Nový Atlas plastů ukazuje cestu ze záplavy odpadu a volá výrobce k odpovědnosti

datum 2. 10. 2020
Zdroj: Pixabay.com

Plasty, plasty, plasty. Vidíme je všude kolem a život bez nich by byl mnohem náročnější. Na některých místech jsou zapotřebí, ale jak s nimi nakládat v běžném životě? Jako pomoc byl vytvořen Atlas plastů, který nám pomůže orientovat se v plastovém světě a obsahuje zajímavé informace.

Doba čtení 2 min.

Cesty k sobě


Společná tisková zpráva Hnutí DUHA a Heinrich Böll Stiftung Praha

Nový Atlas plastů ukazuje cestu ze záplavy odpadu a volá výrobce k odpovědnosti

čtvrtek 22. září 2020

Hnutí DUHA a pražská kancelář Heinrich-Böll-Stiftung dnes vydávají český překlad Atlasu plastů. Publikace vytvořená ve spolupráci iniciativy Break Free From Plastic a Heinrich-Böll-Stiftung v 19 kapitolách doprovázených 49 podrobnými infografikami popisuje proces výroby, spotřeby a odpadního řetězce plastů. Na základě tvrdých faktů, dat a čísel ukazuje, že příběh plastů, který nám vyprávějí jejich výrobci, je mýtus.

Plastů se dotýkáme častěji než svých blízkých. Najdeme je ve vzduchu, ve vodě, v půdě, ale i už i v nápojích a potravinách. Plasty jsou motorem globalizace a systému, jenž v zájmu zisku přenáší náklady na lidi a životní prostředí. Teprve nyní začínáme plně chápat rozměry globální závislosti na tomto materiálu.

Využití i produkce plastů stoupá závratnou rychlostí: více než polovina všech plastů byla vyrobena po roce 2005. Trh ovládá několik klíčových nadnárodních korporací, které dohromady investují více než 200 miliard amerických dolarů do rozšiřování kapacit na další petrochemickou výrobu.

Proto nutně potřebujeme rychle a drasticky snížit produkci a spotřebu plastů, regulovat je na místní, národní i celosvětové úrovni a zkrotit znečištění plasty přímo u zdroje. Atlas plastů navazuje na dřívější úspěšné publikace Atlas masa, Atlas uhlí a Atlas energie a přináší řadu informací o globálních i místních souvislostech výroby plastů. Mimo jiné se v něm dočtete, že:

1) Výroba jednoho polyesterového trička může způsobit emise 3,8–7,1 kg CO2, tedy stejně jako emise CO2 vzniklé při ujetí 40-70 km automobilem.

2) Pokud budou pokračovat současné trendy, plasty budou mít do roku 2050 na svědomí emise přibližně 56 Gt CO2. Jinými slovy, výroba plastů by nás mohla stát 10–13 % zbývajícího uhlíkového rozpočtu, který by udržel globální oteplení pod 1,5 °C.

3) V roce 2018 bylo jen v EU a jen na jídlo a nápoje použito přes 1,13 bilionů kusů obalů, většinou plastových. Obaly nejsou jediný problém: například v zemědělství se celosvětově použije 6,5 milionu tun plastů ročně.

4) Plastový odpad a mikroplasty, které plavou ve světových oceánech, jsou častým tématem diskusí. Málokdo si ale uvědomuje, že znečištění půdy plasty může být 4x až 23x vyšší než znečištění moří.

5) Největší evropský producent plastů firma Ineos v současnosti dováží z USA suroviny za miliardy dolarů, které v Evropě zpracovává na plasty.

6) Výrobci plastů platí celé armády lobbistů, kteří jim pomáhají získat dotace, předcházet zavádění regulací a přesouvat odpovědnost na spotřebitele a chudé asijské země.

7) Do globálního hnutí Break Free from Plastic se už zapojilo více než 1800 organizací a tisíce jednotlivců volajících výrobce k odpovědnosti za produkovaný odpad a podporujících zero waste obce a bezodpadový životní styl.

Pokud byste rádi obdrželi tištěnou verzi Atlasu plastů, napište si o něj na [email protected] Elektronickou verzi publikace si můžete stáhnout ZDE.

Zdroj: www.hnutiduha.cz

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico