JE ČAS NA EVOLUCI. KONEC DOBY KLECOVÉ

datum 31. 10. 2014
 

Víte, jaké zvíře je nejčastějším vězněm klecových chovů v EU? Králík!

Tisková zpráva 30.října 2014

KRALIK

Investigativní tým mezinárodní organizace Compassion in World Farming provedl v letošním roce průzkum ve velkochovech králíků v EU. Navštívil 16 farem v pěti zemích EU, kde jsou králíci chováni v malých drátěných klecích, a odhalil hrozné podmínky, v nichž musí žít víc jak 320 milionů evropských králíků.

Na Kypru, v Řecku, v Itálii, v Polsku a v České republice jsou podmínky v chovech podobné nebo ještě horší než byly nalezeny při průzkumu ve Francii a ve Španělsku před dvěma lety. Investigativní tým na jedné navštívené farmě zjistil, že každoročně se zde utrácí 25 000 eur za antibiotika a další léky. Na jiné farmě měli králíci plísňové onemocnění a mnozí další trpěli parazitárním onemocněním, které znemožňuje králíkům udržet hlavu v normální pozici, a proto mají problémy s přijmem potravy a tekutin.

 

Členka investigativního týmu o podmínkách na králičích farmách říká: „Bylo tam drátěné pletivo ode zdi ke zdi – holé klece s minimálním prostorem, kde se králíci mohli sotva hýbat. Pro tyto králíky je život vězením za mřížemi. Já bych to ani životem nenazývala. Je to pouhá tříměsíční existence. Existence, která upírá těmto mladým zvířatům všechno, co dělá život životem, který stojí za to žít. Jediné chvíle, kdy se dostanou z klece, jsou během surového přendávání z klece do klece. Čerstvého vzduchu se nadechnou jedině po cestě na jatka.”

 

Člen týmu popisuje zážitek z české farmy: „Majitelé se snažili odvrátit můj pohled od hromad králičích výkalů, které se pod klecemi s králíky navršily tak vysoko, že bylo těžké si toho nevšímat. Vyplňovaly celý prostor a bylo nemožné zkontrolovat zvířata, aniž to člověk přebrodil. V žádné jiné zemi jsem tak špinavou farmu neviděl a to už jsem pár hrozných farem viděl.

 

Než jsem odešel, pozoroval jsem jednoho apatického samce v holé kleci. Neměl tam nic, co by nějak obohatilo jeho život - jen drátěné pletivo k okusování. Viděl jsem, že majitelům na něm vůbec nezáleží. Zajímalo je jen, kolik jim může vydělat.”

 

Málokdo v EU ví, že králíci jsou nejpočetnějším druhem hospodářských zvířat chovaným v klecích. Z průzkumu provedeném britskou agenturou YouGov u tisícovky českých občanů začátkem letošního října vyplývá, že 85 % dotázaných Čechů neví, že v klecích se nejčastěji chovají králíci. 76 % Čechů si myslí, že to jsou kuřata.

KRALIK 42515

Králíci v průmyslových velkochovech stráví celý svůj ubohý život v bateriových klecích: narodí se v kleci a v kleci zůstanou až do porážky o 80 dní později. Chovné samice jsou často chovány v individuálních klecích celé dva roky. Při umělé inseminaci je s nimi hrubě zacházeno. Mrtví králíci pohození na zemi nebo na vrchu klecí, vysoký obsah čpavku z výkalů pod klecemi a nedostatečná ventilace – není divu, že takové chovy jsou živnou půdou pro infekce a jiné nemoci. Králičí maso prodávané v českých obchodech či nabízené v restauracích pochází s největší pravděpodobností právě z takových velkochovů.

 

Dil Peeling, ředitel oddělení kampaní v Compassion in World Farming říká: “ Nejenže je počet králíků chovaných v klecích obrovský, ale nesmírné je i utrpení každého jedince. Život v malé holé kleci poškozuje jejich fyzický i psychický stav. Je potřeba zavést druhově specifický zákon na ochranu králíků.”

 

Romana Šonková, zástupkyně Compassion in World Farming v České republice říká: “V naší zemi je králík velmi oblíbeným domácím zvířetem a často ho lidé chovají jako domácího mazlíčka. Málokdo ale ví, že stovky milionů králíků v EU včetně ČR žijí v tak krutých podmínkách klecových velkochovů. Naše kampaň chce na tuto situaci upozornit a přispět k ukončení používání klecí v chovech králíků. Je to kruté a zbytečné.”

KRALIK 42511

Iniciativa za ukončení používání klecí pro králíky je součástí nové celounijní kampaně Compassion in World Farming, v ČR ve spolupráci se Společností pro zvířata – ZO ČSOP, s názvem Konec Doby klecové. Jejím cílem je zasadit se o ukončení používání všech klecí pro hospodářská zvířata v EU prostřednictvím podpory národních vlád a evropských institucí.

 

KONEC

 

Další informace:

 

Itálie je po Číně druhým největším producentem králičího masa. Každoročně se zde chová a poráží kolem 175 milionů králíků, což je nejvíce v EU. Na italských farmách byly odhaleny tyto nedostatky:

 • Farmy byly znečištěné, plné much

 • Mrtví králíci v rozkladu byli ponechání v klecích nebo na vrchu klecí, na podlaze či v odpadních jámách

 • Na většině farem se vyskytovaly oční infekce. Kožní infekce, včetně masivního výskytu plísňového onemocnění na jedné farmě, byly na farmách běžně k vidění

 • Často byli na farmách nemocní králíci, kteří nemohou udržet hlavu v normální pozici – jak ve výkrmu, tak mezi chovnými samicemi

 • Králíci ve výkrmu i v chovu byli namačkáni v klecích

 • Na dvou farmách byla nesnesitelně vysoká koncentrace čpavku kvůli špatné ventilaci

 • Některé chovné linie produkovaly víc mláďat než mohly fyzicky odchovat – výsledkem bylo utrácení až 6 ze 16 narozených mláďat

 • Chovné samice byly inseminovány ještě před odstavem mláďat

 • Při přepravě bylo na sobě naskládáno až 10 klecí – králíci ve spodních klecích měli srst nasáklou prosakující močí a znečištěnou propadávajícími výkaly.

 

Na řeckých farmách, z nichž jedna byla postavena za 1,2 miliony eur s 20% dotací z EU, byly nalezeny tyto nedostatky:

 • Mrtví mladí králíci v klecích mezi živými

 • Králíci ve výkrmu v přeplněných klecích

 • Nemoci a zranění včetně očních infekcí, parazitárních nemocí, celkové slabosti, kožní infekce, zakrvácené srsti a zanícené kůže

 • Celkové znečištění a neuklizené výkaly na všech farmách

 • Špatná manipulace s přepravkami s králíky při přepravě na jatka

 • Neúčinné omračování králíků

 

Videodokument z českých králičích farem je k dispozici zde: https://www.youtube.com/watch?v=b8yEYU1asrw

Videodokument z králičích farem z pěti zemí EU je k dispozici v angličtině zde: https://www.youtube.com/watch?v=we1xeip5P6I

Film ke kampani Konec Doby klecové je k dispozici zde:

https://www.youtube.com/watch?v=BYnnuXlqdGQ

 

Compassion in World Farming je nejvýznamnější evropská organizace na ochranu hospodářských zvířata, která usiluje o ukončení intenzivních průmyslových velkochovů a podporuje humánní a udržitelnou výrobu potravin. Ústředí má ve Spojeném království, kanceláře ve Francii, Itálii, Nizozemí, Polsku a Belgii a své zástupce v České republice, USA, Číně a Jihoafrické republice.

Pro více informací kontaktujte ing. Romanu Šonkovou: email: [email protected], mobil: 778 000 288; www.ciwf.org; www.facebook.com/hospodarska.zvirata.compassion

Společnost pro zvířata – ZO ČSOP

Michelská 5,140 00 Praha
tel. +420 222 511 494, e-mail: [email protected]

www.spolecnostprozvirata.cz; www.pomahame.spolecnostprozvirata.cz

 
 

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico