Blíží se vánoční svátky a my bychom Vám chtěli dát několik inspirací, jak je prožít tak, abyste zároveň mysleli i na ty, kteří během takových dnů žijí v nedobrých podmínkách a jsou pro naše potěšení zabíjení buď kvůli masu nebo kvůli zpracování pro módní doplňky a oblečení.

Máme pro Vás pět tipů, jak si vybírat dárky a prožít Vánoce s co možná největším respektem ke zvířatům:

1. Nakupujte módu bez krutosti

Nechcete-li při svých vánočních nákupech podpořit krutý kožešinový průmysl, kvůli němuž každoročně na světě zahyne více než 90 milionů tzv. kožešinových zvířat, řiďte se pravidlem „nekupovat žádné kožešiny.“ Tato rada se na první pohled může zdát triviální, skutečnost je ovšem mnohdy mnohem složitější.

Kožešiny dnes na pultech obchodů naleznete především v podobě tzv. trimů (lemů bund, obuvi apod.), jejichž přítomnost na oblečení můžete snadno přehlédnout. Nevěřte příliš cedulkám na oblečení, ale raději sami pečlivě prověřte, zda se jedná o pravou či umělou kožešinu. V tom Vám může pomoci náš průvodce, kterého naleznete na stránkách Proti srsti.

obkNejjednodušší však je nakupovat pouze u obchodníků, kteří se zapojili do celosvětového certifikačního programu Obchod bez kožešin, a zavázali se tím, že ve svých obchodech nebudou prodávat žádné produkty obsahující pravou kožešinu. V těchto obchodech se proto nemusíte obávat, že byste si takový výrobek omylem zakoupili. Jejich aktualizovaný seznam naleznete na www.obchodbezkozesin.cz.

2. Vybírejte výrobky bez testování na zvířatech

hcsOstražití byste měli být také při nákupu kosmetiky a čisticích prostředků. Ačkoli je v EU zakázáno testování kosmetických výrobků i složek na zvířatech, v praxi je stále možné používat v kosmetice látky otestované na zvířatech – více v článku na našem webu Pokusy na zvířatech.

Pokud chcete mít jistotu, že kvůli Vašemu vánočnímu dárku netrpěla zvířata, měli byste upřednostnit výrobky s certifikáty Humánní kosmetický standard (HCS) a Humánní standard pro prostředky pro domácnost (HHPS). Jedná se o jediné mezinárodně uznávané certifikáty, které zaručují, že ani finální výrobky, ani jejich jednotlivé složky nebyly testovány na zvířatechPouze logo znázorňující králíka s hvězdami je platnou značkou těchto certifikátů. Seznam značek s HCS/HHPS naleznete na webových stránkách www.netestovanonazviratech.cz.

3. Nedávejte jako dárek pod stromeček zvíře

pesPokud chcete obdarovat někoho pod stromeček živým zvířátkem, nedělejte to. Pravděpodobně to nedopadne dobře. „Vlastnictví“ živého tvora by si měl zvolit každý sám, na vlastní zodpovědnost a na základě znalosti daného živočišného druhu. Ani pro děti, které si zvíře často přejí, není vhodným dárkem pod stromeček. Mnoho těchto zvířat každoročně po vánočních svátcích končí v záchranných stanicích a útulcích.

Pokud již žijete v jedné domácnosti se zvířetem a chcete jej obdarovat nějakým pamlskem, nenakupujte toto zboží ve zverimexech, kde jsou chována a nabízena k prodeji živá zvířata. Zvířata v těchto obchodech trpí velkým stresem, nedostatkem prostoru, denního světla atd.

4. Oslavte vánoce vegansky

veganVánoce jsou ideální možnost, jak začít adventním půstem a pokračovat v něm i po svátcích. Zkuste vynechat živočišné produkty, a to včetně tradičního vánočního kapra. Místo něj zkuste třeba houbového kubu, obalovaný celer nebo sojový řízek s veganským bramborovým salátem. Uvidíte, že vaše tělo bude reagovat pozitivně, a to je o důvod víc, proč se stát vegetariánem nebo veganem i po Novém roce. Recepty na veganská vánoční jídla i cukroví najdete např. na http://soucitne.cz/ingredience/vanoce, http://soucitne.cz/recepty/cukrovi či na www.vegan-fighter.com.

5. Nakupte dárky v obchůdku Svobody zvířat
a pomozte nám chránit živé tvory

diar_SZV našem e-shopu najdete řadu možností, jak obdarovat svoje blízké a zároveň tak přispět na činnost organizace, která už 21 let pomáhá zvířatům v rámci několika kampaní.

Vyberte si z řady triček, tašek, placek, knížek, máme pro Vás také multivitamíny nebo samolepky. Novinkou je originální týdenní diář na rok 2016.

clenstviDarujte členství ve Svobodě zvířat. Máte-li zájem o tento originální dárek v hodnotě 360 Kč (roční členství), 720 Kč (členství na dva roky) nebo 1 800 Kč (členství na pět let), objednejte si jej prosím na e-mailu clenstvi@svobodazvirat.cz.

Děkujeme, že Vám není lhostejné utrpení zvířat, a přejeme Vám příjemně strávené vánoční svátky.

 


Líbí se vám, co děláme?
Rádi byste podpořili provoz internetové televize Cesty k sobě?

200,-

Platba

300,-

Platba

500,-

Platba

1000,-

Platba

Za veškeré příspěvky předem děkujeme!

Zasláním daru dochází k uzavření darovací smlouvy dledarovacích podmínek.
Prohlášení o ochraně osobních údajů darujícího. Platba probíhá prostřednictvím služby

géčko.png verified_by_visa-full-colour.png Mastercard_SecureCode [Převedený].png visa-full-colour-rgb.png visa_electron_2015.png mc_accpt_match_eps.png me_accpt_match_eps.png ms_accpt_match_eps.png