Zdroj: Pixabay.com

Slavíte MDŽ? Ať už pro maminky, feministky nebo čarodějky, magická síla ženskosti je zkrátka výjimečná a zaslouží si připomenout!

Pamatujete?

8. března si tradičně připomínáme Mezinárodní den žen. Co to ovšem znamená? Možná si ještě vybavujete vzpomínky ze socialistických času a říkáte si, že je to přežitek. Podnikové oslavy dne žen a srdíčka s přáním, které jste vyráběli pro maminky jako žáčci na základní škole. Málokdo však ví, jaké jsou skutečné kořeny tohoto svátku a co vlastně znamená!

Feministická historie

Den žen se slavil od roku 1909, původně 28. února, později se datum přesunulo na 8. březen. Bylo to datum protestních ženských shromáždění a každoročních pochodů za ženská práva na různých místech světa, a to hlavně za práva pracujících žen. Zpočátku měl tedy tento svátek úplně jinou pointu než dnes – měl v sobě příchuť feministické rebelie a socialismu, takže kdekdo se na tuto ženskou iniciativu díval skrze prsty! Jaký velký to rozdíl oproti dnešním uhlazeným firemním večírkům plným květin!

Patří MDŽ minulosti?

Pokud jste si tedy mysleli, že Mezinárodní den žen je komunistická záležitost, máte ve své podstatě pravdu. Ale to neznamená, že je to přežitek – volební právo sice dnes již máme, ale i v dnešní době to mají ženy v mnoha ohledech těžší než muži – třeba v průměru nižší platy, nebo dvojnásobek starosti v podobě péče o domácnost a zároveň nutnosti vydělávat. A u toho všeho ještě zvládat dobře vypadat a pořád se usmívat! Být ženou zkrátka není snadné – a je skvělé si to alespoň v ten jeden den v roce připomenout!

V dnešní době se často nahrazují oslavy MDŽ jiným svátkem – a to je Den matek! Děti ve škole již nevystřihují a nemalují srdíčka na začátku března, ale o dva měsíce později v květnu. Ale není přece zdaleka každá žena maminkou! A nezaslouží si snad ty bezdětné taky úctu a respekt?

Různé tváře a podoby ženy

Od prastarých dob žena ukrývala v sobě spoustu mystérií! Ženské pokolení je tajuplné, záhadné, ve své propojenosti s cykly Luny a schopnosti přivést na svět nový život bylo ženství odjakživa uctíváno i obáváno zároveň. V dávných dobách vládl lidstvu matriarchát – hlavou rodiny byla matka nebo babička, rozhodující slovo měly ženy a nikoliv muži. Patriarchální časy, kdy se k vládě dostali muži, přišly až později – a taky byly poznačeny mnohem větší agresivitou a množstvím válek! Až teď, v posledním staletí, se opět role pohlaví vyrovnávají. Ženy opět mohou být svobodně samy sebou i se svými pocity a touhami a nejsou podřízeny nadvládě mužů. I když, co si budeme říkat – pořád to ještě není všude ve světě dokonalé!

Ženskost je zkrátka magická – a zaslouží si, abychom jí jeden den v roce vzdali svoji úctu a respekt!

Zdroj: https://www.horoskopy.cz/ Článek pro vás připravila astroložka Mona.


Není v našich silách ručit za všechny obsahy videí, názory a jednání jednotlivců.
Přejeme vám všem mnoho lásky v této transformační době.


Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat a velmi nás mrzí, že se mnoho vašich chtěných plateb neuskutečnilo vzhledem k potížím funkčnosti platební brány. GoPay muselo přijmout nové podmínky bank, kdy spolkům neumožní on-line platby kartou. Prosíme o znovu zaslání/zasílání vašich příspěvků, prozatím přes klasický bankovní převod:

Pro platby v ČR: 107-7380440287/0100 s uvedením slova „Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí: IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287, BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX

Snažíme se pro vás najít jiné zjednodušující služby pro vaše platby. Děkujeme za pochopení i za podporu.

S láskou Cesty k sobě