Nejkrásnější letní představení – meteorický roj Perseid, lidově označovaných slzy svatého Vavřince, je tady! Takže, jak zní recept na splněná přání?Mezi 9. a 14. srpnem planeta Země proletí nejhustší částí proudu drobných částic, které se v minulých staletích uvolnily z jádra komety Swift-Tuttle. Některá tato tělíska se strefí přímo do Země a při průletu atmosférou se rychle ohřejí a vzápětí vypaří. My pak zahlédneme světelný doprovod takového zániku: sloupec plazmatu, ionizované a excitované atomy rozprášeného kosmického prachu. V případě proudu částic komety Swift-Tuttle se nám bude zdát, že tyto „padající hvězdy“ vylétají jakoby ze souhvězdí Persea, zhruba z téhož místa oblohy (tzv. radiantu). Právě podle souhvězdí Persea se těmto meteorům říká Perseidy.

Nejvíc Perseid bude letos létat v noci z 12. na 13. srpna. Bohužel, bude to jen krátce po měsíčním úplňku. A právě měsíční světlo zabrání zahlédnout slabší meteory. I tak bychom mohli ulovit až deset padajících hvězd za hodinu.

Na pozorování Perseid nejsou třeba žádné speciální pomůcky. Stačí se vydat na nějaký kopec s dobrým výhledem směrem na východ. Dobře se oblečte, sedněte si na židli nebo lehátko a dívejte se od půlnoci do rána. A samozřejmě, připravte si řadu tajných přání!

Pokud vám to náhodou nevyjde – podívejte se alespoň na www.zeremevesmir.cz, kde zveřejňujeme ty nejzajímavější úlovky z našich meteorických kamer. A věřte, že Perseidy už létají…

 

https://email.seznam.cz/www.zeremevesmir.cz

 


Není v našich silách ručit za všechny obsahy videí, názory a jednání jednotlivců.
Přejeme vám všem mnoho lásky v této transformační době.


Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat a velmi nás mrzí, že se mnoho vašich chtěných plateb neuskutečnilo vzhledem k potížím funkčnosti platební brány. GoPay muselo přijmout nové podmínky bank, kdy spolkům neumožní on-line platby kartou. Prosíme o znovu zaslání/zasílání vašich příspěvků, prozatím přes klasický bankovní převod:

Pro platby v ČR: 107-7380440287/0100 s uvedením slova „Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí: IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287, BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX

Snažíme se pro vás najít jiné zjednodušující služby pro vaše platby. Děkujeme za pochopení i za podporu.

S láskou Cesty k sobě