Peruánci oprášili starověké metody hospodaření a čelí s jejich pomocí klimatickým změnám

datum 19. 2. 2020

Před 3000 lety byly na vysokých pláních peruánských And vynalezeny geniální zemědělské postupy, s nimiž neznámá kultura Předkolumbovské Ameriky dokázala čelit povodním i úmornému suchu.

 

Tato metoda se nazývala Waru Waru nebo také Camellones a po staletí byla úspěšně využívána lidmi na území dnešní Bolívie a Peru. Spočívá v budování vyvýšených záhonů obklopených vyhloubenými kanály. Ty slouží k zavlažování v časech sucha i odvodňování v době povodní. Také chrání půdu před erozí v důsledku povodní.

Tímto způsobem se v minulých dobách hospodařilo na 205 000 akrech země v okolí jezera Titicaca v nadmořské výšce téměř 4 000 metrů nad mořem! Archeologové jsou přesvědčeni, že metoda Waru Waru byla speciálně vyvinuta k tomu, abych chránila úrodu před nepříznivým počasím jako suchem, mrazem i velkou vodou. S příchodem Evropanů do Jižní Ameriky však upadla v zapomenutí.

Tahle vypadají políčka obdělávaná metodou Waru Waru.

Tahle vypadají políčka obdělávaná metodou Waru Waru.

V roce 1981 Clark Erickson z Univerzity v Illinois jako první pochopil archeologický význam této metody. Zároveň přemýšlel, zda by nemohla sloužit k užitku i dnešním farmářům stejně jako jejich předkům před staletími. Erickson začal proto obnovovat některé z těchto vyvýšených záhonů. Za pomoci tradičních andských nástrojů pak místní farmáři sázeli na tato experimentální políčka tradiční plodiny jako brambory, quinou a canihuu. Záhy zjistili, že s metodou Waru Waru dosahují například trojnásobných výnosů brambor než předtím. Dařilo se jim dokonce více než těm, co svá pole chemicky hnojili.

Obrázek názorně ukazuje princip metody Waru Waru.

Obrázek názorně ukazuje princip metody Waru Waru.

Metoda Waru Waru se osvědčila i jinak. V roce 1983 voda zadržená v obnovených kanálech zavlažila vyvýšené záhony během úporného sucha, které zničilo běžná pole v okolí. O tři roky později vyvýšené záhony jako jediné v kraji odolaly těžkým záplavám.

„Dříve byla tato oblast pokaždé zaplavená, ale teď máme Waru Waru a tahle půda nám dává užitek,“ libuje si farmář Luis Tulco z vesničky Aymara na západním břehu jezera Titicaca. Starosta obce Cesar Mamani mu přitakává: „Staré techniky nám připomínají naše předky a ti měli dobré nápady.“

K dnešnímu dni se v Peru podařilo zrekonstruovat 3 700 akrů s vyvýšenými záhony. Peruánské ministerstvo zemědělství uznává tuto prastarou metodu a podporuje její znovuzavádění formou půjček.

Fotogalerie ZDE

Zdroj: www.extrastory.cz

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico