Objevte s námi zapomenuté účinky bylinek indiánských kmenů: Přinášíme kompletní seznam

datum 15. 5. 2016
Kdo se domnívá, že bylinky nejsou účinné, plete se. Jejich účinnost je zakořeněná letitou praxí po celá století. Definované lékopisy by se dnes hodily k léčbě různých onemocnění, pojďme se podívat na ty, které se dochovaly. Víte o tom, že více, než ¼ léků používaných dnes, obsahuje extrakty bylin, o kterých jste možná nevěděli? Nejde jen o Echinaceu, která svým fialovým květem připomíná kužel a je známým antibiotikem.

Je to třeba i vrbová kůra používaná jako lék proti bolesti nebo aloe nazývané jako lokální anestetikum. Je to jen malý zlomek výčtu, který vám dále rozšíříme o další bylinky.

Alternativní forma medicíny zabývající se i energií jin/jang asijského směru je podobná. Všechny tyto formy léčby jsou založeny na holistickém přístupu a trochu jiném lékařském ošetření, než jsme zvyklí. Spoléhají se a opírají o bylinky, ze kterých čerpají nesčetné množství výhod a léčí člověka jako celek i s jeho duchovními potřebami.

Staré léky není dobré vytěsnit z naší mysli, když se pomocí nich můžeme začít uzdravovat. Některé z nich jsou velmi silnými medikamenty, např. lékořice na bolest v krku nebo včelí vosk, pyl a heřmánek na další neduhy.

Bylinky indiánských kmenů

indian-art-467709_960_720Nikdo přesně neví, jak domorodí lidé v Americe přesně určovali, které rostliny mohou mít léčivé vlastnosti, ale metoda pokusu a omylu byla zřejmě jednou z nejčastějších. Ke zkoumání jim zřejmě přispívala i zvířata, která rostliny konzumovala, účinky se tedy dostavovaly právě u nich.

Dokonce i obyčejný Aspirin je odvozen od salicinu, který je látkou chemické povahy získáván z vnitřní kůry vrby, v dávných dobách používané při horečce a bolesti.

Tyto léky byly velmi často podávány prostřednictvím čajů nebo past, vše určené pro požití nebo na externí aplikaci. V případě mastí či obkladů se léčilo také přímým vložením do otevřené rány. Dnes není technika přímého vkládání léčiva do rány doporučována z hlediska rizika infekce. Některé druhy rostlin jsou nebezpečné. Třeba jmelí je v podstatě jedovaté a není-li používáno tak, jak má, může mít i kontraproduktivní smrtící účinek. Pokud tedy váháte nad tím, jak rostlinu používat nebo jste dokonce těhotná či kojíte, je nutné konzultovat tyto rostliny a jejich využití s vaším lékařem.

Čtěte:  Doplňky stravy už vám nepomáhají? Vyzkoušejte 4 bylinky pro lepší absorpci vitamínů!

Zde je seznam:

Vojtěška – uvolňuje trávení, používá se na podporu srážení krve, při léčbě artritidy, posiluje močový měchýř, ledviny a kosti. Pozitivně působí na zlepšení imunitního systému.

Aloe – listy aloe obsahují vysoké množství aloe gelu, který může být použit k léčbě popálenin, bodnutí hmyzem a ran.

Osika – vnitřní kůra nebo xylém se dávaly do čaje k léčbě horečky, kašle a bolestí. Měli byste vědět, že obsahuje salicin, který je také nalezený ve vrbové kůře a ta je základní složkou pro aspirin.

Včelí pyl – smíchaný s jídlem dodává energii, podporuje trávení a posiluje imunitní systém. Pokud jste však alergičtí na včelí bodnutí, budete s největší pravděpodobností alergičtí i na pyl.

Včelí vosk – používá se ke zklidnění popálenin a bodnutí hmyzem, včetně včelích žihadel, je možné jej použít pouze externě

Ostružiní – můžete použít kořen, kůru a listy. Rozdrťte a použijte na čaj k léčbě průjmu, ke snížení zánětu a stimulaci látkové výměny. Jako kloktadlo tlumí bolesti v krku, vředy v ústech a záněty dásní.

Černý maliník – Rozdrťte kořeny a připravte si z nich čaj nebo ho uvařte a žvýkejte. Je ke zmírnění kašle, průjmu a dalším střevním potížím.

Pohanka – semena pohanky se dávají do polévky nebo z nich jde udělat chutnou kaši. Lidé pomocí těchto semen snižovali vysoké hodnoty krevního tlaku. Tato semena jsou velmi prospěšná a užitečná při srážení krve, také zlepšují trávení.

Kájenská paprika – lusky se používají jako lék proti bolesti, pokud jsou užívány s jídlem nebo v čaji. Můžete je také použít k léčbě artritidy a trávicím potížím. Ve formě prášku se aplikovala na rány ke zvýšení průtoku krve – působí jako antiseptikum a anestetikum v jednom.

Heřmánek – listy a květy heřmánku jsou dobré na střevní problémy a nevolnosti

Čtěte:  Pití šťávy ze zelené pšenice vám dodá po zimě novou energii

Severoamerická třešeň – rostlinný přípravek z třešně se považoval za všestranný lék, bobule se sušily, drtily do čaje nebo se s nimi prováděly či léčily nemoci jako je: kašel, nachlazení, chřipka, nevolnost, záněty a průjmy. Můžete také použít k léčbě popálenin a ran.

Poznámka: jádra semen jsou ve vysokých koncentracích jedovatá

Echinacea – tato bylina je také známá pod názvem Třapatka nachová – je to klasický lék k posílení imunitního systému, bojuje s infekcemi a horečkou. Echinacea má silné antiseptické vlastnosti a je často používána při nachlazení, kašli a chřipce.

Eucalyptus – eukalyptový olej z listů a kořenů se používá při léčbě kašle, bolestí v krku, chřipce a horečce. Eukalyptový olej je součástí kapek proti kašli.

Fenykl – jeho lékořicová chuť vynikne v čaji, ale dokonce se i žvýká. Používá se ke zmírnění kašle, bolestí v krku a k lepšímu trávení. Ulevuje očním bolestem a bolestem hlavy pomocí obkladů.

Řimbaba obecná – bylinný lék proti horečce a bolestem hlavy včetně migrén. Můžete jí také použít k léčbě zažívacích potíží, astmatu, bolestí svalů a kloubů.

Kořen zázvoru – je jedním z nejzdravějších kořenů indiánské medicíny. Existuje mnoho různých způsobů, jak začlenit zázvor do vašich stravovacích návyků. Dá se nastrouhat, rozdrtit, nakrájet. Dává se do čaje, mastí i obkladů. Má silné protizánětlivé vlastnosti, ulevuje od nachlazení, kašle, chřipek, bronchitid i bolestí kloubů.

Ženšen – tato úžasná bylina má dlouhou historii, která sahá napříč kulturami po celá tisíciletí. Dává se do čaje, ale i jako obklad k léčbě únavy. Pomáhá k celkové funkci jater a plic. Největší koncentraci látek má v sobě kořen, ale dají se použít i listy a stonky.

Zlatobýl – není pouze zdrojem alergií a kýchání, má i daleko optimističtější vyhlídky. Léčí se jím bronchitidy, nachlazení, chřipka, záněty, bolesti v krku, je antiseptikum na řezné rány a odřeniny.

Čtěte:  Velmi účinný britský recept na odstranění břišního tuku

Zimolez – všechny jeho části se zužitkovávají, je dobrý k léčbě včelích žihadel a kožních infekcí. Jako čaj k léčbě nachlazení, bolestí hlavy a krku. Má protizánětlivé účinky.

Chmel – čaj z chmele je vynikající na léčbu zažívacích potíží, používá se také ke zklidnění bolestí zubů a krku

Lékořice – kořeny a listy lékořice zklidňují chronický kašel, nachlazení, bolesti v krku. Kořen žvýkejte při bolesti zubů.

Divizna – domorodí Američané používali tuto bylinu do salátů nebo k léčbě zánětů plic, kašle, a zácpy

Mučenka – z kořenů a listů se dělá čaj, kterým se léčí úzkosti a svalové bolesti. Obklad z mučenky je účinný při poranění kůže včetně popálenin a hmyzího bodnutí

Jetel – tato úžasná rostlina roste všude a květy, listy a kořeny jsou obvykle podávány v čaji či s potravinami. Léčí respirační záněty a zlepšuje krevní oběh.

Šípek – červeno-oranžové bobule šípku obsahují velké množství vitamínu C. Lze nasušit a rozdrtit do čaje k léčbě nachlazení, kašle a střev. Slouží jako antiseptikum.

Rozmarýn – je podobný borovici, dává se do jídel a pije se i jako čaj na léčbu svalové bolesti a zlepšení oběhu. Je obecný čisticí prostředek metabolismu.

Máta peprná – tento úžasný bylinný lék byl používán indiánskými kmeny na léčbu kašle, nachlazení a respirační tísně. Povzbuzuje krevní oběh.

Kozlík lékařský – kořen Kozlíku lékařského formou čaje zmírňuje bolesti svalů a má uklidňující účinek.

Borovice vejmutovka – jehličí a vnitřní kůra mohou být podávány v čaji. Používá se jako standardní léčba u respirační tísně.

 

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě