NOC VĚDCŮ 2022 30.9. od 18h do 24h

datum 27. 9. 2022
Zdroj: Pixabay.com

Akce pro děti i dospělé

Zapojte všechny smysly na další Noci vědců

Vydáno dne 26. 9. 2022

Česko čeká 30. září další Noc vědců. Do letošního ročníku se hned v 62 městech zapojí 80 institucí, které svůj program prezentují na více než stovce pracovišť. Dohromady organizátoři připravili na 1780 programových událostí na téma Všemi smysly. Program Noci vědců je zdarma a je vhodný pro nejširší veřejnost, od malých až po seniory.

Vědecká pracoviště, univerzity, knihovny, science centra, muzea i hvězdárny pod taktovkou národního koordinátora z Ostravy, VŠB – Technické univerzity Ostrava a Ostravské univerzity, znovu připravily na 30. září bohatý mix workshopů, science-show, přednášek, komentovaných prohlídek a ukázek, projekcí, diskuzí, experimentů nebo setkání s vědci. Tentokrát na téma Všemi smysly.

Hmat, sluch, čich, zrak a chuť – pět starých dobrých známých a hlavní nit, které letos propojuje široký program připravované Noci vědců. „Zajímá vás, jaké to je chodit, číst, hrát hry či jíst a nevidět u toho? Nyní máte možnost si to prakticky vyzkoušet na našem workshopu. Na několika stanovištích budete moci potrénovat všechny své smysly a posílit svou senzorickou paměť. K dispozici bude řada pomůcek, díky nimž zjistíte, že vidět se dá nejen zrakem,“ vyzývá návštěvníky k otevření nových dimenzí vnímání a rozvinutí všech smyslů programová koordinátorka Kamila Plisková z Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě.

Dominantní pozici v rámci české Noci vědců mají pravidelně velká univerzitní města, už tradičně Praha, kde se zapojí hned sedmnáct předních institucí. „Pro milovníky vědy jsme si opět připravili tři prohlídkové okruhy labyrintem školy s nahlédnutím do zajímavých prostor a s výkladem a ukázkami, kterým porozumí i nechemici. Zastávky jsou letos tematicky zaměřeny na zrak, chuť, sluch, hmat nebo čich. Průvodci vám budou například popularizátoři Hodin moderní chemie nebo členové Divadla (v)Ochotných Chemiků,“ představuje jednu ze stovek programových položek popularizující práci vědců v Praze Ing. Dana Kardová, programová designérka Noci vědců na VŠCHT Praha. Zároveň na druhý nádech a ze své další pozice koordinátorky Noci vědců v Praze dodává: „Na každou z programových tras je třeba se vzhledem ke kapacitě a bezpečnosti dopředu registrovat na webu Noci vědců. Doporučuji před návštěvou programovou nabídku prozkoumat, vytipovat si za pomocí filtrů program vhodný na míru nebo učinit rezervace tam, kde to pořadatelé Noci vědců vyžadují.

Opomenout nemůžeme ani další centra v republice od velkých měst jako jsou Brno, Ostrava, Plzeň, Olomouc, Hradec Králové, Pardubice, České Budějovice, Jihlava, Ústí nad Labem či Zlín, až po instituce v menších městech jako jsou Liběchov, Třeboň, Humpolec, Rychnov nad Kněžnou, Roudnice nad Labem, Česká Lípa, Dolní Dobrouč, které ve spolupráci s vědci poutavě prezentují vědu veřejnosti. „Na pořadatele Noci vědců v malých městech jsme velmi pyšní, jejich program obstojně doplňuje podobu akce. Návštěvnost v těch nejmenších městech nás mile překvapuje, v minulém roce sahala až ke 40 procentům z celkového počtu obyvatel daného místa. Jsme opravdu nadšení zájmem o vědu z řad veřejnosti,“ dodává manažerka národního koordinátora Jitřenka Navrátilová.

Kompletní program všech 80 letos zapojených institucí z celého Česka návštěvníci najdou na webu akce www.nocvedcu.cz, stejně jako loni je také letos k dispozici mobilní aplikace pro chytré telefony s platformou Android a iOS.


NOC VĚDCŮ – Akce vznikla v roce 2005 z podnětu Evropské komise. Jejím posláním je nejen popularizace vědy, ale také představení vědců a jejich práce, která je pro většinu lidí často neviditelná, přitom nás provází na každém kroku – u lékaře, ve škole i na cestách. V České republice se Noc vědců každým rokem rozrůstá a nabývá na významu. Zatímco v roce 2018 se na akci podílelo 31 institucí z celého Česka, letos je zapojeno 64 pořadatelů, včetně 19 veřejných vysokých škol.

Zdroj: www.nocvedcu.cz

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico