Tropické horko vyžaduje od lidí změnu chování a zavedení řady opatření. Experti doporučují více pít a sprchovat se, dávat si odpoledne siestu a nepouštět teplý vzduch do místnosti.

Česko tento týden zažilo tropické dny, kdy teplota dosahovala až 37 stupňů. I přes páteční ochlazení o víkendu a v pondělí teplota může zase přesáhnout třicet stupňů.

Často se při takovém horku doporučuje pít hodně vody. Podle odborníků je ale potřeba to dělat opatrně, jinak hrozí nebezpečí otravy. Nedoporučuje se pít více jak jeden litr za hodinu, jinak dojde k poklesu sodíku v krvi a následně ke zvracení, ochablosti a bolesti hlavy, v extrémních případech až k zástavě dechu a smrti. Pít je ale stále potřeba, tělo totiž musí nahradit ztráty vzniklé pocením.

Při horku se doporučuje inspirovat se u středomořských národů a v době největšího vedra si dát siestu. Doporučuje se také se co nejméně pohybovat, aby se v organismu zbytečně neprodukovalo teplo, a přizpůsobit teplotě i stravu.

Rovněž je potřeba nepouštět teplo domů. Byt nebo dům je potřeba vyvětrat přes noc nebo časně ráno, než se začne oteplovat. Je také vhodné pořídit si vnější žaluzie, které jsou mnohem efektivnější než vnitřní.

Pozor si dávejte na klimatizaci. Není zdravé sedět v proudu chladného vzduchu a udělat si z domova Arktidu. Přechody mezi horkým venkovním a chladným vnitřním prostředím jsou totiž pro lidský organismus náročné.

Co naopak pomáhá je krátké sprchování studenou vodou. Člověk se po chladné sprše bude nějakou dobu cítit dobře i v horku. Historik módy Petr Tylínek Českému rozhlasu prozradil, že při výběru oblečení v době tropického horka je dobré inspirovat se u národů, které jsou na toto počasí zvyklé.

Češi by podle něj mohli uvažovat o  tom, že by si oblékli indické sárí, jihoafrické sarongy nebo volné splývavé oděvy, které se ve starém Řecku využívaly jako spodní prádlo. Naopak nedoporučuje syntetiku. Expert doporučuje volit především volné oblečení, které při pohybu umožňuje proudění vzduchu a lze ho snadno a často prát.

Zdroj: https://eurozpravy.cz/magazin/261989-pit-v-horku-muze-byt-zivotu-nebezpecne-experti-radi-jak-prezit-tropicke-pocasi/


Není v našich silách ručit za všechny obsahy videí, názory a jednání jednotlivců.
Přejeme vám všem mnoho lásky v této transformační době.


Líbí se vám, co děláme?
Rádi byste podpořili provoz internetové televize Cesty k sobě?

200,-

Platba

300,-

Platba

500,-

Platba

1000,-

Platba

Za veškeré příspěvky předem děkujeme!

Zasláním daru dochází k uzavření darovací smlouvy dledarovacích podmínek.
Prohlášení o ochraně osobních údajů darujícího. Platba probíhá prostřednictvím služby

géčko.png verified_by_visa-full-colour.png Mastercard_SecureCode [Převedený].png visa-full-colour-rgb.png visa_electron_2015.png mc_accpt_match_eps.png me_accpt_match_eps.png ms_accpt_match_eps.png