Jak zvládnout denní úkoly lehčeji a s lepšími výsledky?

datum 5. 8. 2021
Zdroj: Pixabay.com
👉Zorganizujte si den podle principů ajurvédy.
👈
👩‍💻Naplánovali jste si na dopoledne nějakou tvůrčí činnost a ono to nějak drhne a nepřichází ty správné myšlenky?
👩‍💼Nebo vás čeká odpoledne důležitá schůzka, která nakonec dopadne úplně jinak, než jste chtěli?
🕰Zkuste si naplánovat vaše denní úkoly podle těchto časových bloků a uvidíte, jak vám půjdou snadněji pracovní činnosti i práce v domácnosti.
V ajurvédě vše ovlivňují tři dóši-váta, pitta a kapha. Ovlivňují i denní cyklus a střídají se v pravidelných čtyřhodinových intervalech. Když se sladíme s těmito cykly, můžeme využít našeho plného potenciálu. Tyto energie působí na všechny a není nutné k tomu znát svůj ajurvédský typ.
👩‍💻6-10 hodin
Čas, kdy převládá kapha dóša, která je nejtěžší a nejstabilnější za všech tří energií. Tato doba je vhodná pro naši ranní rutinu a lehkou snídani. Z pracovních aktivit je příznivý čas na nejnáročnější úkoly dne. Na povinnosti, které nás příliš nebaví, ale vyžadují trpělivost a vytrvalost. Dopoledne je také vhodné pro rutinné úkoly, může to být vytváření tabulek, zápisy, nebo vyřizování pošty. Z domácích prací je to vhodná doba na žehlení a úklid celkově.
🍲10-14 hodin
Pitta jako princip transformace nám dává tu správnou sílu na zařizování a prosazování našich návrhů. Je to ideální čas na pohovory, porady, náročné úkoly na přemýšlení a dotahování stanovených cílů. V tuto dobu máme nejvíc energie i na fyzické výkony. Je to také nejlepší čas na oběd, který je nejdůležitějším jídlem dne. V domácnosti dělejte práce, které vyžadují fyzickou energii.
👩‍🎨14-18 hodin
Váta je princip pohybu, je lehká a proměnlivá. Odpoledne je nejlepší čas pro kreativní tvoření, komunikaci, přemýšlení a plánování nových možností a směrů. Je nejlepší doba na sport a pohyb všeobecně. Váta ovlivňuje nervový systém a pokud se v tomto čase necháme zahltit množstvím povinností, dostaneme se snadno do stresu. Je to čas na lehkou večeři. Toto je čas, kdy je velmi aktivní hlava, což v domácích pracech asi nevyužiteme, ale nedělejte nic, u čeho je potřeba trpělivost a vyžaduje delší čas.
🛀18-22 hodin
V tento čas přebírá vládu opět kapha a její těžká a pomalá energie. Pokud v tuto dobu večeříme, mělo by být jídlo velmi lehce stravitelné a především teplé. Toto už je čas zklidnění před spaním, je to čas, který bychom měli věnovat sobě a svým koníčkům.
🛌22-02 hodin
Nastupuje opět energie pitty, pokud jsme nešli spát před desátou hodinou, cítíme v tuto dobu příval energie (a často i hladu) a je pro nás obtížné v tuto dobu usnout. Pro mnoho z nás je toto nejlepší doba na práci, ale bereme tím našemu tělu šanci na spuštění regeneračních procesů.
🌞02-06 hodin
Je opět čas váty, kdy je spánek velmi lehký a hodně z nás se v tuto dobu budí a nemůže spát, v tuto dobu máme tvůrčí myšlenky a skvělé nápady. Když vstaneme před šestou hodinou, budeme mít celý den více energie, lehkosti a zvládneme i víc činností, než když vstaneme později, v těžké energii kaphy.
Jak to máte vy s energií během dne? Máte vypozorované, v jaké části dne se vám určité činnosti dělají snadněji a práce vám jde lépe od ruky?
Není k dispozici žádný popis fotky.
sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě