Tuto fialově kvetoucí pichlavou rostlinu často vidíte podél dálnic, na otevřených pastvinách, polích či nekosených okrajích silnic.

V některých zemích se považuje za škodlivý plevel, přičemž ve skutečnosti se jedná o jednu z nejléčivějších bylinek, jakou známe. Její název je ostropestřec mariánský (Silybum marianum).

Využití ostropestřce mariánského jako rostlinného přípravku sahá do období před více než dvěma tisíci lety.

Pochází z oblasti Středozemního moře, ale dnes je již rozšířen po celém světě a je jednou z nejvíce zkoumaných bylin na čištění a podporu jater – dokáže však toho mnohem více.

Odpovědnost za mnohé jeho prospěšné účinky se připisuje jeho hlavní aktivní složce, silymarinu. K těmto účinkům patří ochrana jater a antioxidační, antivirové a protizánětlivé vlastnosti.

Co všechno pro vás může udělat ostropestřec mariánský

Pojďme se nyní blíže podívat na jeho léčivé účinky:

1. Obsedantně kompulzivní porucha (OCD)

OCD je rozšířený neuropsychiatrický stav, který se často léčí pomocí léků na předpis. Mnozí pacienti však vedlejší účinky těchto léků nesnášejí, nebo tyto léky po nějakém čase ztrácejí svůj účinek.

Jedna studie zjistila, že ostropestřec mariánský umí poskytnout alternativní léčbu, která se ukázala být stejně účinná jako léčba fluoxetinem, obvykle používaným lékem pro léčbu OCD.

2. Hepatitida typu C

V posledních několika letech dochází k znepokojivému nárůstu počtu dospělých, kteří kvůli hepatitidě typu C potřebují transplantaci jater.

Na chronickou hepatitidu typu C dodnes neexistuje účinná léčba, protože interferon a antivirotika zabírají pouze ve 30 % případů. Navíc transplantace jater může být velmi bolestivá, omezující a nesmírně drahá.

Existuje však naděje. Výzkumníci z Integrative Medical Center of New Mexico úspěšně vyléčili tři pacienty s hepatitidou typu C pomocí kyseliny alfa-lipoové, ostropestřce mariánského (silymarinu) a selenu.

Všichni tři pacienti se vyhnuli transplantaci jater a rychle se zotavili z nebezpečné virové infekce.

3. Rakovina

Mnoho vědců již zjistilo, že silymarin účinkuje proti rakovině prostaty. U pacientů léčených pomocí ostropestřce mariánského a selenu došlo k výraznému snížení prostatického specifického antigenu (PSA).

Zvýšené hladiny PSA mohou poukazovat na rakovinu prostaty. V roce 2010 čínští výzkumníci zkoumali účinek dalšího flavonoidu nacházejícího se v ostropestřci mariánském, silibininu.

Jejich údaje ukázaly, že silné protirakovinné vlastnosti silibininu potlačují růst, šíření a metastazování prostatických rakovinných buněk.

Kromě toho, že působí proti rakovině prostaty, může být užitečný v léčbě nebo prevenci rakoviny tlustého střeva, kolorektálního karcinomu, rakoviny úst a kůže.

Také může mít prospěšné účinky proti rakovinným metastázám a toxicitě léků na rakovinu.

4. Zarděnky

Zarděnky způsobují zánětlivý stav kůže, který může být velmi obtížné léčit.

Ačkoli většina pacientů o této přírodní léčbě nikdy neslyšela, jisté ohromující výsledky prokázala kombinace ostropestřce mariánského a MSM (methylsulfonylmethanu).

Aplikace krému s obsahem silymarinu (koncentrovaného výtažku z ostropestřce mariánského) a MSM vedla ke zlepšené hydrataci, zmírnění zarudnutí, svědění a akné.

5. Záněty a bolesti kloubů

Chronický zánět je viníkem mnoha našich současných onemocnění.

Co se týče zmírnění zánětu u pacientů s osteoartritidou kolene, silymarin je podle některých vědců lepší než léky piroxicam (Feldene) a meloxicam (Mobic).

O léčbě osteoartritidy (artrózy) jsme napsali i samostatnou e-knihu. Její české vydání najdete ZDE a slovenské zase ZDE.

Závěr

A tyto překvapivé přínosy jsou jen špičkou ledovce.

Jak uvádí Natural Blaze, ostropestřec mariánský má více než 40 různých prospěšných účinků na naše zdraví, počínaje zlepšením zdravotního stavu jater a trávení až po odbourávání účinků alkoholu a léčbu onemocnění, jako jsou rakovina a cukrovka.

Zdroj: naturalnews.com, Zpracovala: Vylectese.cz


Není v našich silách ručit za všechny obsahy videí, názory a jednání jednotlivců.
Přejeme vám všem mnoho lásky v této transformační době.


Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat a velmi nás mrzí, že se mnoho vašich chtěných plateb neuskutečnilo vzhledem k potížím funkčnosti platební brány. GoPay muselo přijmout nové podmínky bank, kdy spolkům neumožní on-line platby kartou. Prosíme o znovu zaslání/zasílání vašich příspěvků, prozatím přes klasický bankovní převod:

Pro platby v ČR: 107-7380440287/0100 s uvedením slova „Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí: IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287, BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX

Snažíme se pro vás najít jiné zjednodušující služby pro vaše platby. Děkujeme za pochopení i za podporu.

S láskou Cesty k sobě