Léčení pohybem – vědomý dech

datum 21. 1. 2022
Zdroj: Pixabay.com

Běžně o dechu nepřemýšlíme a už vůbec ne v souvislosti s dýcháním. Dýcháme neustále, a proto je tento pohyb spojen se vším, co se s námi děje po celý náš život. Dokážeme vědomě měnit svůj dech, ovlivnit tento pohyb a s ním měnit i náš život. V našem dechu je všechno, odráží naší povahu, zvyky i převzaté vzory chování. Pokud se mnou nyní souhlasíte, není těžké se dohodnout na tom, že se dá dechem léčit.

Pojala jsem to tak, že i dýchání má své polarity. Dech hluboký a plýtký, pomalý a rychlý, krátký a dlouhý atd. Jednoduše řečeno moc a málo, plus a mínus. Jenže když dýcháme, o dechu moc nepřemýšlíme. Je tak automatický, že vlastně ani není proč o něm přemýšlet. Vlastně ani nevíme, jak dýcháme. Jenže při dýchání se pohybujeme hlavně uvnitř, nafukujeme se a zas se vypouštíme.

Když pozoruji svého pacienta, poznám, kam dýchá a kam naopak téměř nedýchá. Poznám kde je otevřený svému dechu a kde je naopak zablokovaný a kam se mu těžko dýchá. Tělo se přestavuje podle toho, jak a kam dýcháme. Čím déle změna dechu trvá, tím víc se na nás projeví.

Například

Pokud nás ovládá strach, projeví se to nejsilněji na pohybu bránice. Zkrátí se náš výdech a dech se stane slabý, mělký. Máme pocit, že se nemůžeme nadechnout, ztrácíme sílu a odvahu. Příčinou je většinou oslabení síly, kterou potřebujeme pro správný výdech. Nemohu přijímat, protože nedokážu odevzdat. Cítím, že mi něco chybí, ale nevím co to je. Potřebuji něco doplnit, jenže nemohu, není místo. Neodevzdal jsem to /vzduch bez kyslíku/, co už nepotřebuji.

No a tak by se dalo psát o všech pocitech, jak je lze z těla vyčíst. To by bylo ale moc dlouhé povídání a koho by to bavilo. Cílem ani není povídat ale předat metodu, která pomáhá na cestě ke zdraví, při léčení pohybem.

Polož si otázku. Jak vlastně dýchám Já?

Pokud to opravdu chceš zjistit, napoj se na svůj dech, uvědom si jej. Uvědom si pocit ze svého dechu. Cítíš svůj dech? Tak jej chvíli pozoruj. Pozoruj sebe, jak dýcháš.

A nyní začneme odpočítávat. Je to jako měřit metrem vzdálenost, abychom zjistili, co je delší, nádech nebo výdech. Už víš, jak dýcháš? Pokud je tam nerovnováha, delší a snadnější nádech nebo naopak, uvedeme se do rovnováhy.

Nádech – ráz, výdech – dva. Je potřeba nějaký čas vydržet a udržovat dech v rovnováze. Potom můžeme pozorovat změnu pocitu. Mám jiný lepší pocit.

Pro hrudní dýchání takto dosáhneme rovnováhy. V hrudi se projevují hlavně naše pocity. Takže nejprve vyrovnáme příjem a výdej. To množství vzduchu co vdechneme, zas vydechneme. Nic nezůstává uvnitř protože potřebný čas je pro nádech a výdech stejný.

Potom přichází na řadu rychlost.

Vezmeme-li v úvahu, že pro kvalitní okysličení je potřebný i čas. Potom při příliš rychlém dýchání spoustu kyslíku vydechneme zas ven. Z tohoto pohledu, je zpomalení, důležité. Každý kvalitní proces potřebuje své podmínky a čas. Takže dech zpomalíme.

Nádech – raz, dva, výdech – raz dva. No a potom 1-2-3, 1-2-3 a dále.

Co se děje, když dýcháme příliš pomalu? Pokud je to extrém, potom nám také může kyslík chybět, protože je dechů málo. Vše se zpomaluje, klesá okysličování. Proto nejsme schopni podat fyzický výkon, špatně se okysličuje mozek a mění se naše myšlení i pocity.

Příklad

když jsem začala s meditacemi a motlitbami uklidnila jsem se, bylo mi dobře. Ten vnitřní klid mne naplňoval blahem. Jenže po čase jsem začala mít menší fyzickou výkonnost, točila se mi hlava, zhoršil se mi zrak a paměť. Začala jsem se měnit. Něco bylo lepší ale za dost vysokou cenu. Naštěstí jsem potkala učitele, který mi vše vysvětlil. K meditacím jsem si přidala chůzi, otužování a cvičení. Brzy se vše uvedlo do mnohem lepšího stavu. Nic jsem nemusela ztratit a ještě jsem získala něco zpět.

Při fyzické námaze potřebujeme při dýchání bránici, protože zvyšuje sílu dechu. Zdravá bránice v sobě skrývá klíč k naší odvaze, síle a rozhodnosti. Můžeme nadechovat víc vzduchu. Nádech je snazší, protože při pořádném výdechu vzniká v těle podtlak a ono se vlastně začíná nadechovat spontánně samo, nasáváním vzduchu. Jenže právě ten výdech je náročný. Je doslova fyzicky náročné všechno vydechnout. Napadlo mne ono často zmiňované: „odevzdej vše, co už nepotřebuješ“. Tohle platí i u dýchání. Vydechnout všechen odkysličený vzduch aby bylo místo pro ten nový.

Vlivem nedokonalého dýchání v nás zůstává mnoho odpadu a nečistot. Nedávno prošly naše plíce velkou zatěžkávací zkouškou, v níž se mimo jiné projevilo, jak dýcháme. Není to jen o těch našich pocitech, které mění náš dech a s ním naše tělo. Pustit pocit z traumat je užitečné a velmi prospěšné. Jenže neměli bychom podcenit změny v našem těle. Tělo potřebuje čas a trénink, aby se vrátilo k původnímu správnému dechu. Může nás nějaký čas pěkně potrápit, protože otevřít dlouho opomíjený prostor uvnitř nás vyžaduje regeneraci oslabených buněk, systémů, svalů.

Píšu tohle vše proto, že mám někdy pocit, že si to neuvědomujeme. Po vyčištění mysli, zvládnutí emocí přichází na řadu tělo. No a tělo potřebuje čas, péči, trpělivost. Nejde o žádná náročná cvičení. Přirovnala bych je k čištění zubů. Pravidelně, denně, delší čas provádět pohyby, které pomáhají otevírat prostor našemu dechu. Ten prostor, který je k dýchání a plnohodnotnému životu potřeba uvolnit, vyčistit, vyživit.

Vím, že je to jedna z dobrých cest, která vede k lepšímu zdraví = lepší odolnosti = lepšímu životu. Potřebujeme dýchat lehce, snadno a přesto mít silný a zdravý dech. Potřebujeme uvolnit zablokovaná místa, očistit se ale potom si dopřát kvalitní proces regenerace.

Nabídka cvičení na videích je určena vám, těm, kteří jdete do toho. Není na co čekat, zázraky děláme my lidé. www.youtube.com/channel/UC-3ECG6WHbSyw6w91wm-aaA/videos

S láskou a úctou Zuzana Beranová

Příště se budu věnovat  - Léčení pohybem našich chodidel a chůzi. Neříkám nic, co by jste nevěděli, jen si to připomínáme.

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico