Léčení pohybem – Příběh „O duze“- Jak se pocity zapisují do těla (43)

datum 15. 4. 2022

Tělem reagujeme na své déle trvající pocity nebo ty, které se nám neustále opakují. Proto se dá poměrně snadno číst náš životní příběh z těla. Každý jej čteme, ne vždy, si to však uvědomujeme. Někdy tomu říkáme, že jsou tam dobré nebo špatné energie. Jenže ani to tak úplně není, je to jen + anebo  -. No a já mám právě dnes ten svůj náboj.

 Jsou to ty reakce typu:

s tímto člověkem je mi dobře,  

tohoto zas nemusím. 

Pokud chceme porozumět těmto svým pocitům, musíme začít hledat odpovědi na otázky typu:

Proč se cítím tak špatně?  

Co se to se mnou dnes děje? 

Proč mne bolí žaludek? 

Co dělám špatně?

Zkuste si nyní najít ten svůj vlastní příběh. Není to tak těžké. No a potom si dejte tu práci porozumět sami sobě. Možná se vám právě zde odhalí tajemství vašich problémů, bolestí, úrazů a nemocí.  Možná už konečně pochopíte, že to, co se vám děje, s vámi opravdu souvisí, že to není náhoda. Že s tím vším můžete pracovat, tvořit, léčit a dávat tomu jiný smysl, jiný náboj.

Potřebujeme-li něco v životě nebo přímo na těle změnit a tuto změnu potom trvale udržet, je potřeba změnit pocity. Pocity totiž formují tělo v obou směrech, oslabují ale i posilují. V tomto ohledu se na ně dá spolehnout. 

Pocity v nás vytváří prostředí ale i způsob našeho myšlení. Práce s pocity nás vede ke změnám vztahů k prostředí, lidem, situacím apod.

Příklad

Pokud se bojím, mám dvě možnosti se strachu postavit. 

První možnost je odejít tam, kde strach nebudu cítit. 

Druhá je ovládnout-změnit svůj strach. Ovládnout tento pocit znamená ubrat mu na síle, posílit to, co v té chvíli nemám, odvahu. 

Pokud se bojím, je dobré zjistit, čeho se to vlastně bojím. Proč třeba utíkám? Utíkám před někým, kdo mne ohrožuje? Nebo utíkám sám před sebou, abych se vyhnul nepříjemnému setkání?

Příběh O duze

Příběh lidstva má mnoho verzí, přesto se v něčem shodují. Je to v tom, co máme všichni společné a co důvěrně známe. Jsou to podobnosti našich životních příběhů.  Jen role se v nich čas od času mění. Jednou jsem vítěz a jindy poražený. Tohle střídání rolí nám dává zkušenost, obohacuje nás. Nemusíme se tolik bát prohry, nemusíme propadat zoufalství a podléhat hněvu. Nemusíme se tolik ničit jen proto, abychom se cítili dobře. Stačí se na to podívat jinak, bez soudů, postojů a závěrů. Nechme život žít a přirozeně plynout. Příběh „O duze“ je o nás, lidech. Jednou jsem Lemuřan a jindy Atlanťan. Jednou jsem bojovník a jindy se bojím. Stačí, když vím, kdo právě jsem. Poslechněte si moje povídání, možná se budete cítit mnohem lépe.

S láskou Zuzana Beranová

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico