrou planetu spouští petici s cílem zákonně zakázat tuto tradici v Japonsku a na Faerských ostrovech.

Místní obyvatelé obhajují právo své komunity pokračovat v této tradici, jak je jasné z turistické webové stránky Navštivte Faerské ostrovy, kde se píše:

„Faerčané jedí maso a tuk kulohlavců již od doby, kdy se před více než stoletím usídlili na ostrovech.

Podobně jako v minulosti i dnes je lov velryb místní aktivitou přístupnou pro všechny a zároveň dobře organizovanou na úrovni komunity a regulovanou národními zákony.

Záznamy o všech lovech velryb se vedou již od roku 1584 a tato činnost je považována za udržitelnou, jelikož ve východní části severního Atlantiku žije odhadem 778 000 velryb.

Z nich přibližně 100 000 pluje do blízkosti Faerských ostrovů a Faerčané uloví v průměru 800 kulohlavců ročně.

Maso a tuk z lovu se rovnou měrou dělí mezi ty, kteří se zúčastnili lovu.“

Úlovky velryb jsou také přesně zaznamenávány a regulovány úřady, které tvrdí, že tato událost není krutá a dovolují ji mezinárodní zákony. Od roku 1584 se na Dánskem poloostrově konalo přibližně 2000 lovů velryb.

Oficiální stránka Whaling vysvětluje:

„Vědci odhadují, že velkost populace kulohlavců ve východní části severního Atlantiku je kolem 778 000 velryb, z toho přibližně 100 000 žije v okolí Faerských ostrovů. Faerčané loví v průměru 800 kulohlavců ročně.“

Úřady varují před konzumací masa z velryb

Úřady veřejného zdravotnictví však varovaly, že vysoké hladiny rtuti a neodstranitelné organické znečištění dělají maso nebezpečné a rizikové pro intelektuální a nervový vývoj těch, kteří ho konzumují.

Toxické látky, které vypouští průmysl do životního prostředí, se následně hromadí v mase velryb, které jsou na vrcholu potravního řetězce v moři.

Tento fakt může představovat ten nejpřesvědčivější argument proti pokračování staleté velrybářské tradice v Dánsku.

Zdroj: themindunleashed.com, Zpracovala: Vylectese.cz


Není v našich silách ručit za všechny obsahy videí, názory a jednání jednotlivců.
Přejeme vám všem mnoho lásky v této transformační době.


Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat a velmi nás mrzí, že se mnoho vašich chtěných plateb neuskutečnilo vzhledem k potížím funkčnosti platební brány. GoPay muselo přijmout nové podmínky bank, kdy spolkům neumožní on-line platby kartou. Prosíme o znovu zaslání/zasílání vašich příspěvků, prozatím přes klasický bankovní převod:

Pro platby v ČR: 107-7380440287/0100 s uvedením slova „Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí: IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287, BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX

Snažíme se pro vás najít jiné zjednodušující služby pro vaše platby. Děkujeme za pochopení i za podporu.

S láskou Cesty k sobě