Praha – Na téměř dvacítce míst v Praze se dnes objevilo rozvěšené oblečení. Jde o akci hnutí Extinction Rebellion, které tím chce poukázat na klimatickou a ekologickou krizi. “Šaty bez lidí” tu podle hnutí zůstanou, pokud svět bude nadále ignorovat vědecká zjištění o klimatické krizi. Oblečení, které se dnes ráno objevilo v Praze zejména u stanic metra, má zároveň upozorňovat na zátěž, kterou pro planetu představuje textilní průmysl. ČTK to sdělilo hnutí Extinction Rebellion.

“Když budeme nadále ignorovat vědecká zjištění o probíhající klimatické krizi, lidstvo vymře ještě ve 21. století. A zůstanou tu po nás šaty bez lidí,” píše hnutí na letáku.

Na téměř dvacítce míst v Praze se objevilo 30. září rozvěšené oblečení. Jde o akci hnutí Extinction Rebellion, které tím chce poukázat na zátěž, kterou pro planetu představuje textilní průmysl.

Textilní průmysl je po ropném druhým nejšpinavějším sektorem na světě, upozorňuje hnutí. Zdůvodňuje to tím, že pěstování plodin potřebných k výrobě textilu je náročné na vodu, při zpracování se používají chemické látky a znečišťují odpadní vody. Materiál je během výroby mnohokrát přepravován. Hnutí uvádí, že podle Evropské komise občané Evropské unie ročně vyhodí 5,8 milionu tun textilu, z čehož je čtvrtina recyklována nebo využita pro charitativní účely. Oblečení, které dnes hnutí rozvěsilo po Praze, zbylo před dvěma týdny při výměně oblečení v parku Grébovka.

Šaty bez lidí jsou první ze série akcí nazvané Vyzdobme ulice, která bude pokračovat celý týden. Na ni naváže týden rebelií, který vyvrcholí festivalem a protestní akcí “Velká rebelie za život” v sobotu 12. října na Václavském náměstí. Hnutí, které vzniklo loni v květnu ve Velké Británii, v Česku pořádalo už řadu akcí. Tou poslední bylo v sobotu ráno zavěšení transparentu na sochu svatého Václava v Praze. Během srpna aktivisté protestovali třeba před ministerstvy životního prostředí a pro místní rozvoj nebo před úřadem vlády.

Mezinárodní hnutí Extinction Rebellion – česky Vzpoura proti vyhynutí – používá zkratku XR, logem hnutí jsou přesýpací hodiny v kruhu. To je také natištěné na oblečení, které se dnes objevilo v Praze. Hnutí požaduje, aby vlády říkaly pravdu o vážnosti klimatické krize a začaly okamžitě jednat za účelem dosažení uhlíkové neutrality do roku 2025. Veřejnost chtějí mobilizovat nenásilnými a přímými akcemi občanské neposlušnosti malých skupin lidí, jako jsou blokády či protesty.

Zdroj: www.ceskenoviny.cz


Není v našich silách ručit za všechny obsahy videí, názory a jednání jednotlivců.
Přejeme vám všem mnoho lásky v této transformační době.


Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat a velmi nás mrzí, že se mnoho vašich chtěných plateb neuskutečnilo vzhledem k potížím funkčnosti platební brány. GoPay muselo přijmout nové podmínky bank, kdy spolkům neumožní on-line platby kartou. Prosíme o znovu zaslání/zasílání vašich příspěvků, prozatím přes klasický bankovní převod:

Pro platby v ČR: 107-7380440287/0100 s uvedením slova „Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí: IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287, BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX

Snažíme se pro vás najít jiné zjednodušující služby pro vaše platby. Děkujeme za pochopení i za podporu.

S láskou Cesty k sobě