K zamyšlení

datum 11. 8. 2020
Zdroj: Pixabay.com

Žijeme skutečně vědomě nebo si jen myslíme, že jsme vědomé bytosti a uvnitř stále dokola následujeme usazené vzorce? To víme jen my sami, v tichu a sami se sebou. Čas od času je dobré udělat revizi vlastního vnímání a možná odložit to, co nás svazuje, nejde z nás samých.

Doba čtení 2 min.

Cesty k sobě


Pro malé dítě je všechno významné, co prožívá, zakouší a dělá. Je-li však výchovou cepováno k tomu, aby splnilo nároky rodičů, začne se snažit vecpat se do těsného korzetu jejich očekávání, aby vyhovovalo nejen jim, nýbrž později i učitelům, vychovatelům a nadřízeným.

Čím úspěšněji se naučí autoritám vyhovovat, o to více přestává být samo sebou a zároveň tím méně podstatné se stává pro něho i všechno ostatní, co by mohlo být jím ještě prozkoumáno a objeveno. Z dětí se poté stávají konformisté, vazalové. Zabydlí se ve svém vlastním malém světě zredukovaném na konzum a nejrůznější formy rozptýlení a významným se pro ně stává již jen pouze to, co je zevně obohatí. Dokonáno jest!

Pak již jen čekáme na to, až dostudujeme, až potkáme toho pravého, až získáme vlastní bydlení, až splatíme hypotéku, až se finančně zajistíme, až jednou děti odrostou, až nás konečně začnou ostatní respektovat, až půjdeme do důchod, až se seberealizujeme… Jak stárneme, sbíráme zkušenosti a modelujeme svět podle našich představ, blížíme se nebezpečně k bodu, kdy začneme zabředávat ve vyjetých kolejích naší strategie přežití v onom vlastním, malém světě. Ten velký svět tam venku už nás nezajímá. Jsme v tom či onom dobří, úspěšní, ale z našeho života se již vytratil půvab a kouzlo stále nového, svěžího objevování, jež je nezbytným předpokladem pro nikdy nekončící harmonický růst a rozvoj individuality.

Permanentní vývoj bytostí, tedy i člověka, se nikde nezastaví a nikdy nekončí. To je dáno osudem. Ti, kteří to mají na paměti, jsou vesmírem podporováni, zlehka postrkováni. Svéhlaví, s osudem rozháraní lidé budou jím dříve či později rváni za pačesy (podle starého římského rčení). Život je příliš velký fenomén na to, abychom ho uzavřeli do naší limitované, egocentrické mysli.

Konformista (přizpůsobivý člen stáda) je hračkou v rukách lékařů, léčitelů, politiků, televizních hlasatelů, odborníků na zdravou výživu, pedagogů, psychologů, kartářek, astrologů, módních návrhářů, duchovních a náboženských vůdců…

Autor: Albert Den

Kontakt: [email protected]

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico