Jak správně používat 10 nejlepších léčivých rostlin a bylin

datum 7. 1. 2020

Nejpoužívanějšími léčebnými prostředky před příchodem léků byly ty rostlinné. A stejně dobře vám mohou posloužit i dnes.

Existují tisíce druhů rostlin a jakákoli z nich může sloužit k léčebným účelům. O některých rostlinách je známo, že jsou o něco lepší než ostatní a dokážou spolehlivě přinést úlevu od mnoha běžných potíží.

Na tomto místě se budeme věnovat použití a přínosům 10 důležitých bylin a léčivých rostlin, z nichž mnohé si můžete pěstovat i sami, abyste měli jistotu, že je budete mít vždy po ruce.

č. 1 – Aloe vera

Aloe vera je sukulent známý svými zklidňujícími vlastnostmi, zejména v péči o kůži, zmírňuje popáleniny, vyrážky, řezné rány a odřeniny, ale také psoriázu.

Doma mám stovky rostlin aloe vera a sbírám je každý den pro vnější i vnitřní použití. Je jednou z mých léčivých rostlin.

V jedné studii na zvířatech měl etanolový extrakt z gelu aloe vera celkovou antipsoriatickou účinnost 81,9 %. Jeho schopnost hojit rány pramení z dezinfekčních, antimikrobiálních, antivirových, antimykotických, antibiotických a antibakteriálních vlastností gelu.

Vlastnosti vztahující se k aktivní složce zvané glukomannan také pomáhají urychlovat hojení ran a růst kožních buněk. Jako adaptogen se gel z aloe vera může používat i vnitřně jako pomoc přizpůsobit se stresu.

Aloe vera obsahuje kolem 75 potenciálně aktivních složek, jako jsou lignin, saponiny, kyseliny salicylové a 12 antrachinonů (fenolických složek, tradičně známých jako laxativa). Obsahuje také kampesterol, β-sitosterol, lupeol a hormony jako auxiny a gibereliny, které pomáhají při hojení ran a mají protizánětlivý účinek.

Většinu léčivých složek obsahuje dužina, a to polysacharidy jako manosa (skvělá pro střevní zdraví a podporu imunity), esenciální aminokyseliny, které vaše tělo potřebuje, ale neumí si je vyrobit samo, polyfenolové antioxidanty, steroly (cenné aminokyseliny), vitamíny a minerály.

I když si gel z aloe vera můžete zakoupit ve většině obchodů se zdravými potravinami a lékárnách, když si budete pěstovat vlastní rostlinu, budete mít čerstvé aloe vera po ruce pokaždé, když se říznete do prstu, když si něco odřete, nebo když se vám zhorší psoriáza.

Dbejte na to, abyste používali pro léčebné účely druhy aloe vera s hrubými a „masitými“ listy. Dobrou volbou a jednou z nejoblíbenějších je druh Aloe Barbadensis Miller.

Při sběru si vybírejte vnější, dospělý list a ostrým nožem ho odřízněte co nejblíže u spodní části. Ostny po stranách odstraňte ořezáním.

Pro vnější použití – stačí odříznout 2,5 až 5 centimetrů dlouhý kousek, a poté ho středem rozříznout, aby se objevil gel, a poté aplikovat přímo na kůži.

Kromě zmírnění a tišení popálenin, včetně těch od slunce, či řezných ran a odřenin, funguje skvěle jako voda po holení pro muže. Na spáleniny od slunce je čerstvý gel z aloe vera tím nejúčinnějším lékem, jaký znám, a také působí preventivně.

Pro vnitřní použití – pokud se chystáte rostlinu jíst, k oškrabání vnější kůry můžete použít škrabku na brambory, potom nožem seškrabte veškerý gel a dejte ho do skleněné nádoby.

Já ten svůj rád míchám s trochou limetkové šťávy. Stačí je vyšlehat v ručním mixéru a dostanete chutný nápoj z aloe vera posilující imunitu.

Přestože je čerstvé aloe vera velice bezpečné, neměli byste ji používat vnitřně ani zvenčí, pokud jste na něj alergičtí. Když si nejste jisti, raději si udělejte test aloe na malém kousku kůže a vyčkejte, zda se projeví nějaké známky alergické reakce.

č. 2 – Citronová tráva

Citronová tráva, rostlina známá svou charakteristickou citronovou chutí a citrusovým aroma, se již tradičně používá k léčbě bolesti žaludku, vysokého krevního tlaku, rýmy, křečí, bolesti a zvracení.

Mezi přínosy citronové trávy uváděné v Organic Facts patří:

„Úleva při nespavosti, žaludečních potížích, poruchách dýchání, horečce, bolesti, otocích a infekcích. Antioxidační účinky této rostliny podporují imunitní systém a chrání před zlatým stafylokokem rezistentním vůči antibiotikům.

Pomáhá udržovat optimální hladinu cholesterolu, zvládat cukrovku 2. typu a přispívat ke zdravé kůži. Ve velké míře se používá v aromaterapii a pomáhá bojovat s únavou, úzkostí a tělesným zápachem.“

Nejběžněji používanými částmi aloe vera jsou listy a extrahovaný éterický olej. V závislosti na formě se může používat orálně, aplikovat zvenčí nebo inhalovat (jako aromaterapie) při léčbě následujících stavů:

1. Rozprášení pár kapek éterického oleje z citronové trávy ve vzduchu zmírňuje stres, úzkost, podrážděnost a nespavost.

2. Aplikace několika kapek éterického oleje (zředěného do nosného oleje – olivový, kokosový a podobně) na příslušnou oblast, nebo rozprášení pár kapek éterického oleje ve vzduchu, vám uvolní svaly a zmírní bolest svalů, menstruační bolesti a bolest hlavy.

3. Smíchání éterického oleje se dvěma polévkovými lžícemi hořké soli (epsomská sůl – síran hořečnatý) v lavoru teplé vody dodá energii unaveným chodidlům – můžete si vytvořit vlastní masážní olej na chodidla, když smícháte zředěný éterický olej z citronové trávy a přidáte další éterické oleje, například mandlový, pelargóniový či santálový.

4. Aplikace malého množství zředěného éterického oleje z citronové trávy vám pomůže ošetřit řezné rány a škrábance – éterický olej z citronové trávy má antibiofilmové vlastnosti proti zlatému stafylokokovi a zastavuje růst bakterií.

5. Pití čaje z citronové trávy nebo vody, v níž se máčela, léčí gastrointestinální potíže – olej z citronové trávy působí proti vředům, stimuluje trávení a pomáhá regulovat činnost střev.

6. Šálek čaje nebo sklenice vody s louhovanou citronovou trávou před spaním zlepšuje spánek.

7. Vnější aplikace zředěného éterického oleje z citronové trávy nebo inhalace vůně, pití čaje nebo vody z citronové trávy zmírňují bolesti hlavy, bolesti svalů a kloubů, svalové křeče a výrony.

8. Pití čaje nebo vody z citronové trávy zlepšuje citlivost na inzulín – citral přítomný v citronové trávě prokázal schopnost regulovat hladinu glukózy v krvi a zlepšovat citlivost na inzulín.

A testy ukazují, že obsah citralu ve výluzích a záparech je stejný jako v čerstvé citronové trávě. Čaj je v podstatě slabý výluh. Můžete si připravit i vlastní zápar z citronové trávy. Základní pokyny naleznete na stránce The Herbal Academy.

Mějte však na paměti, že éterický olej z citronové trávy, který může vést ke snížení hladiny glukózy v krvi, nemusí být vhodný pro lidi, kteří užívají léky na cukrovku či vysoký krevní tlak.

Pozor si dávejte zvláště v případě, kdy vám diagnostikovali cukrovku či hypoglykémii, nebo těmito stavy trpí někdo z vaší rodiny.

9. Aplikace několika kapek zředěného éterického oleje na vlasy a pokožku hlavy vám pomůže ošetřit mastné vlasy. Nechte působit po dobu 15 minut, a poté vlasy opláchněte obvyklým způsobem.

10. Zředěný éterický olej se svými antifungálními a antibakteriálními vlastnostmi se dá použít jako přírodní deodorant, který přirozeně potlačuje tělesný pach.

č. 3 – Pampeliška

Pampeliška obsahuje vitamíny A, B, C a D a může se používat jako lék proti horečce, hnisavým vředům, průjmu a cukrovce.

Čaj z pampeliškových listů má diuretické, mírně projímavé a trávení napomáhající vlastnosti, zatímco čaj z pampeliškových kořenů pomáhá při detoxikaci a dokáže zmírňovat problémy s játry, žlučníkem a prostatou.

Kořen pampelišky je také antirevmatický a může pomáhat rozpouštět močové kameny. Listy pampelišky se obvykle sbírají na jaře, zatímco kořeny se vybírají z půdy na podzim a v zimě, protože v těchto ročních obdobích se považují za sladší.

Jelikož pampelišek je všude dost a nesmírně jednoduše se pěstují, snadno si je můžete nasbírat na čaj s vlastními čersvými ingrediencemi. Nebo si můžete koupit čajové sáčky ze sušených organických pampeliškových kořenů či listů.

Konzumace čaje z pampelišky se sice považuje za bezpečnou, může však způsobovat alergické reakce jako svědění, vyrážky a rýma u lidí, kteří jsou alergičtí na ambrózii a další podobné rostliny, jako jsou heřmánek, chryzantémy a měsíček.

č. 4 – Šalvěj

Šalvěj se v medicíně používá již tisíce let a může se pochlubit dlouhým seznamem potenciálních zdravotních přínosů, jako jsou:

1. Napomáhá trávení – kyselina rozmarýnová nacházející se v šalvěji působí jako protizánětlivý prostředek, utišuje žaludek a předchází žaludečním křečím. Šalvěj může pomoci při snižování výskytu průjmu a gastritidy.

Studie in vitro a na zvířatech potvrdily, že některé druhy šalvěje obsahují aktivní složky, o kterých bylo prokázáno, že zlepšují kognitivní činnost a chrání před neurodegenerativními onemocněními, jako jsou Alzheimerova choroba a jiné druhy demence.

2. Zlepšuje zdraví kostí – šalvěj obsahuje výjimečné množství vitamínu K, který spolu s jejím vysokým obsahem vápníku přispívá k silným kostům a zubům.

3. Pomáhá zvládat cukrovku – šalvěj obsahuje složky, o kterých bylo prokázáno, že působí podobně jako běžné léky na cukrovku.

Zdá se tedy, že šalvěj potlačuje uvolňování glukózy z jater, což normalizuje vaši hladinu cukru v krvi, pomáhá předcházet cukrovce 2. typu, nebo pomáhá při zvládání již přítomného stavu.

Autoři studie publikované v časopise British Journal of Nutrition řekli:

„Její účinky na hladinu glukózy na prázdný žaludek… a její účinky podobné metforminu… naznačují, že šalvěj může být užitečná v prevenci 2. typu diabetes mellitus tím, že snižuje hladinu cukru v krvi u ohrožených jednotlivců.“

4. Přispívá ke zdravé kůži – díky svým mnohým antioxidačním vlastnostem je účinná v boji proti známkám stárnutí, jako jsou stařecké skvrny, jemné rýhy a vrásky.

Tyto antioxidanty chrání před volnými radikály známými poškozováním vašich kožních buněk a způsobujícími předčasné stárnutí.

Některým lidem se osvědčilo používání šalvěje ve formě tinktury nebo hojivé masti k léčbě kožních stavů, jako jsou akné, ekzém a psoriáza.

5. Posiluje imunitu – vědci naznačují, že šalvěj má antimikrobiální vlastnosti; když se používá ve formě éterického oleje, je účinná v potlačování růstu bakterií, jako je zlatý stafylokok.

Navíc je šalvěj přírodní expektorans a je užitečná při odstraňování hlenu a zmírňování kašle. Když budete mít rýmu, přidejte kapky éterického oleje do čaje nebo horké vody.

6. Léčí zánět – antioxidační složky v šalvěji mohou pomáhat při neutralizaci volných radikálů a zabraňovat jim vytvářet oxidační stres.

Šalvěj je účinná při zánětech postihujících mozek, srdce, klouby, svaly, orgánové systémy a kůži. Pro zmírnění zánětu žvýkejte čerstvé šalvějové lístky, pijte šalvějový čaj nebo nanášejte šalvějovou tinkturu na postiženou oblast.

7. Zmírňuje bolesti – šalvějový éterický olej můžete používat do koupele nebo jako součást masážního oleje na pomoc při uvolnění svalů.

Aplikace zředěného šalvějového éterického oleje na podbřišek pomáhá tlumit menstruační křeče a bolesti.

č. 5 – Heřmánek

Heřmánek je jedním z nejlepších zdrojů apigeninu, účinného inhibitoru enzymu CD38 na povrchu vašich buněk. Přestože je CD38 užitečný pro činnost vaší imunity, je také velký konzument NAD+, nejdůležitějšího koenzymu ve vašem těle.

NAD+ potřebujete pro výživu jiného enzymu zvaného PARP, který napomáhá opravě poškozené DNA.

Když jste pravidelně vystavováni elektromagnetickým polím, PARP se pravidelně aktivuje a spotřebovává NAD+, což je jeden z důvodů, proč ho většina z nás má tak málo, kromě faktu, že často klesá v důsledku stárnutí.

Při poklesu NAD+ nefunguje činnost PARP a vaše tělo tak není schopno opravovat poškozenou DNA. Toto je jeden z důvodů, proč věnuji pozornost tomu, abych si udržoval vysokou hladinu koenzymu NAD + a proč používám heřmánek každý večer.

V květech heřmánku se navíc nacházejí těkavé oleje, které jsou prý zodpovědné za většinu jeho prospěšných vlastností, mezi které patří schopnost:

 • uklidňovat nervy, napomáhat celkovému uvolnění, zmírňovat stres a zvládat nespavost
 • zmírňovat alergie, zánět a infekce
 • zmírňovat svalové křeče
 • přinášet úlevu při žaludeční nevolnosti a nadýmání
 • zmírňovat žaludeční potíže, gastritidu, ulcerativní kolitidu, divertikulární nemoc tračníku, Crohnovu chorobu a syndrom dráždivého tračníku

Heřmánek nesmějí užívat lidé, kteří jsou alergičtí na sedmikrásky, astry, chryzantémy a nehtíky.

O heřmánku je také známo, že vzájemně reaguje s některými léky a látkami, mějte se tedy na pozoru, pokud užíváte léky na srážlivost krve, antiagregační léky, léky na krevní tlak, cukrovku, sedativa, statiny a antimykotika.

č. 6 – Echinacea

Před objevem antibiotik se echinacea používala jako všelék na různé druhy infekce a poranění, včetně malárie, spály (šarlachu) a syfilisu.

Původní Američané již před staletími používali k léčbě rýmy echinaceu. Dnes se běžně používá na následující:

Podpora imunitního systému – složky v echinacei mohou pomoci zlepšit váš imunitní systém. Ve studii zveřejněné v časopise Integrative Cancer Treatments bylo prokázáno, že echinacea pomáhá snižovat závažnost a trvání rýmy, pokud se podává okamžitě po objevení se prvních příznaků.

Pokud ale užíváte echinaceu několik dní poté, co nachladnete, nebude mít velký účinek.

Boj proti bakteriím a virům – echinacea obsahuje složku zvanou echinacein, který může pomáhat proti bakteriálním a virovým infekcím.

Podle studie ve Pharmaceutical Biology echinacea projevovala antimikrobiální vlastnosti a je účinná proti 15 různým patogenním bakteriím a dvěma patogenním houbám.

Urychlení hojení ran – při použití na ránu může urychlovat tvorbu nových kožních buněk, díky svým antibakteriálním vlastnostem pomáhá předcházet infekci.

Podle studie v časopise Journal of Ethnopharmacology obsahuje echinakozid, který je odpovědný za hojení ran. Je přítomen v různých odrůdách květu.

Pokud se chcete dozvědět více informací o této cenné rostlině a o tom, jak může prospět vašemu zdraví, přečtěte si článek „10 Potential Benefits of Echinacea“ (v angličtině).

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak využít všechny přínosy echinacey, je připravit si domácí čaj. Přidejte čtvrt šálku sušených květů echinacey do 1/4 litru přefiltrované vody a vařte na mírném ohni po dobu 15 minut.

č. 7 – Ašvaganda

Ašvaganda (také Ashwagandha; Withania somnifera – Withanie opojná), známá jako univerzální rostlina a „omlazovací prostředek“, se ve starověké ajurvédské a čínské medicíně používá již tisíce let.

Jedná se o účinnou adaptogenní rostlinu, což znamená, že pomáhá tělu zvládat stres a nastolit imunitní rovnováhu, rovnováhu metabolismu a hormonálních systémů.

Ašvaganda má vlastnosti přírodního léku proti bolesti (analgetika), což může pomáhat zvyšovat fyzickou sílu a její omlazovací účinky mohou prospívat celkovému zdraví.

Mezi aktivní složky ašvagandy patří flavonoidy a další sloučeniny.

V jedné studii byly bioaktivní withanolidy – přirozeně se vyskytující steroidy –identifikovány jako prostředky, které potlačují cysty odpovědné za zánětlivá onemocnění, jako jsou artritida, astma, hypertenze, osteoporóza a rakovina.

Withanolidy v ašvagandě mají imunomodulační vlastnosti, jsou popisovány jako látky, které dokážou stimulovat nebo utlumovat váš imunitní systém, aby bojoval s infekcemi, rakovinou a jinými nemocemi.

Jeden z alkaloidů v ašvagandě, nazývaný somniferin, podporuje uvolnění a hluboký spánek. Studie provedená na japonské univerzitě v Tsukube zjistila, že dokáže zmírňovat nespavost a syndrom neklidných nohou.

Jako adaptogen se ašvagandha používá na podporu zdravé činnosti nadledvin, které mohou být nepříznivě ovlivňovány přetrvávajícím stresem, ať už fyzickým, nebo duševním.

Výzkum ukazuje, že kořen ašvagandy snižuje hladinu kortizolu, obnovuje citlivost na inzulín a pomáhá stabilizovat náladu. Ašvaganda podporuje sexuální a reprodukční zdraví mužů i žen, může být využívána jako podpora na zvýšení vašeho libida.

U mužů, které trápí neplodnost, se prokázalo, že ašvaganda vyvažuje jejich luteinizační hormon, který ovlivňuje činnost reprodukčních orgánů mužů i žen.

Bylo prokázáno, že u neplodných mužů zlepšuje kvalitu semene zčásti tím, že potlačuje reaktivní druhy kyslíku a zlepšuje koncentrace esenciálních kovů, jako jsou hladiny zinku, železa a mědi. Další výzkum naznačuje, že ašvaganda zlepšuje kvalitu semene, neboť reguluje důležité reprodukční hormony.

Ašvaganda může pomáhat zvyšovat hladinu testosteronu, což může mít prospěšný účinek na libido a sexuální výkon.

U jinak zdravých žen se prokázalo, že ašvaganda zlepšuje vzrušení, lubrikaci, orgasmus a celkové sexuální uspokojení.

Kromě toho bylo prokázáno, že schopnost ašvagandy obnovovat rovnováhu hormonů (konkrétně hormonu štítné žlázy, estrogenu a progesteronu) zlepšuje syndrom polycystických vaječníků a zmírňuje symptomy související s menopauzou.

Ašavaganda má také protinádorové a krvetvorné (hemopoietické) schopnosti a je prospěšná pro kardiopulmonární, endokrinní a centrální nervový systém, to všechno pouze s malou nebo žádnou související toxicitou.

Ašvaganda je kontraindikována u těhotných žen (neměly by ji používat), protože může vyvolat potrat; u kojících žen, protože může mít vliv na jejich dítě; a u lidí užívajících sedativa, neboť ašvaganda může zesilovat účinky sedativ.

Přestože se zdá být prospěšná při problémech se štítnou žlázou, buďte opatrní, pokud máte nějakou poruchu štítné žlázy a poraďte se se svým lékařem, protože možná budete muset změnit léky, které užíváte.

č. 8 – CBD olej a konopný olej

V současnosti se stále více uznávají léčivé přínosy kanabidiolu (CBD) a nyní víme, že lidské tělo vytváří endogenní kanabinoidy a že tento endokanabinoidný systém (ECS) hraje důležitou roli v lidském zdraví tím, že reguluje rovnováhu respiračního, trávicího, imunitního a kardiovaskulárního systému.

Podle Projektu CBD existuje přesvědčení, že CBD zlepšuje nejméně 50 stavů, jako jsou například:

 • bolest, záchvaty
 • svalové křeče
 • žaludeční nevolnost spojená s chemoterapií
 • špatné trávení
 • degenerativní neurologické poruchy jako roztroušená skleróza a Parkinsonova choroba
 • poruchy nálady
 • úzkost
 • posttraumatická stresová porucha
 • vysoký krevní tlak

CBD je nepsychoaktivní, nenávykový, nevytváří „opojení“ a má jen málo, případně žádné nebezpečné vedlejší účinky.

Ve státech, kde se běžně používá CBD, je málo zpráv o negativních sociálních či zdravotních následcích. Vlastně se ukázalo, že CBD má cenné přínosy pro ty, kteří bojují se závislostí na opiátech.

Tvorba endogenních kanabinoidů s věkem klesá a podle klinického výživového poradce a odborníka na fytokanabinoidy, Carla Germana, nedostatek endokanabinoidů byl zjištěn u lidí, kteří trpí migrénou, fibromyalgií, syndromem dráždivého střeva, zánětlivými a neurologickými stavy a celou řadou léčbě odolávajících stavů.

Studie v časopise Translational Psychiatry také zjistila, že nízké hladiny anandamidu (jednoho z endokanabinoidů, které přirozeně vytváří lidské tělo) jsou statisticky pozitivním indikátorem stresem vyvolané úzkosti.

Podle Germana lepší a zdravější volbou může být používání konopného oleje než izolovaného CBD oleje (buď z technického konopí nebo marihuany).

Důvodem je, že CBD je pouze jedním z více než 100 různých fytokanabinoidů nacházejících se v celém konopí a je pravděpodobné, že jejich synergické působení přinese lepší výsledky.

Podle Germana jen samotný CBD nedokáže plně udržovat endokanabinoidní systém vašeho těla. Potřebujete další fytokanabinoidy a terpeny, které se s fytokanabinoidmi vzájemně doplňují. Proto je lepší olej z celého konopí.

Pokud se chcete dozvědět více informací, podívejte se na rozhovor s ním v článku s názvem The endocannabinoid system and the important role it plays in human health (v angličtině).

V minulosti, před podepsáním nového Farmářského zákona, který v USA legalizuje pěstování konopí, se při výrobě konopního oleje nemohli používat listy, květy a poupata konopí. Olej se musel vyrábět pouze ze stonku rostliny – z části s nižší koncentrací CBD.

Po přijetí nového zákona (v USA) se mohou využívat všechny části rostliny, což výrobu usnadňuje a stává se hospodárnější, neboť v listech, květech a poupatech se kanabinoidy nacházejí ve vyšších koncentracích.

Zatímco syrová nezpracovaná rostlina se může odšťavit, zpracování změní kanabinoidy v operativnější formy. Germano nabízí následující radu:

„[Pro její zpracování] můžete vzít list, květ a pupen. Můžete je smíchat a uložit do lednice. Po jednom až dvou dnech vystavení rostliny teplu, vzduchu, světlu a vlhkosti dochází k částečné dekarboxylaci a budete mít z toho větší užitek… K přípravě zdravého rostlinného nápoje je potřeba asi 30 až 60 gramů [čerstvé rostliny].“

č. 9 – Ostropestřec mariánský (Silybum marianum)

I když většina lidí ho považuje za otravný plevel, ve skutečnosti má pozoruhodné léčivé účinky, díky čemuž se ho vyplatí mít po ruce.

Ostropestřec mariánský je již staletí ceněn zejména pro své protizánětlivé, antioxidační a antivirové vlastnosti.

Vysoce ceněný je jako jaterní tonikum, protože obsahuje velké množství chemické látky zvané silymarin. Silymarin je skupina flavonoidů známá tím, že pomáhá opravovat jaterní buňky poškozené toxickými látkami.

Jako takový nesmírně zlepšuje celkové fungování jater, má prokázané účinky při léčbě cirhózy jater, chronického zánětu jater a steatózy jater.

Rovněž bylo prokázáno, že silymarin předchází tvorbě žlučových kamenů, zlepšuje zdraví prostaty a léčí rakovinu prostaty.

Pod vedením svého lékaře byste mohli zvážit přidání ostropestřce do své stravy, pokud máte problémy s játry, jako jsou cirhóza, hepatitida, žloutenka a nealkoholické ztučnění jater.

Silymarin aktivuje AMP aktivovanou protein-kinázu (AMPK), enzym nacházející se uvnitř buněk, který hraje důležitou roli při metabolismu, energetické homeostáze a opravě buněk.

Inhibuje aktivaci mTOR (cílové místo rapamycinu u savců), který při chronické aktivaci může zvyšovat riziko rakoviny.

Přestože jsou všechny části ostropestřce jedlé, silymarin se nachází pouze v semenech. V každém případě, pokud nejste schopni vypěstovat si vlastní rostlinu, velice kvalitní a levný bio ostropestřec mariánský můžete sehnat ve vašem místním obchodě se zdravými potravinami.

