Jak využít sílu vaší mysli k léčbě onemocnění bez léků

datum 17. 2. 2020
Zdroj: Pixabay.com

Zdá se, že ve světě medicíny jsme si již prošli dlouhou cestu, když jsme vymazali jistá onemocnění, získali technologie a zručnost k nahrazení nefunkčního orgánu či schopnost žít možná až do devadesáti let.

Při všech těchto pokrocích jsme plní léků, aspirinem a antibiotiky počínaje a xanaxem (antidepresivum) konče.

Téměř na všechno již existuje nějaká tabletka. Jsou ale věci, které se zkrátka nedají a nemusí léčit západní medicínou. Nejde však o populární přesvědčení, hlavně mezi konvenčními lékaři, kteří si chtějí zprivatizovat právo léčit pouze pro sebe.

Navzdory všem velkým pokrokům, kterých jsme ve vědě dosáhli, se vám stále může stát, že se ocitnete v ordinaci lékaře, který vám předepisuje léky ještě dříve, než z vašich úst vyjdou slova o vašich symptomech.

Proč existuje tato závislost na medicíně?

Jako západní společnost se stáváme závislými na medicíně; a pevně svíráme tabletky, když pokračujeme v léčbě svého těla jakýmkoli způsobem a nevnímáme, co se děje kolem nás, v našem prostředí.

Spoléhat na vědu, že povede naše kroky ke zdraví našeho těla, je racionální představa, ale musíme používat i logiku.

Je správné pořád polykat samé chemikálie, aby vyléčily něco, co nás opakovaně trápí? Proč se na chvíli nezastavíme a nezamyslíme se nad tím, co naše onemocnění vlastně způsobilo?

Možná je to svobodou nebo mocí: Neměli bychom mít v těchto časech možnost dělat bez následků všechno, co chceme? Nemělo by nám být dovoleno přecpávat se každý večer před televizí bramborovými lupínky?

Není to snad naše tělo, se kterým si můžeme dělat, co se nám zachce? Ta bolest hlavy nás však otravuje a bolavý žaludek nás frustruje.

A bolí nás, když nemáme pravidelnou stolici, nebo v nedávné době pociťujeme úzkost či depresi. A tak si dáme tabletku!

Možná je to tou lehkostí: V současné době umíme dělat většinu věcí s lehkostí. Podřadné úkoly se staly rychlejšími a jednoduššími, a tak máme v této době největší pohodlí v dějinách!

Proč tedy nepřidat do seznamu i samoléčbu? Je jednoduchá, je rychlá, a když funguje, je skvělá! Ve skutečnosti nechceme vynakládat úsilí na dělání změn.

Možná je to však něco daleko horšího.

V mnoha případech způsobuje tuto celkovou a úplnou závislost na medicíně, která všechno změní, nedostatek znalostí o lécích, těle a propojení mezi tělem a myslí.

A to nutí lidi vysmívat se představě velké moci, kterou má mysl nad naším fyzickým tělem a z jejího potenciálu vyvolat onemocnění.

Během celé historie jsme s nemocemi vytvořili hodně nelogických spojení, jejichž nesprávnost nakonec věda prokázala. Že AIDS se šíří jen mezi homosexuálně orientovanými muži; že malárii v Jižní Africe způsobují stromy přezdívané „maláriové“; nebo je v pořádku neumývat si ruce, když jdete operovat.

V průběhu vědeckého výzkumu po dobu několika let jsme svá přesvědčení změnili. Nyní třeba bereme teorii o choroboplodných zárodcích vážně a smáli bychom se někomu, kdo by si myslel něco jiného.

Proč je pokus o propojení mezi myslí a tělem často zavrhován z toho důvodu, že to nemá logiku a vědecký základ?

Představte si následovnou situaci: vstupujete do ordinace lékaře a ten vám opravdu naslouchá. Ptá se vás, co se v poslední době děje ve vašem životě: ptá se na stres, trauma, stravu atd.

Máte možnost všechno vysvětlit. A on pak vysloví diagnózu a přijde s řešením, které je pro vás šité na míru. Nesouvisí s léky, které potřebuje propagovat, ani s množstvím času, který potřebuje ušetřit.

Má přirozenou starost o vaše zdraví a chce, aby vám bylo lépe. Není to typ zdravotní péče, po které byste toužili?

Co je psychoneuroimunologie

Toto slovo je trochu dlouhé, jde však o vědní odvětví, které zkoumá propojení mezi myslí (emocemi, postoji a reakcemi na prostředí) a tím, co ovlivňuje centrální nervový a imunitní systém.

