Jak přestat v myšlenkách opakovaně prožívat nepříjemnosti. 12 rad zkušených psychologů.

views 986 datum 16. 7. 2021
Zdroj: Pixabay.com

Snad každý dospělý dobře zná stav, kdy po skončení vztahu člověk donekonečna znovu a znovu prožívá okolnosti rozchodu a myšlenky na ně nedokáže žádným způsobem dostat z hlavy. Nabízíme vám několik rad zkušených psychologů, které pomáhají vyrovnat se s podobnými potížemi. A to nejenom v případě nešťastné lásky, ale v jakékoli situaci, která nás nechce „opustit“ a stále se v myšlenkách vrací.

1. Méně mluvit a dělat pauzy

Když mluvíte s člověkem, který ve vás probouzí emocionální bouři, snažte se dělat pauzy. Získaný čas vám umožní zchladnout, zklidnit se a pohlédnout jinak na to, co bylo řečeno. A také vyslovíte méně slov, která by vás později mrzela. Hněv a podráždění mohou časem pominout.

2. Počkat, co bude dál

Cítíme okamžitou potřebu reagovat na situaci, na to, co bylo řečeno a na lidi, kteří to řekli, rovněž. Pokud tomuto nutkání podlehneme, dopustíme se z ukvapenosti řady chyb. Psychologové však radí: nespěchejte, dopřejte si čas vydechnout. A vyčkejte, co bude dál.

3. Přestat s hledáním viníků

Ustavičné rozebírání minulosti abychom našli viníka nebo ze všeho obvinili sebe sama, k ničemu nevede. Na to, co se stalo, obvykle působila řada událostí a ty probíhaly s dominovým efektem. Vemte prostě jako fakt, že co se stalo, se stalo. Je třeba najít východisko.

4. Nepokoušet se vidět jinému do hlavy

Položte si otázku: jestliže se někdo jiný pokusí uhodnout, co si myslíte a proč, trefí se? Nejspíš nebude mít nejmenší ponětí, co se vám v hlavě doopravdy děje. Totéž platí i naopak. Je s tím spojena pouze velká pravděpodobnost, že dojdete k nesprávným závěrům a zbytečně ztratíte čas.

5. Ze všeho nejdřív řešit největší problém

Bez ohledu na to, co se stalo, bývá zpravidla největším problémem náš vlastní hněv. Doslova nás zaplaví emocemi a zbavuje možnosti řešit problém. Zkuste zklidnit svůj hněv meditací, procházkou nebo cvičením. Můžete zvolit i jinou činnost, která vás uklidňuje.

6. Rozvíjet nové dovednosti a sportovat

Když se mozek přepojí na zkoumání něčeho nového, nechtěné myšlenky se vytrácejí. Pokaždé, když si osvojujeme něco nového, soustředíme se právě na to a méně myslíme. Podobného přepojení můžeme dosáhnout také fyzickou zátěží.

7. Vyjádřit negativitu na papíře a zničit ho

Vědci prokázali, že když své chmurné myšlenky svěříme v nějaké formě papíru a poté ho zničíme, skutečně se zbavíme napětí a nepohody, které tyto myšlenky doprovázely. Ostatně, sám proces slovního svěřování negativních myšlenek papíru nám umožňuje přesněji porozumět vlastním pocitům. Myšlenkový záznam takový účinek nemá.

8. Pamatovat, že myšlenky nejsou skutečnost

Realita a naše myšlenky nejsou totéž. Emoce v nás nacházejí fyzický výraz: stres, neklid, napětí i strach pociťujeme celým tělem. To nás vede k chápání myšlenek jako skutečnosti. To však je omyl.

9. Porozumět, čemu nás učí konkrétní zkušenost a jak ji můžeme využít do budoucna

Zamyslete se nad tím, jaké poučení vám přinesl skončený vztah a berte ho jako zkušenost. Když pochopíte, proč jste tento vztah potřebovali, bude pro vás snazší udělat za ním tečku. Každý neúspěch skýtá možnost ovlivnění vlastní budoucnosti a dosažení vyšší úrovně vnitřního rozvoje.

10. Neprožívat minulost opakovaně

Když myslíme na vlastní minulost, často si představujeme, co jsme mohli říci a udělat jinak, abychom zabránili tomu, co se stalo. To je ovšem to samé jako se pokoušet změnit něco, co se stalo před tisíci a více lety. Je to zkrátka nemožné.

11. Nezakazovat si myslet na to, na co chcete zapomenout

Jděte na to jinak: zaplňujte prostor jinými myšlenkami. Výrazné představy příval negativních myšlenek zastaví. Můžete si představovat nejhezčí chvíle uplynulého dne, nebo plánovat a promýšlet něco zajímavého pro nejbližší dobu.

12. Vybavit si sebe sama před oním vztahem

Vzdycháte po sobě samých, jací jste byli v minulosti, než jste navázali vztah, který vám způsobil bolest. Vybavte si, jací jste tehdy byli – a uvědomte si, že teď máte možnost stát se tím sympaťákem znovu!

Zdroj: www.pronaladu.cz

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
logo Cesty k sobě 2021