Uvádím několik způsobů, jak zařadit tuto jedinečnou rostlinu do vašeho jídelníčku:

Bylinný prášek (prášek z rozdrcené rostliny) – Použijte hmoždíř a tlouček a rozdrťte semena ostropestřce na prášek. Můžete ho přidávat do polévek, smažených míchaných a jiných jídel.

Saláty – jelikož je celá rostlina jedlá, můžete do salátů přidat květy, listy, kořeny a stonky ostropestřce nebo je přidat do svých oblíbených receptů.

Smoothies – na přípravu smoothie nechte přes noc nabobtnat v přefiltrované vodě 2 polévkové lžíce semen; druhý den ráno dejte do mixéru semena (a vodu, ve které se máčely), 1 sklenici citronové šťávy, třetinu sklenice kustovnice, 1,5 sklenice ledu a vyšlehejte.

Něco pod zub – ačkoli semena ostropestřce mariánského mají trochu osobitou chuť, můžete je jíst nasucho, takové, jaké jsou.

Čaj – rozdrťte semena nebo listy ostropestřce, případně obojí, a připravte si slabou čajovou směs, kterou můžete zalít horkou vodou; přidejte zdravé sladidlo dle vlastního výběru, abyste zmírnili nahořklou chuť, případně přidejte čajový sáček s mátou.

č. 10 – Tulsi

Tulsi, známá také jako bazalka posvátná (Ocimum sanctum), je ajurvédská bylina považovaná v Indii za moc důležitou.

Podobně jako ašvaganda i ona je účinným adaptogenem s antibakteriálními, antimykotickými, protizánětlivými, analgetickými a adaptogenními vlastnostmi, a kromě toho má mnoho dalších účinků.

Dnes je k dispozici mnoho produktů z tulsi, jako jsou čaj, tabletky, prášek, extrakty a éterický olej. Kromě mnoha svých přínosů může pomáhat následovně:

1. Udržovat správnou hladinu glukózy v krvi – tulsi má hypoglemické a hypolipidemické účinky, které mohou být prospěšné pro diabetiky.

Jedna studie uvedla, že po podání prášku z listů tulsi došlo u potkanů s cukrovkou k výraznému snížení hladiny cukru v krvi, kyseliny urónové, celkovému obsahu aminokyselin, celkového cholesterolu, triglyceridů, fosfolipidů a celkových lipidů.

2. Zlepšovat imunitu – bylo prokázáno, že extrakt z listů tulsi má u savců imunoterapeutický účinek.

Výzkumníci uvedli, že nezpracovaný vodný roztok O. sanctum (list) obsahuje některé biologicky aktivní látky, které jsou antibakteriální a imunomodulační.

3. Zmírňovat stres a úzkost – složky nacházející se v extraktu z listů tulsi, konkrétně ocimarin a ocimumosidy A a B, mají antistresové účinky.

V testu provedeném na lidských subjektech bylo zjištěno, že rostlinný extrakt může pomoci zmírňovat nediferencovanou úzkostnou poruchu.

4. Zlepšovat dentální zdraví – používání čaje z tulsi na výplach úst může být prospěšné pro zdraví vašich zubů.

Jedna studie zjistila, že bylinný výplach úst z přírodních rostlin jako neem (Azadirachta indica), jetelový olej, tulsi a dalších rostlin byl schopen potlačovat ústní bakterie jako Actinomyces sp., E. nodatum, P. intermedia a podobně.

5. Zlepšovat kognitivní činnost – jedna studie zjistila, že potkanům s vyvolanou demencí se po podání extraktu z listů tulsi zlepšily poznávací schopnosti.

6. Podporovat zdraví jater – tulsi může mít hepatoprotektivní účinky a u potkanů bylo zjištěno, že pomáhá chránit před vyvolaným poškozením jater.

7. Chránit před různými druhy infekcí – tulsi prý pomáhá zmírňovat různé bakteriální infekce, jako jsou infekce močového traktu, dermální infekce způsobené zlatým stafylokokem a dalšími bakteriemi a infekce respiračního traktu, jako je zápal plic.

8. Zmírňovat bolest – popíjení čaje z tulsi vám může pomoci využít její antipyretické, protizánětlivé a analgetické vlastnosti.

Jedna studie uvádí, že může být potenciální alternativou nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID).

Zdroj: Vylectese.cz

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico