Ze všech léčivých rostlin se česnek se svými účinky na zdraví umisťuje na předních příčkách.

Problémem však bývá, že většina u nás prodávaného česneku pochází z Číny nebo jiných zemí, kde se silně postřikuje různými škodlivými chemikáliemi.

Řešením je proto vypěstovat si ho doma, kdy máte nad celým procesem úplnou kontrolu.

Česnek navíc patří mezi nejlepší druhy zeleniny, jaké můžete doma pěstovat. Je to totiž super lehké a levné.

 

Složení a účinky česneku

I když nemusíte mít jeho chuť právě v oblibě, pravidelná konzumace česneku dokáže dělat s tělem přímo zázraky.

Je bohatý na minerály jako draslík, vápník, hořčík, křemík, síra či fosfor a také na vitamíny C, D, B, dále mnoho fytonutrientů, fytosterolů a esenciálních olejů.

Obsahuje také látky nazývané fytoncidy, z nichž nejznámější je alicinse silnými antibakteriálními a protivirovými vlastnostmi.

Alicin však vzniká až působením enzymů při rozmačkání česneku. Proto, pokud chcete využít všechny jeho léčivé účinky, musíte česnek vždy rozdrtit.

Dokáže léčit mnohé infekce, dokonce i takové, proti nimž neúčinkují antibiotika. Působí i proti mnoha druhům hub, mykóz a kvasinek.

Jak vypěstovat česnek doma

Na jeho pěstování budete potřebovat následující:

  • 1 hlávku česneku
  • hlínu
  • větší květináč

Instrukce

1. Vyberte jednu kvalitní hlávku česneku s 10 až 15 stroužky a rozeberte ji na jednotlivé stroužky. Ty však nechte ve slupce.

2. Stroužky pak zasaďte do země ve vertikální poloze (špičkou směrem nahoru) do hloubky přibližně 4 až 5 cm a v rozestupu zhruba 10 cm od sebe.

3. Následně je pokryjte hlínou.

4. Květináč umístěte na místě s dostatečným přísunem slunečního světla a pravidelně jej zavlažujte tak, jak to děláte s ostatními pokojovými rostlinami.

5. Když vyrostou výhonky do délky 10 až 12 cm, odstřihněte je tak, že necháte nad zemí přibližně 2 až 3 cm, aby mohly znovu dorůst. Také odstřihujte výhonky květů, které by zmenšily velikost budoucích hlávek.

6. V určitém bodě nať přestane dále růst. Když vyschne a zhnědne, vyhrabejte stroužky. Každý z nich by měl vytvořit novou plnou hlávku česneku.

7. Pokud máte rádi i nať česneku, můžete jej posbírat ještě předtím, než nať vyschne. Nať se dá použít stejně jako mladá cibulka.

Po vypěstováni opakujte celý proces znovu. Tímto způsobem si zajistíte neomezený přísun zdravého a nepostřikovaného česneku.

Přejeme zábavné pěstování a dobrou chuť!

Zpracovala: Vylectese.cz

 

Zdroj: https://www.vylectese.cz/jak-si-doma-vypestovat-nekonecne-mnozstvi-nepostrikovaneho-cesneku/


Není v našich silách ručit za všechny obsahy videí, názory a jednání jednotlivců.
Přejeme vám všem mnoho lásky v této transformační době.


Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat a velmi nás mrzí, že se mnoho vašich chtěných plateb neuskutečnilo vzhledem k potížím funkčnosti platební brány. GoPay muselo přijmout nové podmínky bank, kdy spolkům neumožní on-line platby kartou. Prosíme o znovu zaslání/zasílání vašich příspěvků, prozatím přes klasický bankovní převod:

Pro platby v ČR: 107-7380440287/0100 s uvedením slova „Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí: IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287, BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX

Snažíme se pro vás najít jiné zjednodušující služby pro vaše platby. Děkujeme za pochopení i za podporu.

S láskou Cesty k sobě