Zdroj: Pixabay.com

Lesníci zalesňují od okraje Brna až po Blanensko především listnatými stromy. Les pak bude odolnější a bude dobře sloužit i budoucím generacím.

Doba čtení 1 min.

Cesty k sobě


Přibližně půl milionu sazenic převážně listnatých stromů vysadí do konce dubna lesníci na polesích Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny. Na ploše 104 hektarů.

Jedná se o jedno z nejrozsáhlejších zalesňování za poslední léta v rozsahu zhruba pěti milionů korun. Masivní výsadbu si vyžádala těžba po kůrovcové kalamitě. Se sázením stromků pomohou studenti Mendelovy univerzity v Brně, pod kterou podnik spadá.

Loni lesníci obdobně osázeli plochy o velikosti 46 hektarů a o rok dříve 30. Změny souvisejí s klimatickou změnou. „Na našich pozemcích naštěstí nemáme po kůrovcové kalamitě velkoplošné holiny. Jedná se o plochy na různých místech v jednotkách hektarů. Na našich polesích dominují smíšené lesy před smrkovými monokulturami,” uvedl ředitel ŠLP Křtiny Tomáš Vrška.

Dodal, že lesníci využívají z části sazenic z vlastních školek, zbytek ale musí nakoupit. Náklady na jeden vysazený strom včetně lidské práce a transportu vyjdou zhruba na deset korun. Výsadba začala v polovině března a hotová má být koncem dubna. „Vysazujeme zejména listnaté stromy jako dub, aby byly lesy do budoucna odolnější. Celkem je to letos šestnáct druhů dřevin,” upřesnil Vrška.

Nová výsadba se týká všech tří polesí od okraje Brna až po Blanensko. Podnik hospodaří na lesních pozemcích o výměře 10 205 hektarů.

Autor: Jan Charvát

Zdroj: www.blanensky.denik.cz

 


Není v našich silách ručit za všechny obsahy videí, názory a jednání jednotlivců.
Přejeme vám všem mnoho lásky v této transformační době.


Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat a velmi nás mrzí, že se mnoho vašich chtěných plateb neuskutečnilo vzhledem k potížím funkčnosti platební brány. GoPay muselo přijmout nové podmínky bank, kdy spolkům neumožní on-line platby kartou. Prosíme o znovu zaslání/zasílání vašich příspěvků, prozatím přes klasický bankovní převod:

Pro platby v ČR: 107-7380440287/0100 s uvedením slova „Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí: IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287, BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX

Snažíme se pro vás najít jiné zjednodušující služby pro vaše platby. Děkujeme za pochopení i za podporu.

S láskou Cesty k sobě