Novoroční předsevzetí 2021 – být více eco friendly

datum 29. 1. 2021
Zdroj: Trumpeter.cz/ closeup of a caucasian man holding a glass reusable water bottle with the text life without plastic written in it, on the beach, with the ocean in the background

Víte o tom, že stačí jen drobnost udělat jinak a už můžete být více eco friendly? Inspirujte se několika realistickýma změnama, které snadno zapadnou do vašeho života a vy budete mít dobrý pocit nejen v roce 2021.

Doba čtení 3 min.

Cesty k sobě


Zhubnout, přestat kouřit, cvičit 5x týdně, zdravě jíst, víc šetřit… Každý rok si dáváme novoroční předsevzetí, která většina z nás nikdy nesplní. A ikdyž si tyto cíle dáváme s nejlepším úmyslem, nic tak strašného se nestane, pokud tyto sliby sobě samým ani letos nedodržíme.

Proto by naše novoroční předsevzetí měla být tentokrát trochu jiná.

Rok 2021 by mohl být rokem, kdy se všichni více zaměříme na své spotřební zvyky a pokusíme se žít více „eco friendly“. Pokud zkusíte žít udržitelnějším způsobem, přispějete k ochraně naší planety a můžete ze sebe mít právem dobrý pocit, ikdyž se vám ani letos nepodaří zhubnout o dvě oděvní velikosti, nebo zlepšit angličtinu.

Zde je 5 realistických změn, které můžete ve svém životě udělat, aby byl rok 2021 ve znamení udržitelnosti:

  1. OMEZTE PLASTY

Plast je minulostí. Každý rok skončí v oceánu asi 8 milionů tun plastu. Evropa je odpovědná za pětinu výroby plastů, ale v roce 2016 bylo využito pouze 30 procent plastového odpadu. Naštěstí to pochopili i výrobci, a tak se čím dál častěji setkáváme s produkty bez plastu. Například slovenská značka přírodní kosmetiky Ťuli a Ťuli nabízí své výrobky v recyklovatelných skleněných nádobách, takže ve skle už můžete mít balený třeba i sprchový gel. „Přírodní kosmetika by měla být balena ve skle. Lze jej recyklovat nebo nám prázdné lahvičky poslouží v domácnosti na různé jiné účely,“ tvrdí Lenka Špaldová z Ťuli a Ťuli, jejímž cílem je naučit lidi minimalismu v domácnosti a kosmetice. 

  1. NOSTE S SEBOU SVOJI LAHEV NA VODU

Někteří z vás už ji určitě mají. Ale přesto se plastové lahve stále prodávají v obchodech a každý rok jich je v EU zakoupeno 46 miliard.

Rok 2021 je rokem, kdy bychom se měli pokusit toto číslo výrazně snížit. S tolika designovými alternativami, z nichž si můžete na trhu vybrat, si můžete být jisti, že budete vypadat skvěle a zároveň budete pomáhat životnímu prostředí. To stejné platí i pro látkové nákupní tašky, které nejen šetří přírodu, ale mohou být i stylovým doplňkem.

  1. SPRCHUJTE SE KRATŠÍ DOBU

Možná si ráno rádi dopřáváte dlouhou horkou sprchu, ale věděli jste, že tak plýtváte obrovským množstvím vody? Zkrácení času, který strávíte v koupelně, pomůže životnímu prostředí a také vám ušetří peníze. Pokud zkrátíte sprchování o pouhou jednu minutu, můžete tak ušetřit až 2 400 litrů vody ročně na osobu.

  1. POUŽÍVEJTE BIO KOSMETIKU

Běžná kosmetika obsahuje řadu chemikálií a díky kombinaci různých produktů nosíme na své pleti několik stovek chemikálií denně. Věděli jste, že naše kůže funguje jako houba a absorbuje až 60% přípravků, které na ni aplikujeme? Proto raději sáhněte po přírodním produktu bez parabenů a barviv. Vyzkoušejte třeba krém na obnovu pleti via natura Rejuvenator od firmy Natures, který díky kombinaci BIO kokosového oleje a BIO betaglukanu zpomaluje stárnutí pleti, chrání před slunečním zářením a urychluje hojení ran.

 

 

  1. ZAČNĚTE KOMPOSTOVAT

Začněte letos kompostovat zbytky jídla a další biologicky odbouratelné předměty. Uvidíte, že jakmile něco dosáhne konce svého životního cyklu, budete mít dobrý pocit, když to vyhodíte do nádoby na kompost. Protože víte, že se to přirozeně rozloží a vytvoří organický materiál, který obohatí vaši zahradu. Pokud nemáte zahradu, existují i domácí kompostéry, které mají elegantní design a zaberou minimum místa.

Pokud se vám alespoň některé z těchto tipů podaří dodržovat po celý rok, budete na sebe koncem roku právem pyšní!

 Jiřina Ekrt Jirušková

Zdroj: www.tuliatuli.cz

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico