Jak stimulovat bloudivý nerv pro úlevu od zánětů, deprese či migrén

datum 25. 3. 2019

Včera jsem četl článek, který ve mně vyvolal nesmírné vzrušení. Jeho název je „Hacknutí nervového systému“ a napsala ho Gaia Vinceová.

V článku autorka popisuje zkušenost ženy, která trpěla silnou, ochromující revmatoidní artritidou a její konečné uzdravení způsobem, který minimalizoval zánět pomocí jednoduché stimulace bloudivého nervu.

To znamená, že pomocí aktivace bloudivého nervu, který funguje prostřednictvím parasympatického nervového systému, umíme do značné míry ovlivňovat zánět a imunitní systém.

Nesmírně užitečná může být při právě role mozku.

Trpíte-li trávicími obtížemi, vysokým krevním tlakem, depresí či jakýmkoliv zánětlivým stavem, čtěte prosím dále.

Dovolte mi postupně vysvětlit možné aspekty.

Co je bloudivý nerv?

V první řadě, bloudivý nerv je nejdelší nerv v těle, který začíná v mozku jako kraniální nerv číslo deset, cestuje dolů do krku a pak prochází kolem zažívacího systému, jater, sleziny, slinivky, srdce a plic.

Tento nerv je hlavní hráč v parasympatickém nervovém systému (který nám umožňuje regenerovat se, trávit výživu na rozdíl od sympatického nervového systému, který nás posouvá do stavu pohotovosti, boje a útěku).

Vagový tonus

Tonus bloudivého nervu (vagus) je klíčový pro aktivaci parasympatického nervového systému. Vagových tonus se měří tak, že se sleduje tepová frekvence společně s rychlostí dýchání.

Tepová frekvence se trochu urychluje při nádechu a trochu zpomaluje při výdechu. Čím větší je rozdíl mezi vaším tepem při nádechu a tepem při výdechu, tím vyšší je vagový tonus.

Zvýšený vagový tonus znamená, že vaše tělo se dokáže po námaze rychleji uvolnit.

S čím se pojí zvýšený vagový tonus?

Zvýšený vagový tonus zlepšuje funkci mnoha tělesných systémů, způsobuje lepší regulaci hladiny cukru v krvi, snižuje riziko mozkové příhody a kardiovaskulárního onemocnění a také snižuje krevní tlak.

Díky lepší tvorbě žaludeční kyseliny a trávicích enzymů zlepšuje trávení a snižuje migrény.

Zvýšený vagový tonus také souvisí s lepší náladou, menším výskytem úzkostí a vyšší odolností organismu vůči stresu.

Jedním z nejzajímavějších úkolů bloudivého nervu je ten, že v podstatě „čte“ střevní mikroflóru a spouští reakci na tlumení zánětu na základě toho, zda se objeví, nebo neobjeví patogenní, resp. nepatogenní organismy.

Tímto způsobem může střevní mikroflóra ovlivňovat vaši náladu, hladinu stresu a celkový zánět v těle.

S čím se pojí snížený vagový tonus?

Snížený vagový tonus se spojuje s kardiovaskulárními stavy a mozkovou příhodou, depresí, cukrovkou, chronickým únavovým syndromem, kognitivní poruchou a mnohem vyšší mírou zánětlivých stavů.

Mezi zánětlivé stavy patří všechna autoimunitní onemocnění (revmatoidní artritida, zánětlivé onemocnění střev, endometrióza, autoimunitní onemocnění štítné stavy, lupénka a další).

Jak zvýšíme vagový tonus?

Vagový tonus lze zvýšit aktivitami, které stimulují bloudivý nerv. Dobrou zprávou je, že máte možnosti, jak ho sami stimulovat, ale vyžaduje to pravidelné cvičení.

Do určité míry jste geneticky náchylní k různé úrovni vagového tonu, ale to ještě neznamená, že to nelze změnit.

Zde je několik způsobů, jak stimulovat bloudivý nerv:

1. Pomalé, rytmické brániční dýchání. Dýchání z bránice stimuluje a posiluje bloudivý nerv.

2. Broukání. Vzhledem k tomu, že bloudivý nerv je připojen k hlasivkám, broukání ho mechanicky stimuluje. Můžete si broukat písničku nebo ještě lépe opakovat zvuk „OM“ (jako tibetští mniši během meditací).

3. Mluvení.Rovněž je užitečné pro stimulaci bloudivého nervu vzhledem k připojení nervu na hlasivky.

4. Mytí obličeje studenou vodou. Tento mechanismus není příliš znám, ale studená voda na obličeji stimuluje váš bloudivý nerv.

5. Meditace. Laskavá meditace podporuje pocity dobré vůle vůči sobě i ostatním. Studie Barbary Fredricksonové a Bethany Kikové z roku 2010 zjistila, že zvýšení pozitivních emocí vedlo ke zvýšené sociální blízkosti a zlepšení vagového tonu.

6. Vyvažování střevní mikroflóry. Přítomnost zdravých bakterií ve střevě vytváří pozitivní zpětnou vazbu přes bloudivý nerv a zvyšuje jeho tonus.

Důsledky těchto jednoduchých a základních postupů na celkový zdravotní stav mohou být dalekosáhlé.

Trpíte-li nějakým zánětlivým stavem, trávicími obtížemi, vysokým krevním tlakem nebo depresí, je velmi užitečné zaměřit se na aktivaci bloudivého nervu.

Již dlouho víme, že dýchací cvičení a meditace jsou užitečné pro naše zdraví, je však fascinující se dozvědět, na jakém mechanismu fungují.

Závěr

Doufám, že i vás tento krátký článek inspiroval k zahájení meditace a hledání dalších prostředků na zvládání zánětlivé reakce těla.

Tento článek se poprvé objevil na Darou Wellness. Podívejte se na jejich úžasně poučný blog o veškerých věcech souvisejících se zdravím, s radou od některého z předních naturopatických lékařů Severní Ameriky.

Zdroj: Vylectese.cz

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico