Zdroj: Pixabay.com

ARFID. Slyšeli jste o této nemoci? Patří do poruch příjmu potravy a může Vás připravit i o zrak. Až takové důsledky může mít nezdravá strava.

Doba čtení 2 min.

Cesty k sobě


Chipsy, bílé pečivo, hranolky či uzeniny. To je hlavní náplň jídelníčku mladíka z anglického Bristolu. Nezdravá strava a nedostatek potřebných vitaminů však měly pro tehdy sedmnáctiletého hocha velmi vážné důsledky – je slepý a ztratil i sluch.

Dnes devatenáctiletý nejmenovaný student přišel o zrak v důsledku nezdravé stravy, která se skládala zejména z chipsů, smažených párků, což občas mladík doplnil šunkovým sendvičem a hranolky.

Vzhledem k tomu, že se hoch hmotností ani výškou nijak zásadně nelišil od svých vrstevníků, rodiče nepřikládali stravě takovou důležitost. Že je něco špatně, si uvědomila rodina, až když ve 14 letech chlapec začínal podstatně hůř slyšet. Absence důležitých vitaminů – zejména B12, B, mědi a vitaminu D – vedla také k optické neuropatii, která chlapce během tří let postupně připravila o zrak.

Když jsem se lékařům snažil něco vysvětlit a žádal je o pomoc, jako kdyby mě neposlouchali.

osleplý mladík:

„Začalo to v jeho sedmi letech. Tehdy poprvé začal nosit jídlo, které jsme mu do školy chystali, nedotčené domů,” vysvětluje chlapcova matka. „Dala jsem mu do krabičky vydatný sendvič, jablko nebo kousek jiného ovoce, nesnědl ale vůbec nic,” popisuje matka situaci, která znepokojila i pedagogy.

Porucha příjmu potravy

Ukázalo se, že chlapec trpí poruchou příjmu potravy známou jako ARFID. „Jde o zcela novou nemoc, která je ještě málo prozkoumaná. Ten, kdo jí trpí, konzumuje velmi omezenou škálu potravin,” vysvětloval v roce 2016 Stefano Erzegovesi, šéf Centra pro léčbu poruch příjmu potravy při nemocnici San Raffaele v Miláně.

„Nemohli jsme tomu uvěřit, když jsme se to dozvěděli. To víte, pořád ze všech stran slyšíte, jak je nezdravé jídlo škodlivé, jak způsobuje dětskou obezitu… ale když dítě nijak netloustne, říkáte si, že to není zas tak zlé. Tohle nás vůbec nenapadlo,” říká matka syna, jenž situaci dává za vinu částečně i lékařům. „Když jsem se jim snažil něco vysvětlit a žádal je o pomoc, jako kdyby mě neposlouchali,” myslí si.

„Vidění se mu od 15 let zhoršovalo velmi rychle a po pár letech už byl oficiálně považovaný za slepého. Jeho život se kompletně změnil. Studoval informatiku, musel ale přestat, protože už nic neviděl a neslyšel,” dodává žena.

Nevratná ztráta

Doktor Atan z univerzity v Bristolu, který se jako jeden z lékařů o pacienta staral, říká, že mladík stále pokračuje v konzumaci nezdravých potravin, doplňuje je však vitaminovými doplňky. „Když máte zažité návyky z mládí, je velmi těžké o ně v dospělosti přicházet,” ujasňuje doktor. „Je potřeba upozorňovat na to, že konzumace nezdravých potravin nemusí vést pouze k obezitě, ale také ke ztrátě zraku či sluchu,” říká.

Optická neuropatie se dá částečně zlepšovat zařazením pestré stravy do jídelníčku. V případě, že se odhalí a začne léčit včas, je možné, že zrak se postupně zlepší. V některých situacích je však vada zraku nevratná, což bylo sděleno i mladíkovi z Bristolu. „Byla to noční můra,” uzavírá příběh matka.

Zdroj: www.novinky.cz


Není v našich silách ručit za všechny obsahy videí, názory a jednání jednotlivců.
Přejeme vám všem mnoho lásky v této transformační době.


Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat a velmi nás mrzí, že se mnoho vašich chtěných plateb neuskutečnilo vzhledem k potížím funkčnosti platební brány. GoPay muselo přijmout nové podmínky bank, kdy spolkům neumožní on-line platby kartou. Prosíme o znovu zaslání/zasílání vašich příspěvků, prozatím přes klasický bankovní převod:

Pro platby v ČR: 107-7380440287/0100 s uvedením slova „Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí: IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287, BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX

Snažíme se pro vás najít jiné zjednodušující služby pro vaše platby. Děkujeme za pochopení i za podporu.

S láskou Cesty k sobě