Je známým faktem, že mnohočetná osobnost, neboli disociativní porucha osobnosti, je považována jako čistě psychiatrická diagnóza, která, jak se domníváme, nejde zcela vyléčit.

Je diagnostikována jakožto existence dvou a více osobností v mysli jedince, které spolu většinou nekomunikují navzájem, nýbrž jedna totálně ovládne běžnou osobnost takého člověka, který doslova “vypne” a neudržuje vzpomínky ani na jedinou sekundu té osobnosti, která v danou chvíli převládá.

V mých životních cestách jsem potkal mnohé osobnosti, některé zdravější, jiné méně zdravé psychicky, nikdy jsem však nebyl svědkem zobrazení pouhopouhé jediné dominantní osobnosti. U každého jednoho člověka, se kterým jsem měl možnost strávit přiměřeně delší čas se vyskytly někdy až patologické změny osobnosti v závislosti na typu situace, sociálního prostředí, nebo i pouhopouhého počtu druhých lidí v jejich okolním prostoru. Je tedy možné, abychom my všichni měli příznaky, byť oproti psychiatrickým pacientům minimální, mnohočetné poruchy osobnosti?

V současné době je jedním z hlavních témat denního tisku i online zpravodajství úmrtí velmi mladé slovenské herečky. Dočetl jsem se spekulace o příčině její smrti v podobě příliš depresivního repertoáru. Ano, vskutku tento jev můžeme vidět u mnohých herců. Je až s podivem, že nevěnujeme pozornost jevu, kdy herci po odehrání svých nejtemnějších rolí “padají jako hrušky”. Je to snad jakási známka jejich neskutečného umu, vždyť úkolem herce je se dokonale vžít do své role. Někteří, jak je známo, zůstávají posléze ve svých rolí ještě dlouhou dobu po skončení natáčení současně natočené scény. Například herec Heath Ledger zemřel malou chvíli před premiérou svého posledního filmu, kde hrál snad nejtemnější svou roli vůbec a kteréžto ztvárnění ho stálo život. Co když se však nejedná o ojedinělý případ dokonalé změny v osobnosti?

Každý z nás má nespočetně mnoho osobností sama v sobě, které však nelezou na povrch aby převzali právě dominantní osobnost a staly se samy dominantní. Kolikrát se Vám stalo, že Vám někdo řekl “To nejsi Ty”? Kolikrát jsme se všichni přistihli v situacích, které jsme řešili úplně jinak, než bylo pro nás zvykem? Právě v těchto chvílích převládají ty osobnosti, které jsou v nás. Tento jev se nazývá fragmentace osobnosti a existuje stejně, jako existujeme my sami. Tyto osobnosti však nejsou invazivní a považujeme je za zcela obvyklé chování. Příkladem za všechny může být klasická situace. Jedinec je vychováván klasickou rodinou, kdy rodiče dělají určité, ne však markantní, chyby a tento jedinec jim to vyčítá. V okamžiku, kdy dosáhne stavu vlastní rodiny se však začne chovat totožně, jako jeho vychovávající rodiče v minulosti, čož je mu dále vytýkáno a tento proces se neustále opakuje. Lidé, jako naši rodiče v nás totiž rovněž zanechávají své fragmenty a je pouze na nás, pokud tyto fragmenty rozpoznáme a utlumíme, je li tomu zapotřebí. Stejně tak každý, kdo je pro nás jako člověka důležitý, zanechá svůj vlastní fragment někde hluboko v nás a je jen otázkou času a okolností, kdy takovýto fragment vypluje na povrch. Za lidský život takových fragmentů můžou být desítky ba i stovky a nutno říci, že ovlivňují náš život jak pozitivně, tak negativně. Je cesta, jak utlumit ty fragmenty, které jsou pro nás negativní a posílit ty fragmenty, které jsou pro nás pozitivní, to vše bez jakéhokoliv narušení původní dominantní osobnosti nás samých.

Pokud se zaměříme na to, co je zjevné, pevně věřím, že dosáhneme skvělých výsledků nejen jako jedinci, ale i jako společnost. Je pouze potřeba vést sebe sama správným směrem a nenechat se ovlivnit jak druhými, tak tím, co v nás druzí zanechají, ale co si vytvoříme i sami v sobě. Jsme všichni blázni? Vždyť vlastně ano.

Ivo Románek

ivoromanek@gmail.com


Není v našich silách ručit za všechny obsahy videí, názory a jednání jednotlivců.
Přejeme vám všem mnoho lásky v této transformační době.


Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat a velmi nás mrzí, že se mnoho vašich chtěných plateb neuskutečnilo vzhledem k potížím funkčnosti platební brány. GoPay muselo přijmout nové podmínky bank, kdy spolkům neumožní on-line platby kartou. Prosíme o znovu zaslání/zasílání vašich příspěvků, prozatím přes klasický bankovní převod:

Pro platby v ČR: 107-7380440287/0100 s uvedením slova „Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí: IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287, BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX

Snažíme se pro vás najít jiné zjednodušující služby pro vaše platby. Děkujeme za pochopení i za podporu.

S láskou Cesty k sobě