Jsme v první fázi plánu a zatímco čtete tyto řádky, loď Greenpeace Esperanza je na dalekém severu a skupina aktivistů už několik hodin svou přítomností blokuje umístění těžebního zařízení norské státní společnosti Statoil.

Statoil se chystá těžit ropu na nejseverněji položeném vrtu na planetě.Riskuje zničení oblasti v těsné blízkosti chráněného Medvědího ostrova v Barentsově moři, který je domovem milionu mořských ptáků, polárních lišek a občas se tam vydají lovit i lední medvědi. Pokud by došlo k nehodě, ropa by ostrov znečistila během týdne a bylo by skoro nemožné ji odstranit.

Nic ale není ztraceno a Esperanza s posádkou jsou na místě kvůli dodržování práva! Na základě stížnosti Greenpeace totiž minulý týden norská agentura pro životní prostředí pozastavila plány těžařů a Statoil u Medvědího ostrova zatím nesmí vrtat. Zastavit to šílenství nyní může norská ministryně životního prostředí Tine Sundtoft.

Napište norské ministryni na Twitter, aby firmě Statoil těžit v Arktidě zakázala!

Statoil se snaží vypadat jako nejzelenější ropná společnost a využívá k tomu dobré pověsti Norska jako země citlivé vůči životnímu prostředí. Ale tímto plánem a licencemi na těžbu v dalších oblastech Arktidy odhaluje svou pravou barvu.

Pokud dost z nás dá vědět ministryni životního prostředí, že o skryté tváři Norska víme, dostane se pod tlak a bude se snažit zelenou pověst Norska a Medvědí ostrov zachránit.

Rozhodnutí je teď v rukách norské ministryně. Pokud řekne ano, Statoil bude moct v Arktidě těžit.

A její nesouhlas ukáže odvahu chránit Arktidu spolu s námi. Pomůžete jí říct NE?

Aktivisté se dnes ráno připoutali k plošině, aby těžbě u Medvědího ostrova zabránili. Zároveň tisíce dalších lidí kvůli tomu apelují na norskou vládu. To je na našem hnutí na ochranu Arktidy unikátní, a proto nás nemůžou zastavit.

Podívejte se na tuto mapu a zjistěte, jaké škody těžba ropy už způsobila a co všechno proti tomu Greenpeace dělá.

Děkujeme, že jste s námi.

Klára Sutlovičová,

vedoucí arktické kampaně Greenpeace ČR

 

P.S. V následujících týdnech povedeme ještě silnější kampaň na ochranu Arktidy a k zastavení tohoto ropného šílenství.Pokud jste tak ještě neudělali, přidejte se právě teď, protože Váš dar může mnohé změnit.


Líbí se vám, co děláme?
Rádi byste podpořili provoz internetové televize Cesty k sobě?

200,-

Platba

300,-

Platba

500,-

Platba

1000,-

Platba

Za veškeré příspěvky předem děkujeme!

Zasláním daru dochází k uzavření darovací smlouvy dledarovacích podmínek.
Prohlášení o ochraně osobních údajů darujícího. Platba probíhá prostřednictvím služby

géčko.png verified_by_visa-full-colour.png Mastercard_SecureCode [Převedený].png visa-full-colour-rgb.png visa_electron_2015.png mc_accpt_match_eps.png me_accpt_match_eps.png ms_accpt_match_eps.png