Zdroj: Pixabay.com

Jaké riziko představují geneticky upravení komáři? Co na to příroda a jaký vliv mají na potravní řetězec komáři, kteří zabíjí samice běžných komárů? Nikdo z nás tento druh hmyzu zrovna asi rád nemá, ale příroda je velmi potřebuje. Jsou potravou pro jiné živočichy. Co se stane, když jich výrazně ubyde?

Doba čtení 0,5 min.

Cesty k sobě


Americké místní i federální úřady definitivně povolily vypustit 750 milionů geneticky upravených komárů na území Floridy. Modifikovaná krvelačná havěť má vytlačit přirozeně se vyskytující komáry, kteří přenášejí nakažlivé nemoci, jako jsou horečka dengue nebo žlutá zimnice. Kritici hovoří o nebezpečném experimentu s možnými nedozírnými následky.

Zdroj: Novinky.cz

„Administrativa použila peníze daňových poplatníků na pokus jak z Jurského parku. Monroeský okresek teď udělil definitivní povolení. Co by se mohlo zvrtnout? Nevíme, protože federální Agentura pro ochranu životního prostředí nepovolila důkladně posoudit možná rizika. Experiment tak může začít,“ řekla stanici CNN ředitelka Střediska pro technologickou a potravinovou bezpečnost Jaydee Hansonová.

Komáry budou vědci vypouštět příští a přespříští rok.

Na 750 milionů geneticky modifikovaných komárů označených OX5034 společnosti Oxitec je upraveno tak, aby jejich samičí (samci krev nesají) potomstvo umíralo už v larválním stadiu, tedy ještě předtím, než bude schopno sát krev a tím přenášet smrtelné nemoci, jako jsou horečka denge, žlutá zimnice, virus Zika nebo Chikungunya. Z potomstva tohoto komára tak přežijí pouze samci.

Riziko pro potravinový řetězec

Jedinci modifikovaného komára 0X5034 jsou také geneticky predestinováni k tomu, aby zabíjeli samice běžných komárů a tento úkol předávali i několika dalším generacím, fakticky tedy pouze samcům. To umožní efektivně decimovat celé komáří populace komárů tropických (Aedes aegypti).

Kritici ale varují před tím, že komáři jsou přirozenou potravou řady živočichů a není jasné, zda by jim ti geneticky upravení nemohli ublížit. V extrémním případě by mohlo dojít k narušení celého potravního řetězce.

Zdroj: www.novinky.cz


Není v našich silách ručit za všechny obsahy videí, názory a jednání jednotlivců.
Přejeme vám všem mnoho lásky v této transformační době.


Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat a velmi nás mrzí, že se mnoho vašich chtěných plateb neuskutečnilo vzhledem k potížím funkčnosti platební brány. GoPay muselo přijmout nové podmínky bank, kdy spolkům neumožní on-line platby kartou. Prosíme o znovu zaslání/zasílání vašich příspěvků, prozatím přes klasický bankovní převod:

Pro platby v ČR: 107-7380440287/0100 s uvedením slova „Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí: IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287, BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX

Snažíme se pro vás najít jiné zjednodušující služby pro vaše platby. Děkujeme za pochopení i za podporu.

S láskou Cesty k sobě