Nejkrásnější letní představení – meteorický roj Perseid, lidově označovaných slzy svatého Vavřince, je tady! Takže, jak zní recept na splněná přání?Mezi 9. a 14. srpnem planeta Země proletí nejhustší částí proudu drobných částic, které se v minulých staletích uvolnily z jádra komety Swift-Tuttle. Některá tato tělíska se strefí přímo do Země a při průletu atmosférou se rychle ohřejí a vzápětí vypaří. My pak zahlédneme světelný doprovod takového zániku: sloupec plazmatu, ionizované a excitované atomy rozprášeného kosmického prachu. V případě proudu částic komety Swift-Tuttle se nám bude zdát, že tyto „padající hvězdy“ vylétají jakoby ze souhvězdí Persea, zhruba z téhož místa oblohy (tzv. radiantu). Právě podle souhvězdí Persea se těmto meteorům říká Perseidy.

Nejvíc Perseid bude letos létat v noci z 12. na 13. srpna. Bohužel, bude to jen krátce po měsíčním úplňku. A právě měsíční světlo zabrání zahlédnout slabší meteory. I tak bychom mohli ulovit až deset padajících hvězd za hodinu.

Na pozorování Perseid nejsou třeba žádné speciální pomůcky. Stačí se vydat na nějaký kopec s dobrým výhledem směrem na východ. Dobře se oblečte, sedněte si na židli nebo lehátko a dívejte se od půlnoci do rána. A samozřejmě, připravte si řadu tajných přání!

Pokud vám to náhodou nevyjde – podívejte se alespoň na www.zeremevesmir.cz, kde zveřejňujeme ty nejzajímavější úlovky z našich meteorických kamer. A věřte, že Perseidy už létají…

 

https://email.seznam.cz/www.zeremevesmir.cz

 


Líbí se vám, co děláme?
Rádi byste podpořili provoz internetové televize Cesty k sobě?

200,-

Platba

300,-

Platba

500,-

Platba

1000,-

Platba

Za veškeré příspěvky předem děkujeme!

Zasláním daru dochází k uzavření darovací smlouvy dledarovacích podmínek.
Prohlášení o ochraně osobních údajů darujícího. Platba probíhá prostřednictvím služby

géčko.png verified_by_visa-full-colour.png Mastercard_SecureCode [Převedený].png visa-full-colour-rgb.png visa_electron_2015.png mc_accpt_match_eps.png me_accpt_match_eps.png ms_accpt_match_eps.png