Král éterických olejů: Ničí buňky rakoviny prsu, slinivky i melanomu

datum 22. 6. 2019

Tento článek je součástí série 30 nejlepších zdravotních tipů všech dob od známého amerického lékaře Dr. Mercolu (chcete-li vidět celý seznam v angličtině, klikněte zde).

Vůně mohou mít velmi silný vliv na vaši pohodu. Aromaterapie používající koncentrované esence různých rostlin umožňuje využívat olfaktorický (čichový) potenciál rostlin pro léčení na mnoha úrovních.

Éterické oleje obsahují aktivní těkavé složky ve vysoce koncentrované formě, což zajišťuje terapeutické účinky již ve velmi malých množstvích.

Při vytváření kombinací jsou k dispozici stovky a tisíce olejů a každý má své potenciální zdravotní přínosy. Ale i přesto je mezi nimi olej, který svojí kvalitou a přínosem značně převyšuje ostatní.

Je jím kadidlový olej – běžně označován za krále éterických olejů – vyrábějící se z pryskyřice stromu Boswellia sacra nebo Boswellia carterii.

Kadidlovník (Boswellia) roste v oblastech Afriky a Arabského poloostrova, jako jsou Jemen, Omán, Somálsko a Etiopie. Olej je světlezelený, s dřevitou, zemitou a kořeněnou vůní.

Kadidlový olej se tradičně používal při mnoha náboženských rituálech a je přísadou voňavek a produktů péče o pokožku.

 

Složení kadidlového oleje

Mezi jeho hlavní chemické složky patří alfa-pineny, oktanol, linalool, oktyl-acetát, bornyl acetát, incensole acetát. Za nejcennější prvky kadidlového oleje se považují monoterpeny a seskviterpeny.

Podle práce „Studie o chemických vlastnostech přírodních produktů: bioaktivní přírodní produkty, část H“, monoterpeny fungují v játrech a ledvinách a snižují aktivitu cholesterolu v játrech.

Některé monoterpeny mají antiseptické, antibakteriální, antivirové, protirakovinné a expektorační vlastnosti.

Jak je patrné ze studie na zvířatech, seskviterpeny mohou procházet mozkovou krevní bariérou a pomáhat stimulovat limbický systém, tedy emocionální centrum vašeho mozku. To stimuluje vylučování protilátek, serotoninu, endorfinů a neurotransmiterů, které ovlivňují vaši náladu a emoce.

Kadidlový olej je netoxický a obecně nedráždivý. I přesto je před jeho použitím v neředěné formě vždy nejlépe provést test na pokožce. Kdyby došlo k nějakému podráždění, určitě ho rozřeďte s nějakým nosným olejem (kokosový, olivový a podobně).

Zdravotní přínosy kadidlového oleje

Neoficiálně mnozí lidé přísahají na jeho léčivé vlastnosti. Vědecky bylo prokázáno, že látky obsažené v kadidlovém éterickém oleji – například alfa-pinen a kyselina boswellová – poskytují celou řadu zdravotních přínosů, jako jsou:

1. Urychlení hojení ran.

2. Potlačování vzniku strií, stařeckých skvrn a vrásek.

3. Potlačování zánětů a zánětlivých stavů, jako jsou revmatoidní artritida a bronchiální astma.

4. Potlačování stresových hormonů.

5. Podpora imunitní činnosti.

6. Zlepšování orálního zdraví tím, že předchází špatnému dechu, zubním kazům, bolestem zubů, aftám a dalším infekcím.

7. U žen přispívá ke zdraví dělohy, neboť reguluje tvorbu estrogenu. Pomáhá také regulovat menstruační cyklus u žen před menopauzou.

8. Léčí dýchací problémy, jako jsou nachlazení, alergie, astma a bronchitida, neboť snižuje tvorbu a hromadění hlenu.

9. Napomáhá spánku.

10. Zlepšuje trávení a léčí poruchy trávení, jako jsou chronická kolitida, ulcerativní kolitida a Crohnova choroba.

11. Bojuje proti rakovině.

Kadidlový olej je také jedním z nejlepších olejů, jaký můžete použít k odstranění nezhoubných kožních výrůstků.

Jedna nedávná studie potvrdila, že kadidlový olej je bioaktivní a ovlivňuje projev lidského genu, pozitivně reguluje nejméně 42 genů a negativně reguluje 41 genů. Mnohé z těchto signálních cest úzce souvisejí s biologickými procesy zánětu, imunitní reakce a přestavbou v lidských buňkách.

Výzkumníci také poznamenali, že:

„Alfa-pinen, hlavní součást FREO (kadidlového éterického oleje), je všeobecně uznáván jako jeho hlavní protizánětlivá složka.

Alfa-pinen prokázal protizánětlivé vlastnosti u lidských periferních krevních jednojádrových buněk a myších makrofágů prostřednictvím tlumení tumorového nekrózního faktoru α, interleukinu-1β, oxidu dusnatého a mitogenem aktivovaných bílkovinných kináz.

Jedna in vitro studie prokázala, že izolovaný alfa-pinen měl také schopnost snižovat projev prozánětlivých cytokinů.

Další studie zjistila, že alfa-pinen tlumil nukleární translokaci NF-kB vyvolávanou lipopolysacharidy v buňkách THP-1, což vysvětluje jeho přínos pro léčbu onemocnění horních a dolních cest dýchacích.

Nejnovější výzkum také přinesl důkaz, že alfa-pinen má vlastnosti posilující imunitu, konkrétně, co se týče zvýšené aktivity T-buněk.

Ve dvou souvisejících studiích se zkoumaly účinky éterických olejů ze stromů na činnost lidské imunity. V obou studiích bylo zjištěno, že vystavení organismu alfa-pinenu zvyšovalo aktivitu T-buněk a snižovalo hladiny stresového hormonu.“

Kadidlový olej vyvolává selektivní cytotoxicitu jen rakovinných buněk

Ačkoli je výzkum stále nedostatečný, malé množství studií se zaměřilo na protirakovinný potenciál kadidlového oleje a našlo pozitivní výsledky.

Například studie z roku 2011 zkoumající účinek alfa-pinenu na maligní melanom, nejagresivnější a nejnebezpečnější formu rakoviny kůže, zjistila, že alfa-pinen vyvolával v buňkách melanomu apoptózu. Podle autorů:

„Naše výsledky demonstrovaly, že alfa-pinen dokázal vyvolat apoptózu, čehož důkazem byl časný rozpad mitochondriálního potenciálu, vytváření formy reaktivního kyslíku, zvýšení aktivity kaspázy-3, agregace heterochromatinu, fragmentace DNA a objevení se fosfatidylserinu na buněčném povrchu.

Nejdůležitější však bylo, že tato molekula byla velice účinná při léčbě experimentálního metastatického melanomu, snižujíc počet uzlin nádoru plic. Je to první zpráva o apoptotické a antimetastatické aktivitě izolovaného alfa-pinenu.“

V témže roce další studie zjistila, že éterický olej z Boswellia sacrazpůsobuje apoptózu nádorových buněk u lidských buněk rakoviny prsu a tlumí agresivitu nádoru. Její autoři uvedli, že:

„V éterickém oleji z kadidlovníku pravého (Boswellia sacra), získaném hydrodestilací při teplotě 100oC, byly hojněji přítomny složky s vysokou molekulární hmotností, včetně kyseliny boswellové.

Všechny tři buněčné linie lidské rakoviny prsu reagovaly na léčbu éterickým olejem sníženou buněčnou životaschopností, zvýšenou buněčnou smrtí, zatímco imortalizovaná (nesmrtelná) buněčná linie buněk prsu byla vůči léčbě éterickým olejem odolnější.

Éterický olej z kadidlovníku pravého získaný hydrodestilací při teplotě 100o C byl ve srovnání s éterickým olejem získaným při teplotě 78 o C účinnější ve vyvolání smrti rakovinných buněk, předcházení tvorby buněčné sítě… způsobování rozpadu mnohobuněčných nádorových sféroidů… a regulaci molekul, účastnících se procesu apoptózy, přenosu signálu a pokračování buněčného cyklu.

Stejně jako při našich předchozích pozorováních u lidských rakovinných buněk močového měchýře, éterický olej z kadidlovníku pravého vyvolává cytotoxicitu specifickou pro buňku rakoviny prsu.

Potlačení tvorby buněčné sítě a přerušování sféroidního vývoje buněk rakoviny prsu éterickým olejem Boswellia sacra naznačují, že tento éterický olej by mohl být účinný na pokročilou rakovinu prsu.

V souladu s tím éterický olej potlačuje signální cesty a regulátory buněčného cyklu, které byly plánovány jako terapeutické cíle pro rakovinu prsu…“

V roce 2012 výzkumníci zjistili, že kadidlový éterický olej vyrobený z Boswellia sacra, způsobuje buněčnou smrt i u lidských buněk rakoviny slinivky.

Studie zveřejněná v roce 2014 uvedla, že kadidlový éterický olej selektivně vyvolával apoptózu v rakovinných buňkách prostřednictvím NRF-2 vyvolaného oxidačního stresu.

Jak používat kadidlový a jiné éterické oleje

Éterické oleje se dají používat různými způsoby. Můžete například:

1. Přidat jednu až dvě kapky oleje do polévkové lžíce vašeho oblíbeného nosného oleje; dva z mnoha příkladů jsou olivový a kokosový olej.

2. Pro vytvoření aromatické koupele můžete přidat pár kapek éterického oleje do vody. Něco z oleje možná absorbuje i vaše tělo. Abyste zabránili separaci oleje a jeho plavání na hladině vody, smíchejte nejprve olej s malým množstvím plnotučného mléka.

3. Během meditace či jógy můžete aplikovat jednu až dvě kapky oleje na pulsní body. Mějte na paměti, že dokud se kadidlový olej dá používat čistý (neředěný), jiné éterické oleje je třeba před aplikací ředit s nosným olejem.

4. Pár kapek oleje můžete použít do horkého obkladu.

5. Olej můžete rozptýlit do prostoru pomocí difuzéru nebo odpařovače, vyrobeném konkrétně na éterické oleje (nepřidávejte do běžných zvlhčovačů).

Kvalita je základ

Při éterických olejích je prvořadá kvalita. To, o čem zde mluvíme, jsou hlavně čisté éterické oleje terapeutické jakosti z rostlin, nikoliv syntetické vonné oleje či voňavky, které mohou být toxické a obvykle obsahují alergenní složky.

Ale velmi rozdílná může být i kvalita éterických olejů, posuzování kvality jakékoliv značky může být náročné, protože konečný produkt mohou ovlivnit faktory, jako jsou podmínky růstu a metody sběru, destilace, výroby a skladování.

Kadidlovník (Boswellia) může vytvářet různě zbarvené pryskyřice. Nejlevnější a nejdostupnější jsou žlutohnědé a neprůhledné kadidlové pryskyřice, zatímco stříbrné a čiré kadidlové pryskyřice se považují za nejkvalitnější.

Univerzita v Minnesotě nabízí užitečný návod ohledně mezinárodních agentur pro stanovení norem a úvah, které je třeba zohlednit při hledání éterického oleje.

Jednou z nejdůležitějších úvah je prohlášení o čistotě. To, co hledáte, je stoprocentní éterický olej (tj. neředěný, neupravený).

Ukazatelem může být cena. Když je opravdu levný, zřejmě to poukazuje na jeho nízkou kvalitu.

Zlepšete své zdraví pomocí kadidlového éterického oleje

Kadidlový olej je zřejmě jedním z nejbezpečnějších a nejprospěšnějších éterických olejů, jaké můžete používat na podporu svého zdraví.

Může být také dobrou volbou pro vylepšení vaší modlitby či meditačních sezení, neboť pomáhá vytvářet pocity míru, klidu a uvolnění, a také zahání stres.

Navzdory své bezpečnosti nemusí být vhodný pro každého. Zažíváte-li nějaký druh nepříznivé reakce, přestaňte ho používat.

Před použitím na větších plochách svého těla si vždy udělejte test na malém kousku kůže a v případě potřeby ho zřeďte.

Podle Národní asociace pro holistickou aromaterapii je kadidlový éterický (esenciální) olej, ředěný nosným olejem bezpečný i během těhotenství.

Časopis Autism Parenting ho doporučuje pro děti s autistickým spektrem, případně poruchou pozornosti s hyperaktivitou. Kadidlový olej jako bezpečný pro děti uvádí i stránka Bezpečné používání éterických olejů.

Avšak i přesto podle seznamu RxList může kadidlový olej způsobovat průjem, žaludeční nevolnost, bolest žaludku a vyrážky.

Jsou také náznaky, že kadidlovník může mít účinky způsobující ředění krve a také se nemusí snášet s antikoagulanty na předpis, jako je warfarin. Opatrně by ho proto měli užívat lidé s problémy se srážlivostí krve.

Zdroj: articles.mercola.com, Zpracovala: Vylectese.cz

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico