Osvědčené léky z kuchyně pomůžou při rýmě, kašli, nachlazení i chřipce...

datum 6. 12. 2021
Zdroj: Pixabay.com

K tomu, aby jsme zatočili s prochladnutím, rýmou, zimnicí, zklidnili podrážděný krk a průdušky zbavily zánětlivého hlenu obvykle postačí jednoduché ingredience, které najdeme v každé spíži - cibule, brambory, tvaroh, zázvor, jablko a perníkové koření...

Celkové uzdravení lze podpořit kombinací léčivých čajů, inhalací, zábalů a dalšími procedurami. Léčbu je vhodné zahájit již při prvních příznacích. Tak hurá do toho!

Čaje proti rýmě a kašli

Cibulový čaj (prochladnutí, rýma, kašel, záněty močových cest)

Potřebujeme: 1 nasekanou cibuli, špetku skořice, 1 tlučený hřebíček, na špičku nože tlučených fenyklových semínek, na špičku kulatého nože tlučených anýzových semínek, 4 dl vroucí vody

Postup: Cibuli a koření přelijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat, poté přecedíme a po douškách vypijeme. Čaj pijeme 3 x denně po dobu 5 dnů.

Cibulovo – zázvorový čaj (záněty, rýma, kašel, chřipka)

Potřebujeme: nasekanou polovinu cibule, 1 lžíci strouhaného kořene zázvoru, 2 tlučené hřebíčky, na špičku kulatého nože skořice, 1 lžíci medu, 4 dl vroucí vody

Postup: Přísady smícháme, zalijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat, po uplynutí této doby přecedíme, přisladíme medem a můžeme popíjet. Tento čaj pijeme 3 x denně po dobu 5 dnů.

Cibulový čaj při velmi silném zahlenění a dráždivém kašli

Potřebujeme: 1 nasekanou střední cibuli, 2 lžíce nastrouhané ředkve (může být černá, vodnice, daikon), špetku skořice, špetku tlučeného hřebíčku, 1 lžičku nadrcených fenyklových semínek, 1 lžičku nastrouhaného zázvoru, 4 dl vroucí vody

Postup: Zeleninu a koření smícháme, přelijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut louhovat, pak přecedíme a můžeme popíjet. Čaj pijeme 3 x denně po dobu 7 dnů.

TIP: Všechny tyto čaje můžeme kombinovat.

Další tipy na uzdravení

Léčivá inhalace usnadní dýchání

Vdechováním páry se léčivé látky dostanou hluboko do dýchacích cest, které uvolní a ozdraví.

Zázvorovo-jablečná inhalace při nachlazení a kašli

Potřebujeme: 2 lžíce nastrouhaného zázvoru, 2 lžíce nastrouhaného jablka, 0,5 litru vroucí vody, ručník

Postup: Zázvor i jablko přelijeme půl litrem vroucí vody, necháme 5 minut odstát a pak pod ručníkem po dobu 10 minut inhalujeme výpary. Provádíme 3 x denně po dobu 5 dnů.

.

Zábaly krku - to je účinná klasika

Tvarohový zábal krku

Tvarohový zábal můžeme použít při kašli, chrapotu a zánětech všeho druhu. Tvaroh během svého působení zahájí proces mléčného kvašení, čímž začne pohlcovat zánětlivé látky, zmírní otok, povzbudí prokrvení.

Potřebujeme: 1 vaničku netučného tvarohu, lněný šátek, vlněná šála

Postup: Tvaroh natřeme asi v půlcentimetrové vrstvě na lněný nebo bavlněný šátek, ten zabalíme a položíme na prsa tak, aby mezi pokožkou a tvarohem byla jen jedna vrstva šátku. Nakonec ještě upevníme šálou.

Cibulový zábal krku

Potřebujeme: 4 velké nadrobno nasekané na pánvičce ohřáté cibule, lněný šátek či utěrku, ručník

Postup: Cibuli naneseme na látku a přehneme ji. Obklad přiložíme tak, aby sahal od brady až k ramenům. Látku ovineme kolem krku ručníkem, abychom udrželi teplo. Zábal má kolem krku zůstat tak dlouho dokud nevychladne. Obklad opakujeme 2× denně po dobu 1 týdne.

Bramborový zábal krku

Potřebujeme: 4 horké rozmačkané brambory, lněný šátek, ručník

Postup: Brambory naneseme na látku a pak ji přehneme. Obklad přiložíme tak, aby sahal od brady až k ramenům. Látku ovineme kolem krku ručníkem, abychom udrželi teplo. Zábal má kolem krku zůstat tak dlouho, dokud nevychladne. Obklad aplikujeme 2× denně po dobu 1 týdne.

Cibulové postupy, které výrazně zintezivní léčbu

Cibule likviduje choroboplodné zárodky a tak čistí vzduch

Do všech pokojů, kde se nemocný člověk pohybuje (cibule můžeme dát na noc i k posteli), dáme tři rozkrojené, vidličkou napíchané cibule.

Linoucí se cibulová vůně výrazně čistí vzduch od bacilů a její vdechování pomáhá rozpouštět hleny. Tento postup provádíme po 3 dny, denně je třeba vyměnit cibule za nové.

Cibulové ponožky uvolňují hlen

Cibulové ponožky mají silný čistící efekt, regulují proces látkové výměny, uvolňují hlen, mírní bolesti, přes reflexní zóny na chodidlech mohou rozvinout účinek na celé tělo.

Připravíme si je tak, že rozkrájíme nadrobno 1 velkou cibuli, rozložíme ji na lněný nebo bavlněný šátek, rozmačkáme ji a ohřejeme na pergamenovém papíru na topení nebo na obrácené pokličce hrnce. Šátek položíme na chodidlo, tak aby se cibule dotýkala pokožky, přetáhneme přes nohy ponožky a udržujeme je v teple. Pacient by měl mít ponožky po celou noc.

TIP: Všechny procedury můžeme libovolně kombinovat.

Autor: Simona Procházková DiS. ([email protected])

Další informace na www.lecime-prirodou.cz

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico