Naučná včelí stezka na Vaňkově kopci

datum 27. 7. 2020
Zdroj: vankuvkopec.cz

Nově vzniklá naučná stezka Vás provede světem včel a prozradí Vám mnohá tajemství tohoto světa. Vše názorně a s nádherným grafickým zpracováním. Něco si i zažijete a vyzkoušíte na vlastní kůži. Tak jen do toho, to stojí za vyzkoušení.

Doba čtení 2 min.

Cesty k sobě


Nově vybudovaná Naučná včelí stezka na Vaňkově kopci zve všechny milovníky přírody a včel.

Nápad realizace včelí stezky vzešel z přednášky Ing. Tomáše Turečka, PhD. z OU, který o včelách vyprávěl s takovým zaujetím, že jsme ihned začali spolupracovat na společném projektu.

Nejdříve proběhlo čištění lesa od ostružiní a spadaných větví. Zároveň vznikaly podklady k edukačním tabulím a dřevěné sochy. Sochy medvědů ozvláštnily areál již v zimní sezoně, kde si mnozí návštěvníci fotografovali velkého medvěda se směrovníkem a malého se džbánkem medu. Tyto sochy a mnohé další, které budou postupně přibývat, jsou díla uměleckého řezbáře Milana Hamerníka.

Zdroj: vankuvkopec.cz

Veškeré ilustrace na všech edukačních tabulích rovněž vytvořil Milan. Každý obrázek je originálem přesně vytvořeným k textu na tabulích tak, aby dokonale vystihl, co chceme návštěvníkům předat. Text je pečlivě sesbírán z vědeckých studií a knih a také obohacen o poznatky Výzkumného ústavu včelařského a ČSV. Následovala korekce textu a překlad do polštiny a poté bylo vše předáno grafičce Radce Ulmanové. Graficky upravit edukační tabule tak, aby vše dávalo smysl, navazovalo na sebe, zaujalo děti i dospělé a nekopírovalo ostatní stezky, bylo velmi náročné a nám se to povedlo.

Zdroj: vankuvkopec.cz

Návštěvníci, kteří byli na slavnostním otevření 12. 6., byli grafikou nadšeni. I samotní tvůrci textů a obrázků se divili, jak nově, s citem a hravostí se dá vytvořit něco edukativního. Každá cedule je jiná a přeci mají všechny něco společného. Zkrátka to musíte vidět. Nejenže se dozvíte spoustu nových informací, jako například jak včely potí vosk, jaká je role trubce v úlu, jak se dělnice mění během svého krátkého života, ale díky modernímu grafickému zpracování tyto informace nezapomenete. Součástí stezky je klát s živými včelami, dendrofon, bosonohý chodníček, odpočinková zóna a ohniště.

Zdroj: vankuvkopec.cz

Kdo chce strávit den v přírodě kousek za městem, něco se přiučit, opéct si buřty a zahrát na kytaru u ohně, tak ať zavítá na Vaňkáč.

Pro školky a školy nabízíme edukační program. Ve výukovém centru máme dataprojektor, mikroskop, pracovní listy, edukační videa, zkrátka vše, co žáci potřebují, aby zde mohla proběhnout přednáška, workshop či školní výlet.

O prázdninách máme připraveny příměstské tábory pro včelaře a během příštího roku otevřeme včelařský kroužek. Co se týče samotné stezky, jsme teprve na začátku budování.  Máme toho pro vás připraveno ještě mnoho, jako např. aromaterapii a apiterapii, a postupně budou následovat další a další zajímavosti. Věřím, že se máte na co těšit a již nyní zavítáte na Naučnou včelí stezku na Vaňkově kopci.

Zdroj: vankuvkopec.com

 

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico