Mimozemský signál z Proxima Centaury dorazil na Zemi

datum 22. 1. 2021
Zdroj: Pixabay.com

64metrový radioteleskop Parkes v Austrálii zachytil slabý signál v dubnu a květnu 2019 při sledování Proxima Centauri, červeného trpaslíka vzdáleného 4,25 světelného roku od Země. Je pozoruhodné, že tato slabá hvězda má nejméně dvě planety, z nichž jedna je Superzemě s velikostí minimálně 1,17 hmotnosti Země, která obíhá v obyvatelné zóně hvězdy, tedy v oblasti kolem hvězdy, kde by planeta měla mít správné podmínky pro vznik života.

Signál byl vysílán na frekvenci 982.002MHZ což je frekvence, která se nepoužívá na družicích nebo ve vojenských technologiích. Objev byl zveřejněn v britských novinách The Guardian, které o tomto příběhu informovaly 18. prosince. Výzkumníci následně poskytli rozhovory pro Scientific American a National Geographic. Od té doby však objevitelský tým zůstal ohledně signálu v tichosti. Na základě informací, které byly zveřejněny, byl signál koncentrován do extrémně úzkého rozsahu frekvencí což je charakteristický znak umělého signálu a výraznou odlišností od všech známých přírodních rádiových zdrojů. Přenos byl zjevně monotónní, což znamená, že nebyl modulován způsobem, který sděluje složitější informace. V průběhu pozorování se zvýšila frekvence - v podstatě stoupala na výšce - o neurčenou částku, což naznačuje, že se zdroj pohybuje směrem k dalekohledu. "Může to být z orbitálního pohybu planety, z volně se vznášejícího vysílače nebo z vysílače na Měsíci," napsal astronom Jason Wright z Penn State University na svém blogu.

Pokud by se ukázalo, že signál označovaný jako BLC-1 je opravdu signálem od jiné technicky vyspělé civilizace, vyvolalo by to otázku, zda by lidstvo mělo poslat odpověď. Naše poselství by mohlo potenciálně zahájit mezihvězdný dialog během života většiny dnes žijících lidí. To je neuvěřitelně vzrušující vyhlídka.

Tato skutečnost, ale vyvolává také otázky týkající se oné civilizace, se kterou bychom navázali konverzaci: Kdo jsou? Jaké jsou jejich motivy? Představují hrozbu? Technologicky vyspělé bytosti v Proxima Centauri by se mohly dostat na Zemi za několik desetiletí, kdyby mohli procházet mezihvězdným prostorem se znatelným zlomkem rychlosti světla.

Plánovaný projekt Starshot, který plánuje pomocí výkonného laseru zrychlit asi tisíc ultralehkých plavidel o velikosti centimetru připevněných k lehkým plachtám. Taková plavidla mohou teoreticky dosáhnout 15 až 20 procent rychlosti světla, což znamená, že by se mohla dostat do systému Proxima Centauri za 20 až 30 let. Což zní velice nadějně, a to i při využití současných technologií.

Tento zachycený signál svým významem překračuje tzv. WOW Signál, což je krátkotrvající úzkopásmový rádiový signál, který projekt SETI zachytil při hledání mimozemské inteligence. Signál tehdy zachytila rádiová observatoř Big Ea (Velké ucho) v Ohiu při průzkumu oblohy v roce 1977. Tento neobvyklý signál, který získal své jméno poté, co astronom Jerry Ehman napsal„WOW (Páni)!" na okraj výpisu dat rozpoutal vlnu vzrušení, ačkoli Ehman sám varoval před vyvozováním obrovských závěrů z neúplných dat. Tento signál směřoval na Zemi ze souhvězdí střelce.

Zdroje dat k článku:

1)https://www.theguardian.com/science/2020/dec/18/scientists-looking-for-aliens-investigate-radio-beam-from-nearby-star

2)https://www.scientificamerican.com/article/alien-hunters-discover-mysterious-signal-from-proxima-centauri/

3)https://www.theguardian.com/science/across-the-universe/2016/apr/14/alien-wow-signal-could-be-explained-after-almost-40-years

4)https://astronomy.com/news/2020/12/heres-what-we-know-about-the-signal-from-proxima-centauri

5)https://www.seti.org/signal-proxima-centauri

6)https://astronomy.com/news/2019/05/tiny-spacecraft-tested-as-part-of-breakthrough-starshot-plan-for-interstellar-travel
<proxima centaury - zdroj Stellarium.jpg>

 

Autor: Cestyksobe.cz (redaktor Petr Crha)

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico