Od strachu ke klidu - účinná emoční sebeterapie

datum 21. 3. 2020
Zdroj: Pixabay.com

Ocitli jsme se náhle a nečekaně všichni v karanténě a možném ohrožení neznámým virem, na který zatím lékaři nemají účinný lék. Co to znamená pro naši psychiku?

Když tuto situaci vnímáme jako stav ohrožení, prožíváme STRACH. Zatímco např. vztek je pouhou reakcí bezmoci, smutek reakcí na ztrátu, nenávist reakcí na odmítnutí, strach je zásadním, hlubokým zápisem do naší duše a klíčovou emocí. STRACHY má každý z nás KONKRÉTNÍ, svoje VLASTNÍ. Jsou to reakce na situace, které jsme my sami prožili v průběhu celého svého dosavadního života (od početí), včetně svých minulých životů, se kterými jsme se nedokázali vyrovnat. Logika strachu je jasná: tohle jsem nezvládl/a a nechci už to nikdy zažít znovu! Proto se strachem zuby nehty podobné situaci bráníme. Ne, ne, tohle nechci, tohle ne! A naopak logika našeho života na Zemi je právě opačná: máš tady zvládnout to, čeho se bojíš, čemu se vyhýbáš! A tak dlouho ti to bude život jako podobnou situaci vracet, dokud to nezvládneš!

Neznámý koronavirus může vyvolávat strachy, které zasahují do všech oblastí našeho života: zdraví, vztahy, práce, finance. Každý z nás má v sobě zákonitě řadu strachů neboli nezpracovaných zážitků z minulosti: bojíme se něčeho neznámého, nebezpečného, bojíme se o svoje zdraví, bojíme se o zdraví svých blízkých, bojíme se, že se nakazíme, bojíme se, že nakazíme někoho dalšího, bojíme se, že ztratíme práci, že nebudeme mít peníze, bojíme se, že se ocitneme na mizině, bojíme se celosvětové apokalypsy – a pak už se možná bojíme úplně všeho.

Jak z tohoto ven? Ten strach NENÍ reálná situace! Ten strach je v naší mysli, našem podvědomí! Nelze proti němu bojovat vůlí, nelze ho přemáhat rozumem! Emoce strachu je velmi silná obranná reakce, energie, která naší psychice ani zdraví rozhodně neprospívá. Jak ovšem strach zpracovat, jak se s ním vyrovnat?

Naprosto jednoduchý – zjednodušený – postup (dle emočních terapií Runa a Ruš) je tento: sedněte si někde v klidu, pojmenujte si, z čeho konkrétně strach máte – např. „bojím se, že se nakazím“. Opakujte stále tento svůj výrok a sledujte nepříjemný pocit, který se mění (může se uvolnit pláč, můžete cítit napětí v těle, cokoli). Opakujte výrok dokud necítíte, že se nepříjemná emoce uvolnila. Pak pokračujte opakováním dalšího výroku - „mám právo se bát, že se nakazím“. Vyrovnáte se s touto skutečností? Opakujte tak dlouho dokud nedosáhnete vnitřního zklidnění. Pak opakujte výrok „mám právo se nebát, že se nakazím“. Soustředíte se na opakování a opakujete to vždy tak dlouho, dokud se necítíte neutrálně nebo velmi dobře, posíleni vědomím, že to zvládnete. Vyrovnat se se strachem můžete opakováním „dovoluji si se bát, že se nakazím“ a „dovoluji si se nebát, že se nakazím“. Cílem je, že se sami v sobě se svým strachem neperete.

Jsme lidské bytosti se svými emocemi, na které máme právo. Proto se strachem ani nebojujme, ani ho nepotlačujme. Přijměte svůj strach! Umožněte si svůj strach prožít. Máme právo se v této mimořádné situaci bát. Ale máme také právo cítit v sobě lásku a klid. Jsme milované boží děti. Nemáme se čeho bát.

Renata Klára
www.terapieruna.cz

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico