Tropické horko vyžaduje od lidí změnu chování a zavedení řady opatření. Experti doporučují více pít a sprchovat se, dávat si odpoledne siestu a nepouštět teplý vzduch do místnosti.

Česko tento týden zažilo tropické dny, kdy teplota dosahovala až 37 stupňů. I přes páteční ochlazení o víkendu a v pondělí teplota může zase přesáhnout třicet stupňů.

Často se při takovém horku doporučuje pít hodně vody. Podle odborníků je ale potřeba to dělat opatrně, jinak hrozí nebezpečí otravy. Nedoporučuje se pít více jak jeden litr za hodinu, jinak dojde k poklesu sodíku v krvi a následně ke zvracení, ochablosti a bolesti hlavy, v extrémních případech až k zástavě dechu a smrti. Pít je ale stále potřeba, tělo totiž musí nahradit ztráty vzniklé pocením.

Při horku se doporučuje inspirovat se u středomořských národů a v době největšího vedra si dát siestu. Doporučuje se také se co nejméně pohybovat, aby se v organismu zbytečně neprodukovalo teplo, a přizpůsobit teplotě i stravu.

Rovněž je potřeba nepouštět teplo domů. Byt nebo dům je potřeba vyvětrat přes noc nebo časně ráno, než se začne oteplovat. Je také vhodné pořídit si vnější žaluzie, které jsou mnohem efektivnější než vnitřní.

Pozor si dávejte na klimatizaci. Není zdravé sedět v proudu chladného vzduchu a udělat si z domova Arktidu. Přechody mezi horkým venkovním a chladným vnitřním prostředím jsou totiž pro lidský organismus náročné.

Co naopak pomáhá je krátké sprchování studenou vodou. Člověk se po chladné sprše bude nějakou dobu cítit dobře i v horku. Historik módy Petr Tylínek Českému rozhlasu prozradil, že při výběru oblečení v době tropického horka je dobré inspirovat se u národů, které jsou na toto počasí zvyklé.

Češi by podle něj mohli uvažovat o  tom, že by si oblékli indické sárí, jihoafrické sarongy nebo volné splývavé oděvy, které se ve starém Řecku využívaly jako spodní prádlo. Naopak nedoporučuje syntetiku. Expert doporučuje volit především volné oblečení, které při pohybu umožňuje proudění vzduchu a lze ho snadno a často prát.

Zdroj: https://eurozpravy.cz/magazin/261989-pit-v-horku-muze-byt-zivotu-nebezpecne-experti-radi-jak-prezit-tropicke-pocasi/


Není v našich silách ručit za všechny obsahy videí, názory a jednání jednotlivců.
Přejeme vám všem mnoho lásky v této transformační době.


Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat a velmi nás mrzí, že se mnoho vašich chtěných plateb neuskutečnilo vzhledem k potížím funkčnosti platební brány. GoPay muselo přijmout nové podmínky bank, kdy spolkům neumožní on-line platby kartou. Prosíme o znovu zaslání/zasílání vašich příspěvků, prozatím přes klasický bankovní převod:

Pro platby v ČR: 107-7380440287/0100 s uvedením slova „Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí: IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287, BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX

Snažíme se pro vás najít jiné zjednodušující služby pro vaše platby. Děkujeme za pochopení i za podporu.

S láskou Cesty k sobě