Nepokoje v městě Ferguson potvrzují existenci palčivých problémů v americké společnosti. Nedají se překonat bez podstatné změny stávajícího sociálně politického modelu.

Podnětem pro konfrontaci na ulicích Fergusonu bylo zavraždění policistou Darrenem Wilsonem černošského mladíka Michaela Browna. Policie se ospravedlňuje tím, že Brown a jeho přítel ohrozili společnost, poněvadž 10 minut před zastřelením vykradli trafiku. Brzy ale vysvitlo, že Brawn dostal kulku do čela, když stál na kolenou se zvednutýma rukama. Zkrátka, obyvatelé města zhodnotili akce policisty jako zvůli a vraždu z rasistického podnětu a odpověděli bílé menšině pogromy a akcemi občanské neposlušnosti.

Události ve Fergusonu se vyvíjejí podle typického scénáře, který se odehrál v posledních dvaceti lety div ne na všech kontinentech. Američané mají doma to, oč usilovali v cizině. Tohle řekl ombudsman MZV RF Konstantin Dolgov:

– Tragické události ve Fergusonu, jež následovaly po zastřelení policistou neozbrojeného osmnáctiletého Američana Michaela Browna, názorně svědčí o vysokém stupni napětí v americké společnosti, která je i nadále rozdělena podle rasové příslušnosti. Jde o velmi vážné projevy rasové diskriminace. Do poslední doby se mocenské orgány snažily to utlumit. Avšak nedaří se to tajit dlouho. Policie nasazuje sílu neúměrně, to je jasné. Používají prostředky nikoli z policejního, ale z armádního arsenálu. A proto bijí američtí ochránci lidských práv na poplach.

Situaci vyhrocuje také skutečnost, že američtí policisté nasazují těžké zbraně. Například, bojovou techniku, kterou používali vojáci v zahraničních válkách. Jak prohlásil prezident sdružení Veteráni za mír Jerry Condon, to, co se děje ve Fergusonu, je výsledkem národního mínění o tom, že násilí dokáže překonat všechny problémy. Přičemž za oběť policejní zvůle padají novináři, dodal Konstantin Dolgov:

-Velmi vážně bývají postiženi novináři. Každý den úřady útočí na svobodu projevu. A k vážnému dialogu a protestujícími nedochází. Jak se také dá mluvit o dialogu, když vsadili na hrubou sílu? Podle našeho mínění mají americké úřady věnovat velkou pozornost vyhroceným domácím problémům. A nikoli poučovat jiné státy o lidských právech, zasahovat do jejich vnitřních záležitostí pod smyšlenými hesly ochrany těchto práv.

Zdroj: http://czech.ruvr.ru/2014_08_21/Nepokoje-ve-Fergusonu-jako-prelomovy-okamzik-pro-celou-Ameriku-1562/

 


Není v našich silách ručit za všechny obsahy videí, názory a jednání jednotlivců.
Přejeme vám všem mnoho lásky v této transformační době.


Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat a velmi nás mrzí, že se mnoho vašich chtěných plateb neuskutečnilo vzhledem k potížím funkčnosti platební brány. GoPay muselo přijmout nové podmínky bank, kdy spolkům neumožní on-line platby kartou. Prosíme o znovu zaslání/zasílání vašich příspěvků, prozatím přes klasický bankovní převod:

Pro platby v ČR: 107-7380440287/0100 s uvedením slova „Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí: IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287, BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX

Snažíme se pro vás najít jiné zjednodušující služby pro vaše platby. Děkujeme za pochopení i za podporu.

S láskou Cesty k sobě