Studie prokázaly, že propojení mezi myslí a fyzickým tělem existuje. Časopis Ilari Academic Journal uvádí:

„Údaje behaviorální vědy a vědy o mozku však nyní naznačují, že klíčovou roli v regulaci či změnách imunity sehrává mozek.“

Studie z roku 2013 našla souvislost mezi stresem a oslabením imunity vůči jistým druhům rakoviny. A z faktorů prostředí zkoumala nejen chronický stres, ale také depresi, sociální izolaci a sociální znevýhodnění.

Vědci je nazývají biobehaviorálními rizikovými faktory. U všech rizikových faktorů byla nalezena souvislost mezi oslabenou imunitou a zánětem, který se potenciálně může stát příčinou mnoha onemocnění, nikoli pouze rakoviny.

Ve studii měli vyšší pravděpodobnost přežití ti nemocní, kteří měli silné sociální vazby a kteří netrpěli depresí.

Psychoneuroimunologie netvrdí, že behaviorální rizikové faktory jsou nezávislé na jiných faktorech, jako jsou třeba genetické predispozice vztahující se k fyzickému tělu.

Existuje však jisté propojení mezi myslí a jejím vnímáním fyzických událostí a fyzického těla.

A jelikož tady propojení je, proč se nezamyslíme nad tím, že naše symptomy by mohly být důsledkem faktorů nacházejících se mimo naše těla?

Možná je ta bolest hlavy, pálení žáhy či bolest žaludku důsledkem všeho, co se děje v práci či doma. Ta nespavost či únava by mohly pocházet z deprese, úzkosti nebo z velké, tragické a traumatizující události, ke které došlo.

A tak si dříve, než spolknete tu tabletku, nebo si necháte lékařem předepsat lék, najděte chvilku zamyslet se nad tím, co se děje ve vašem životě.

Stresu ani tragédii se bohužel nikdo z nás neumí vyhnout. Co s tím ale můžeme dělat?

Časopis ILAR Journal vysvětluje, že potenciál, který může mít stres na tělesný systém, jeho množství a prostředí se liší v závislosti na mnoha faktorech.

Množství a druh stresu, ke kterému dochází, momentální zdraví, genetické faktory, strava a způsob, jakým se osoba vyrovnává se stresem – to vše nepříznivě ovlivňuje potenciál psychologických faktorů ovlivňovat fyzické.

Nástroje využívané psychoneuroimunologií

Jako řešení na chronický stres a problémy s úzkostí (důsledky faktorů prostředí) zvažte následující řešení, která by mohla pomoci zmírnit zánět, což by zase mohlo pomoci zmenšit pravděpodobnost vzniku fyzických symptomů a snad i ještě nebezpečnějších onemocnění.

1. Meditace

Uvolněte se a oddělte se od světa úzkosti, stresu a problémů.

Bylo zjištěno, že dopřát si několik minut klidu a odpočinku má výrazně pozitivní vliv na fyzické zdraví a duševní stav.

2. Vizualizace

Vytvořte si v mysli pozitivní obrazy toho, co vás dělá šťastnými. Představte si, jak si v klidu užíváte zaslouženou dovolenou.

Představte si, jak se uzdravujete a po dlouhé nemoci jste znovu v pořádku. Pozitivní vizualizace může pomoci ovlivnit váš momentální stav.

3. Redukce stresu

Tato část je možno ta nejtěžší. Stres je všude kolem nás!

Pokud je vaše tělo v neustálém režimu „bojuj“ s vysokou hladinou kortizolu a adrenalinu, narušuje to rovnováhu těla a nepříznivě ovlivňuje fungování imunitního systému.

Zjistěte, jestli neexistují způsoby, jak odstranit stresor, nebo alespoň zmírnit jeho vliv. Využijte metodu relaxace, cvičení, strečink, hluboké dýchání atd.

Hluboké dýchání je jednoduchý nástroj, který lze použít kdykoli během dne, když ucítíte, že se vás začíná zmocňovat stres.

4. Dostat to von/změna postoje

Vyrovnávejte se s negativitou zdravým způsobem. Promluvte si o svých problémech s přítelem nebo poradcem.

Zapisujte si své emoce, aby mohly odejít. Vytvářejte pozitivní prohlášení, kterým chcete věřit.

Pokud máte problémy se vztahy, můžete si říkat sami pro sebe „ve vztazích jsem dobrý/á“. Můžete si vytvořit vlastní prohlášení ve vztahu k tělesnému zdraví.

Závěr

Tělo neexistuje nezávisle na mysli, jak se kdysi věřilo. Jsou vzájemně propojené a vzájemně se ovlivňují více, než si uvědomujeme.

Když tedy příště pocítíte potřebu dát si tabletku nebo užít lék, zastavte se a položte si otázku: Co se to se mnou v poslední době děje?

Zdroj: Vylectese.cz

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico