Nepokoje v městě Ferguson potvrzují existenci palčivých problémů v americké společnosti. Nedají se překonat bez podstatné změny stávajícího sociálně politického modelu.

Podnětem pro konfrontaci na ulicích Fergusonu bylo zavraždění policistou Darrenem Wilsonem černošského mladíka Michaela Browna. Policie se ospravedlňuje tím, že Brown a jeho přítel ohrozili společnost, poněvadž 10 minut před zastřelením vykradli trafiku. Brzy ale vysvitlo, že Brawn dostal kulku do čela, když stál na kolenou se zvednutýma rukama. Zkrátka, obyvatelé města zhodnotili akce policisty jako zvůli a vraždu z rasistického podnětu a odpověděli bílé menšině pogromy a akcemi občanské neposlušnosti.

Události ve Fergusonu se vyvíjejí podle typického scénáře, který se odehrál v posledních dvaceti lety div ne na všech kontinentech. Američané mají doma to, oč usilovali v cizině. Tohle řekl ombudsman MZV RF Konstantin Dolgov:

– Tragické události ve Fergusonu, jež následovaly po zastřelení policistou neozbrojeného osmnáctiletého Američana Michaela Browna, názorně svědčí o vysokém stupni napětí v americké společnosti, která je i nadále rozdělena podle rasové příslušnosti. Jde o velmi vážné projevy rasové diskriminace. Do poslední doby se mocenské orgány snažily to utlumit. Avšak nedaří se to tajit dlouho. Policie nasazuje sílu neúměrně, to je jasné. Používají prostředky nikoli z policejního, ale z armádního arsenálu. A proto bijí američtí ochránci lidských práv na poplach.

Situaci vyhrocuje také skutečnost, že američtí policisté nasazují těžké zbraně. Například, bojovou techniku, kterou používali vojáci v zahraničních válkách. Jak prohlásil prezident sdružení Veteráni za mír Jerry Condon, to, co se děje ve Fergusonu, je výsledkem národního mínění o tom, že násilí dokáže překonat všechny problémy. Přičemž za oběť policejní zvůle padají novináři, dodal Konstantin Dolgov:

-Velmi vážně bývají postiženi novináři. Každý den úřady útočí na svobodu projevu. A k vážnému dialogu a protestujícími nedochází. Jak se také dá mluvit o dialogu, když vsadili na hrubou sílu? Podle našeho mínění mají americké úřady věnovat velkou pozornost vyhroceným domácím problémům. A nikoli poučovat jiné státy o lidských právech, zasahovat do jejich vnitřních záležitostí pod smyšlenými hesly ochrany těchto práv.

Zdroj: http://czech.ruvr.ru/2014_08_21/Nepokoje-ve-Fergusonu-jako-prelomovy-okamzik-pro-celou-Ameriku-1562/

 


Není v našich silách ručit za všechny obsahy videí, názory a jednání jednotlivců.
Přejeme vám všem mnoho lásky v této transformační době.


Líbí se vám, co děláme?
Rádi byste podpořili provoz internetové televize Cesty k sobě?

200,-

Platba

300,-

Platba

500,-

Platba

1000,-

Platba

Za veškeré příspěvky předem děkujeme!

Zasláním daru dochází k uzavření darovací smlouvy dledarovacích podmínek.
Prohlášení o ochraně osobních údajů darujícího. Platba probíhá prostřednictvím služby

géčko.png verified_by_visa-full-colour.png Mastercard_SecureCode [Převedený].png visa-full-colour-rgb.png visa_electron_2015.png mc_accpt_match_eps.png me_accpt_match_eps.png ms_accpt_match_eps.png