Paralympionik Jaroslav Petrouš je teprve rok po amputaci levé nohy a přesto se rozhodl 1. června 2013 podniknout výstup na nejvyšší horu u nás. Chce tím upozornit na sociálně neakceptovatelný stav po změnách zákona, iniciovaných ex ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem.

Symbolem projektu „Na Sněžku pro Simonku“ se stala tříletá holčička rovněž s amputací, která díky škrtům v zákoně přišla o možnost nastoupit do školky. Tříletá Simonka Smutná z Kobylnice u Mladé Boleslavi musela po onkologické léčbě podstoupit amputaci levé nohy v půlce stehna. Podle nového odborného lékařského posouzení však spadá do kategorie osob bez vážné vady nosného a pohybového ústrojí. V praxi to pro lidi s amputací končetin znamená ztrátu průkazů ZTP a ZTP/P i příspěvků na zvláštní pomůcku. Simonka proto nebyla přijata do mateřské školky. Podmínkou
přijetí se stal osobní asistent, na kterého však holčička od 1. ledna 2012 nemá nárok. Český reprezentant v hodu diskem, Jaroslav Petrouš, na tento fakt, týkající se desítek stejně postižených občanů, hodlá upozornit unikátním sportovním výkonem. Datum, kdy se chystá pokořit nejvyšší horu Česka, Sněžku, si záměrně zvolil na Den dětí. Ve spolupráci s občanským sdružením Cesta za snem, městem Pec pod Sněžkou a desítkami nadšenců zorganizoval zajímavý program dětského dne. V rámci rozsáhlé kampaně se rozjel prodej triček s logem akce. Výtěžek z prodeje bude věnován rodičům malé Simonky na honorář pro osobního asistenta.

„To, že chci teprve rok po amputaci vyšplhat na vrchol Sněžky, přišlo spoustě lidí jako šílenství. Stejně tak se může jevit boj rodičů dětí s amputacemi proti nesmyslnému zdravotnímu a legislativnímu systému. Rád bych pomohl malé Simonce do školky. Určitě si zaslouží vyrůstat v kolektivu stejně starých a vyspělých dětí. Simonka je ale symbolem problému, který se týká většiny zdravotně postižených“, říká autor projektu Na Sněžku pro Simonku Jaroslav Petrouš.

Na akci, která bude mít základní tábor na centrálním parkovišti v Peci pod Sněžkou, bude možno podepsat petiční archy proti nespravedlivému zrušení příspěvků invalidům. Do dnešních dnů se připojilo již více než 27 tisíc občanů. „Mrzí mě, že na Simonku a ostatní děti je nahlíženo jako na osoby bez vážné vady nosného a pohybového ústrojí. Tím, jak se problematika stále víc a víc zviditelňuje, se konečně začínají věci dávat do pohybu. Současná ministryně Müllerová na stránkách MPSV ohlásila jednání o změnách. Simonka by tak měla být nově vedena jako osoba s těžkou vadou a o to jsme usilovali! Zní to absurdně, ale je to pro nás veliké vítězství“, komentuje situaci maminka Simonky Veronika Smutná. Výšlap na Sněžku i dětský den jsou volně přístupné komukoli bez rozdílu věku, pohlaví nebo druhu postižení. „Program dne nám doslova roste pod rukama. Na Sněžku se chystají nejrůznější organizace. Například Strollering, který sdružuje ženy na mateřské dovolené, svolává maminky z celé republiky, Horská záchranná služba připravuje  běžecký závod na vrchol Sněžky „Vertical Run“, handbiker Heřman Volf s kamarády pojedou přes Polsko na kolech s ručním pohonem, hlásí se nám školky, školy a desítky rodin s dětmi. Na dětském dnu nám zahrají živé kapely, s programem se nabídly taneční a fitness skupiny, stovky volných vstupenek nám poskytne místní bobová dráha a lanové centrum. Upřímně jsme nečekali, že o projekt bude tak obrovský zájem,“ prozradil spoluorganizátor a místopředseda o.s. Cesta za snem Miloslav Doležal.

Více informací naleznete na stránkách občanského sdružení www.cestazasnem.cz nebo nafacebook.com/Cesta.za.snem


Líbí se vám, co děláme?
Rádi byste podpořili provoz internetové televize Cesty k sobě?

200,-

Platba

300,-

Platba

500,-

Platba

1000,-

Platba

Za veškeré příspěvky předem děkujeme!

Zasláním daru dochází k uzavření darovací smlouvy dledarovacích podmínek.
Prohlášení o ochraně osobních údajů darujícího. Platba probíhá prostřednictvím služby

géčko.png verified_by_visa-full-colour.png Mastercard_SecureCode [Převedený].png visa-full-colour-rgb.png visa_electron_2015.png mc_accpt_match_eps.png me_accpt_match_eps.png ms_accpt_match_eps.png