Nový výrobek na trhu má potenciál přinést revoluci ve způsobu, jakým nakupujeme potraviny, a také může mít nesmírný dopad na potravinářský průmysl.

Zařízení vyvinuté izraelským startupem je miniaturní ruční skener, který dokáže okamžitě stanovit chemické složení látek, jako jsou potraviny, nápoje a jiné věci.

Zmíněná technologie se nazývá blízká infračervená spektrometrie.

Zařízení, které dostalo název SCiO, využívá optický senzor k posouzení chemického složení látky. Zařízení následně odešle data do smartphonu uživatele.

Spoluzakladatel společnosti, Dror Sharon, říká, že zařízení je „první molekulární senzor, který se vám vejde do dlaně“.

Mnoho potenciálních využití

Pro průměrného člověka či uživatele má SCiO mnoho praktických využití. Zařízení umí uživateli říct, zda je nějaký kus ovoce či zeleniny zralý, nebo ne, a to pouze na základě stanovení jeho obsahu cukru.

Ze stránky Phys.Org.com:

SCiO, který je v prodeji od minulého měsíce, nepotřebuje fyzický kontakt s testovanou substancí, neboť při takzvané blízké infračervené spektroskopii využívá světelný paprsek.

Každá molekula reaguje se světlem a vytváří jedinečný optický podpis, který dokáže odhalit chemické vlastnosti objektu, jako jsou vlhkost, tuk nebo obsah cukru.

Technologie zatím není schopna přesně posoudit složitější potraviny či látky – jako příklad uvádí lasagne, které mají na přesné čtení příliš mnoho ingrediencí – společnost však tvrdí, že podpůrná databáze, kterou vyvíjí, pomůže dále rozvíjet potenciál technologie.

I při svých současných omezeních by SCiO mohlo mít mnoho jiných využití než jen uživateli říct, zda je jablko dosti zralé, aby se dalo jíst. Překvapivě rozumná je i cena.

SCiO se momentálně prodává za 250 dolarů. Přes crowdfundingovou stránku Kickstarter, kterou startup úspěšně využil na vývoj a uvedení produktu na trh, si zařízení objednalo více než 13 000 zákazníků.

Další využití ručního spektrometru

K dalším potenciálním způsobům využívání SCiO patří testování léků nebo zjišťování, zda „ten kabát je z pravé kůže“.

Velice praktickým využitím, které člověku přijde na mysl, by bylo testování potravinových doplňků, zda opravdu obsahují látky uváděné na obalu.

Po nedávných zprávách, že překvapující procento doplňků stravy na trhu obsahuje jen velmi málo – pokud vůbec nějaké – uvedených aktivních přísad, by to mohla být opravdu velice užitečná technologie.

Využít by se dala i na zjištění, zda opravdu kupujete hovězí, a ne koňské maso, nebo zda vaše objednávka kuřecího kung-pao obsahuje skutečně kuřecí maso, a ne nějaké nešťastné zbloudilé zvíře.

Tato technologie se pravděpodobně stane velice oblíbenou a výrobce potravin a další by mohla donutit k úpravě svého jednání.

Až dosud neexistoval téměř žádný způsob stanovení čistoty či kvality mnoha výrobků prodávaných na tržnici. Toto zařízení by mohlo úplně změnit pravidla hry.

Potenciál na nelegální využití, ale i na prosazování zákona

Tato technologie by se bohužel mohla stát populární i na černém trhu dealerů a uživatelů drog.

Pokud dokáže ověřit kvalitu či čistotu látek, jako jsou marihuana či kokain, bude velice přitažlivá pro příležitostné uživatele a velkoobchodníky drog pro distribuci.

Jelikož zařízení výsledky skenů očividně automaticky přenáší do kolektivní databáze na internetu (tedy v dosahu policie), drogoví dealeři a uživatelé budou muset zachovávat jistou opatrnost, nebo najít způsob, jak údaje před jinými skrýt.

Na druhé straně, technologie by mohla být pro úřady na prosazování zákona doslova požehnáním.

Její schopnost okamžitě přímo na místě testovat látky by šetřila čas a peníze, a také by zajistila, že nikoho neuvězní ani nezadrží za něco, co jako zakázaná droga sice vypadá, ale jí není.

Zdroj: Vylectese.cz


Není v našich silách ručit za všechny obsahy videí, názory a jednání jednotlivců.
Přejeme vám všem mnoho lásky v této transformační době.


Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat a velmi nás mrzí, že se mnoho vašich chtěných plateb neuskutečnilo vzhledem k potížím funkčnosti platební brány. GoPay muselo přijmout nové podmínky bank, kdy spolkům neumožní on-line platby kartou. Prosíme o znovu zaslání/zasílání vašich příspěvků, prozatím přes klasický bankovní převod:

Pro platby v ČR: 107-7380440287/0100 s uvedením slova „Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí: IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287, BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX

Snažíme se pro vás najít jiné zjednodušující služby pro vaše platby. Děkujeme za pochopení i za podporu.

S láskou Cesty k sobě