Zdroj: Pixabay.com

Existuje 13 důležitých vitamínů, které potřebuje tělo pro svou správnou funkci.

Co jsou to vlastně ty vitamíny? Jedná se o živiny, které potřebuje vaše tělo pro optimální činnost buněk, růst a vývoj.

Na základě toho, jak působí v našem těle, se dají rozdělit do dvou hlavních kategorií:

Kategorie č. 1 – vitamíny rozpustné v tucích, jako jsou vitamíny A, D, E a K, se ukládají v tukové tkáni našeho těla, odkud se snadno absorbují.

Kategorie č. 2 – vitamíny rozpustné ve vodě, jako jsou vitamíny B a C, které jsou využity okamžitě po svém vstupu do těla.

Nepotřebné, ve vodě rozpustné vitamíny se z těla vylučují močí. Jedinou výjimkou je vitamín B12, který může být ve vašich játrech uskladněn i celé roky.

Důležité vitamíny pro lidské tělo a jejich funkce

Následující vitamíny jsou považovány za důležité, což znamená, že lidské tělo je nedokáže vytvořit, ale potřebuje je pro svou optimální funkci:

1. Vitamín A, který pomáhá vytvářet a udržovat zuby, kosti, měkké tkáně, sliznice a kůži.

2. Vitamín C (kyselina askorbová), který napomáhá zdravým zubům a dásním, pomáhá při hojení ran a vstřebávání železa.

3. Vitamín D, který pomáhá udržovat správné hladiny fosforu a vápníku v krvi, minerálů potřebných pro tvorbu a zdraví zubů a kostí, je také důležitý pro správnou funkci imunity.

4. Vitamín E napomáhá tvorbě červených krvinek a využití vitamínu K.

5. Vitamín B1 (tiamin), který pomáhá měnit sacharidy v energii a je důležitý pro zdravé srdce a nervové buňky.

6. Vitamín B2 (riboflavin) napomáhá růstu těla a tvorbě červených krvinek.

7. Vitamín B3 (niacin), který pomáhá udržovat zdravou kůži a nervy a dokáže snižovat hladinu cholesterolu v krvi.

8. Kyselina pantothenová (B5), která je potřebná pro metabolismus jídla a pomáhá vytvářet hormony a cholesterol.

9. Biotin (B7) je potřebný pro metabolismus bílkovin a sacharidů a tvorbu hormonů a cholesterolu.

10. Vitamín B6 (pyridoxin), který pomáhá při tvorbě červených krvinek, pomáhá udržovat činnost mozku a podporuje syntézu bílkovin.

11. Vitamín B12 (kyanokobalamin), který pomáhá při metabolismu, tvorbě červených krvinek a udržování centrálního nervového systému.

12. Folát (kyselina listová a B9), který pomáhá při tvorbě červených krvinek a je potřebný pro syntézu DNA řídící růst tkání a činnost buněk.

13. Vitamín K je důležitý pro správnou srážlivost krve.

Příjem správného množství vitamínů

Nejlepší způsob, jak získat potřebné množství vitamínů, je konzumovat vyváženou stravu obsahující různé druhy ovoce, zeleniny, obohacené mléčné výrobky, luštěniny (fazole, čočka a hrách) a celozrnné obilniny.

Pokud vám však strava neposkytuje dostatek vitamínů, možná budete muset v některých případech uvažovat nad užíváním doplňků stravy.

Domluvte se se svým lékařem, co je pro vás nejlepší. Mějte na paměti, že užívání přílišného množství určitých vitamínů bez lékařského dohledu vám může způsobit i vážné zdravotní problémy.

Směrnicí pro množství každého vitamínu, které by měla denně přijmout většina lidí, je doporučená denní dávka (RDI) stanovená Ústavem medicíny.

Podrobně o tom píšeme v článku: Doporučené denní dávky vitamínů a minerálů dle věku a pohlaví.

Nedostatek vitamínů a podvýživa

Podle zprávy organizace Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) z roku 2012 má ve vybraných kategoriích nedostatečnou výživu téměř 10 % populace.

Na základě výsledků Národního kontrolního průzkumu zdraví a výživy provedeného organizací CDC v období let 2003 až 2006 zpráva poskytuje údaje o vitamínech rozpustných v tucích a vodě, o železe, jódu a dalších živinách důležitých pro zdraví.

Nejvíce lidí má nedostatek vitamínu B6, železa a vitamínu D a nejméně lidí má nedostatek vitamínu A, vitamínu E a folátu.

Nedostatek vitamínu D je však pravděpodobnější u lidí s tmavší barvou pokožky (protože kožní barvivo melanin částečně blokuje ÚV paprsky, které spouštějí v pokožce tvorbu tohoto vitamínu).

Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že nejrozšířenější poruchou výživy je nedostatek železa, která postihuje 2 miliardy lidí jak v rozvojových, tak v průmyslových zemích.

Zpracovala: Vylectese.cz


Není v našich silách ručit za všechny obsahy videí, názory a jednání jednotlivců.
Přejeme vám všem mnoho lásky v této transformační době.


Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat a velmi nás mrzí, že se mnoho vašich chtěných plateb neuskutečnilo vzhledem k potížím funkčnosti platební brány. GoPay muselo přijmout nové podmínky bank, kdy spolkům neumožní on-line platby kartou. Prosíme o znovu zaslání/zasílání vašich příspěvků, prozatím přes klasický bankovní převod:

Pro platby v ČR: 107-7380440287/0100 s uvedením slova „Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí: IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287, BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX

Snažíme se pro vás najít jiné zjednodušující služby pro vaše platby. Děkujeme za pochopení i za podporu.

S láskou Cesty k sobě