„Chceme být konkurenceschopní v nových technologiích (chytrá auta, decentralizovaná energetika), upravíme legislativu a zajistíme potřebnou infrastrukturu,“ říká mimo jiné souhrn ekonomických priority KDU-ČSL a Starostů pro nadcházející parlamentní volby. Tato volební koalice včera jej zveřejnila večer [1].

Hnutí DUHA trvale podporuje strategickou proměnu ekonomiky, která využije nové, úsporné a čistší technologie a decentralizovanou energetiku. V České republice zatím chybí zákonem daná rozumná podpora výstavby obecních a občanských větrných elektráren a stále zde není dostatečně stabilní prostředí pro rozvoj střešních solárních elektráren. Přitom podle nedávné ekonomické studie – zadané firmami z oblasti obnovitelných zdrojů, odboráři ze sektoru energetiky a ekologickými organizacemi – by rozumná podpora větrných elektráren znamenala výhledově vytvoření téměř stejného počtu stabilních pracovních míst, jako poskytuje české pivovarnictví [2] a pomohla strojírenskému i stavebnímu průmyslu a také rozvoji venkova.

Hnutí DUHA vítá rovněž návrh Lidovců a Starostů na zřízení Českého národního fondu budoucnosti „kam soustředíme zisky a daňové výnosy z těžby nerostného bohatství ČR (lithium, wolfram, měď, uran, uhlí, štěrkopísky atd.) po vzoru Norského státního fondu.“ [1]

S nerostným bohatstvím stát zatím opravdu nakládá velmi nešetrně. Například hnědé uhlí přináší obří zisky těžařům, které nezřídka končí v daňových rájích, a stát za svůj majetek získává formou poplatku z vytěženého nerostu pouhá 3 % tržní ceny [3]. Kromě zřízení a správného nastavení fondu bude nutné i zásadní zvýšení poplatku, aby jej bylo čím plnit.

Hnutí DUHA v tuto chvíli nehodnotí komplexnost programu. Předpokládáme, že lidovci a starostové kompletní program s konkrétními návrhy ještě zveřejní a navrhnou i řešení pro recyklaci odpadů, vyčištění ovzduší či ochranu divoké přírody i zdravé, stabilní krajiny.

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

„Lidovci a Starostové mají pravdu, že potřebujeme zlepšit zákony a připravit lepší podmínky pro decentralizovanou energetiku, aby naše ekonomika byla konkurenceschopná. Neobejde se to ovšem bez rozumné finanční podpory, která se nám vrátí díky novým pracovním místům, technologickému rozvoji a lepšímu prostředí pro život. Uhozením hřebíčku na hlavičku je i návrh, aby se stát nadále nenechal okrádat uhlobarony a výnosy z těžby byly využívány ku prospěchu všech.“

Poznámky:

[1] https://www.lidovcistarostove.cz/ekonomika-a-hospodarska-politika (stažení je možné po zadání jména a e-mailu)

[2] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/vetrna-energetika-nejmene-2-426-trvalych-pracovnich-mist-jiz-v-pristi-dekade

[3] http://www.greenpeace.org/czech/cz/press/Vlada-bude-dal-davat-statni-uhli-za-hubicku/

Hnutí DUHA – Friends of the Earth Czech Republic

www.hnutiduha.cz

 


Není v našich silách ručit za všechny obsahy videí, názory a jednání jednotlivců.
Přejeme vám všem mnoho lásky v této transformační době.


Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat a velmi nás mrzí, že se mnoho vašich chtěných plateb neuskutečnilo vzhledem k potížím funkčnosti platební brány. GoPay muselo přijmout nové podmínky bank, kdy spolkům neumožní on-line platby kartou. Prosíme o znovu zaslání/zasílání vašich příspěvků, prozatím přes klasický bankovní převod:

Pro platby v ČR: 107-7380440287/0100 s uvedením slova „Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí: IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287, BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX

Snažíme se pro vás najít jiné zjednodušující služby pro vaše platby. Děkujeme za pochopení i za podporu.

S láskou Cesty k sobě